Devlette kadrolu meslegi olan biri belli bir süre işten izin alma hakkı var mı?

Gizli Üye
Mesela ozel sektörde iş yapan kişiler kendi işinin patronu gibi oluyor. Bir akrabamiz var diş hekimi. Cuma gününü hep tatil yapıyor kendine. Hasta almıyor o gün. Ya da canı mı sıkıldı, bunaldı. Asistana diyor. Bu hafta dinlenecegim hasta alma diye. O hafta kafasini dinliyor, tatil ayarlayip gidiyor bir yerlere. Istese bir yıl klinigi hiç açmaz. Her sey kendi elinde.

Peki devlette olan biri bunlari yapabilir mi? Hemşire, memur, öğretmen falan. Mesela ogretmeni ya da bilgisayar işletmeni olarak çalışan bir memuru ele alalım. Mesela kadinlar dogum iznine ayrılabiliyor. Ya da ucretsiz izine. Bunun dışında izin almak mumkun mu devletten?

Şimdi ismi fatma olsun. Fatma arkadaşımız hamile degil, hasta degil ama psikolojik olarak rahatlamak, kendini dinlemek, kafa dagitmak istiyor. Çalıştığı sure boyunca para biriktirmis. Mesela bir yıl çalışmayıp biriktirdigi parayla gezmek, tatil yapmak istiyor. Calistigi yerde eleman eksikligi yok. Acik kapatilabiliyor. Bu durumda devletten ucretsiz izne ayrılma hakki var mi mesela?

Hamile degil, hasta degil. Ama rapor gerekiyorsa belki ayarlanabilir bilmiyorum. Devlete benim kadromu koru ben gelene kadar ama maas falan istemiyorum, maasimi yatirma.1 yıl yokum diyebiliyor mu devlette meslegini yapan biri? Yoksa devlet ben sana belli izin gunleri veriyorum. Onun disinda hastalik, hamilelik yoksa işten ayrılamazsın mi diyor? Boyle 6 ay ya da 1 yil gibi kişinin maaşsız işten ayrılma gibi hakki mevcut mu?
Güncellemeler:
1 yıl
Cevaplar icin simdiden tesekkur ederim. Sadece merak ettigim bir seyi sormak istedim. Ben şu an okuyorum zaten. devlette falan da degilim haliyle. Ama o da olur insallah mezun oldugumda devlette bir işim olur. Bu olaylari da pek bilmiyorum. Sorup öğrenmek istedim.
Devlette kadrolu meslegi olan biri belli bir süre işten izin alma hakkı var mı?
6
1
Görüşünü yaz