Üniversitelere girişin not ortalaması+sosyal aktiviteler ile olmasını ister miydiniz?

Yurt dışında tanıdığım yok, dolayısıyla birinci ağızdan bilmiyorum. Ama izlediğimiz okuduğumuz şeylerden anladığım kadarıyla üniversiteye bu şekilde giriliyor. Türkiye’de de böyle olsun ister miydiniz?

0|2
1623

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 23

• Hayır. Çünkü Anadolu'da bir çok genç bu konuda oldukça bilinçsiz. Akıl başa neden sonra geliyor ve sonradan durumu kurtarabiliyor.

1|0
    0|0
  • Kesinlikle olmamalı. Yurt dışında benim bildiğim kadarıyla da ek olarak sınava da giriyorlar.

Türkiye'de lise 1'den lise 4'e kadar kaç kişi günlük düzenli olarak ders çalışıyor? Kişi lise 1,2 ve 3'üncü sınıflarda uyudu ama sonradan hırs yapıp çalıştı. Neye yarayacak? Üstelik bunun geri dönüşü de yok.

Bazıları ÖSYM'nin yaptığı sınavları eleştiriyor. ''Öğrencilerin geleceği 3 saatlik sınava bırakılıyor.'' diyorlar. ÖSYM o sınava hazırlanman için sana tam 4 yıl süre tanıyor, 4 yıl. Neredeydin o zamana kadar? Ama Pelinsular sınava son bir hafta kala çalışmaya başlayınca ve yeterli puanı alamayınca sistemi eleştiriyor.

Ayrıca not ortalamasında not kayırma da olabilir. Bu hususta öğretmenler kayırma kısacası torpil geçebilir. Bu çok yaygın olur.

Üniversite sınavına kişi istediği kadar girebilir ama lise 1'e tekrardan dönüp notlarını düzeltme şansını elde edemez.

Sınav sistemi aynen böyle devam etmelidir.

2|2
    0|0
    • ÖSYM nin sisteminde de hatalar var. insanlar odalarının duzenini bile bu kadar sık değiştirme ihtiyacı duymuyor bu hayatta.. bu sistem kaç kere değişti hala bir düzen oturtulamadi her sene yeni bir deneme tahtası grubu olduk bizler. sen yalnızca öğrenciyi elestirmişsin iki taraflı bakılmalı 🖐️

• @__essteesensuousnoir

Sınav sisteminin değişikliği de bahane. Sınavlarda çıkan konular zaten senin 4 yılda gördüğün konular. Sadece formatını değiştiriyorlar ama zaten bu konulara hakim olan kişi her sistemin sınavını rahatlıkla geçebilir.

ÖSS-ÖYS ile YGS-LYS arasında konu bakımından bir farklılık yoktu mesela. Konular aynı: İntegral, türev, Osmanlı kültür medeniyet, imla kuralları, basınç ve rüzgâr, hücreler... Değişen br şey yok ki. Ha arabayı üstü açık kullandın ha üstü kapalı.

• ama not ortalaması konusunda sıkıntı olur. okulda kopya çekmek kolay sonuçta özellikle hocalar öyle şeylere gözde yumabiliyorlar. öğretmenleri ve sınav kağıtlarını ayarlamak lazım ilk önce o zaman olur. eğer bu şekilde geçersen öğretmenler ve müdürler rüşvet ile zengin olurlar

1|0
    0|0
  • İstemezdim öğretmen yalakası olan girerdi olmayan mal gibi kalırdı açıkta... ben şunu kulaklarımla duydum ağzınla kuş tutsan gecemessin bu dersi evladım dedi hoca arkadaşıma çocuk son sene kayıt aldırdı başka okula sen böyle bir sistemde sınavsız geçiş istiyorsun 😕😕

1|0
    0|0
  • İsterim, ayrıca mühendislikler açıktan okunsun.😑

1|0
    0|0
  • Peki benden sana bir soru Böyle bir sistemin türkiye'de ki okullara gelmesi mümkün mü?

1|0
    0|0
    • Mümkünatını sormuyorum ben, benim sözümle sistem değiştirecek değiller :) Yoksa mümkün değil tabi ki.

• not ortalaması zaten olması gereken de ama sosyal aktiviteler de önemli. üniversitelerimiz bunlara da yavaş yavaş önem vermeye başladılar.

1|0
    0|0
  • Olsa bile bu sistem taaa ilk okul 1 den itibaren uygulanması gerekir aksi taktirde diğer tüm siniflara haksizlik olur

1|0
    0|0
  • Yurt disinda ornek belcikada Lise diplomasi ile istedigin unive gidebilirsin sinavsiz. Ayrica aktivite baziki dallarda onemli mesela ogretmenlikte bildigim kadari ile.

Tip 1ci sinifini bir ziyaret etmeni isterdim belcikada :d hepisi hippi.

1|0
    0|0
  • İsterdim valla 😂

1|0
    0|0
  • Evet isterim ama maddi durumu iyi olmayan ve çalışmak zorunda olanlar nasıl sosyalleşebilecek?

1|0
    0|0
  • O zaman hiç giremezdim zaten senelerdir sınava gidiyorum hâlâ üniversiteli olamadım

1|0
    0|0
  • Olmali bence

1|0
    0|0
  • İsterdim

1|0
    0|0
  • Saçma hayaller

1|0
    0|0
  • İmkanı yok öyle bir şeyin olmasının, istemezdim de.

1|0
    0|0
  • Hayır tabiki

1|0
    0|0
  • torpil artar yoksa güzel olurdu

1|0
    0|1
  • Yok çok saçma

1|0
    0|0
  • Olabilir

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 16

• Bende yurtdışında okuduğum için biraz anlatabilirim.. üniversiteye giriş, lise not ortalamasına göre seçiliyor. Sizlerin kulağına kolay gelebilir ama kolay olmak dışında herşey aslında. Lise diplomasını bir kere her liseye giden elde edemiyor, sınavlarda barajı aşamayanlar çok oluyor, onlara mesela diploma verilmiyor ve bu da demek oluyor ki son 3 yılda verdiğin tüm emekler çöpe gidiyor. Üniversiteye giremiyorsun diplomasız. Ya da bir örnek vereyim, mesela barajı kılpayı geçiyorsun, o da bir işine yaramıyor ve son 3 yılının tüm emekleri çöpe gidiyor. Barajı aşanların puanları doğal olarak çok düşük oluyor ve üniversiteye girmek de zorlaşıyor. Sizler bir sene daha hazırlanıp tekrar sınavlara girebiliyorsunuz ama bizim öyle bir seçeceğimiz yok. Kılpayı bile olsa o diplomayı aldıysan tekrar sınavlara girmen yasaklanıyor.
    Bir de şu faktör var, senin geleceğin biraz da öğretmenlerinin elinde oluyor. Öğretmenler genelde lise öğrencilerine karşı katı olurlar, sürekli motivasyonlarını düşürürler. Hırs yapmanızı istiyorum derdi eski öğretmenim bizlere.. Bunu istediğiniz kişiye sorun hepsi aynısını diyecektir. Karın ağrılarıyla kalktığım sabahları daha dünmüş gibi hatırlıyorum. Bir de tabi şu var, her insanın ön yargıları vardır. Bir öğretmen senin aslında olmadığın halde biraz salak olduğunu düşünüyorsa, kendini iyi ifade edemediğin için, notlarını düşürüyor. Düşük notlu bir karneyle de en fazla poponuzu silersiniz derlerdi bize öğretmenlerimiz. Bir işe yaramıyor yani, üniversiteye girmek çok zor oluyor. Özellikle sessiz olan öğrencilerin işi çok zor oluyor. Herneyse, konudan saptım biraz. Sizler en azından kendiniz çalışıp hakkıyla kazanıyorsunuz üniversiteyi. Kimse size aslında hak etmediğiniz bir notu vererek geleceğinize yön vermiyor.. herşey sizin elinizde.

Demek istediğim kimse memnun değil, zamanında lise de 28 kişiydik, lise son da 18 kişi kalmıştık ve bu 18 kişiden sadece 10 kişi diplomayı alabildi. Zorlananlar okulu bırakıyor ve kendine başka bir şey arıyor.

1|0
    0|0
    • Üniversite de olduğum için çok memnunum, lise dönemini hatırlamaktan bile hoşlanmıyorum. Herneyse, bizlere de sorsanız sizin sistemi isteriz.. dediğim gibi kimse memnun değil ve bu hep böyle olacaktır..

Bir de şu var, Avrupadaki üniversitelerde çok iyi ve çok kötü YÖK aslında.. iyileri var tabi, Büyükşehirdeki üniversiteler gibi, ama diğerleri de kötü değil çoğunda kaliteli eğitim alabilirsiniz. Türkiye de mesela Boğaziçi ve Tokat GoP'u bir tutamazsın.. böyle büyük farklar Avrupa da olmadığından çok fazla talep yok belirli bir üniversitede. Sizlerde bu sistem olsa herkes başvurusunu "iyi" üniversitelere yapardı, Boğaziçi, odtü, Bilkent, İstanbul gibi... diğerlerine kimse bakmazdı. Ama burada aşağı yukarı hepsi aynı seviye de olduğu için öyle bir sorun yok. Bence üniversiteye girişten çok eğitim kalitesi değişmeli Türkiye de. Kimse üstüne alınmasın ama İstanbul'da mantar gibi her köşede vakıf üniversitesi var...

• Daha iyi eğitim = ilerde daha iyi çalışanlar demektir. Ve bu da belki öğrenciler için saçma olsa da ülkenin gelişmesi için çok önemli... mesela Yeni yüzyıl üniversitesi hukuk fakültesi mezunu ve Marmara hukuk mezunu aynı değildir.. olamaz da. Ben orada okuyan öğrencileri suçlamıyorum, iyi eğitim adına para tuzağı olarak açan kişilere kızıyorum.

• Fransa'da bakalorya var Lys gibi ve çok zor (fransız koleji mezunuyum) Diğer avrupa ülkelerinde de genellikle genel bir sınav uygulanıyor. Ayrıca Türkiye fakir nufusu fazla ve bu eşitsizlikleri en iyi genel sınav kapatır. Özel okullarda okuyanlar şişirilmiş not ve torpille istedikleri bölümde çalışmadan okuyabilicek fakirlerse çalışsalar bile giremeyecek. Bu genel sınavla en azından bir şansları oluyodu.

1|0
    0|0
  • mantikli.
    asagida üyenin birisi aciklamis kismen katiliyorum. almanya'da bahsettiğin sistem mevcut.
    öğrenci kazanmak için el üstünde tutuluyor, olmasi gerekende bu.

1|0
    0|0
  • Böyle bir sistem gelirse torpil artar

1|0
    0|0
  • bizim eğitim sistemimiz bunu kaldırmaz

1|0
    0|0
  • Bence almanyadaki sistemi her kes sever. Universite sinavi daha kolay. Her gun bir dersin testi isleniyor. (Ilk sinavlar martta basliyor) sonra sonuclar belli oluyor. Ve zayof yazdigin dersin ikinci sinavina girerek ortalamayi yukselte biliyorsun. (Okul sistemleri de guzel)

1|0
    0|0
  • Değişik bişey ama istemem. Ya sosyal aktivite sevmeyen var ise nolacak? Garip.

1|0
    0|0
  • hayır

1|0
    0|0
  • Hayır özel okulların önü açılırdı

1|0
    0|0
  • Anca suriyeliler eğleniyor bizimkiler de azınlık gibiyiz imdaaat

1|0
    0|0
  • Hayır, bu saçmalık olur haksızlık.