Cumhurbaşkanı "Eğitim ve öğretimde tarihi değişimlere hazırlanıyoruz" dedi. Eğitimde değişmesini istediğiniz neler var?

Yarından yeni ders yılı başlıyor. Okul/lise/üniversite hayatına başlayacak olanlara başarılar dilerim. Kendiniz bir eğitim bakanı veya cumhurbaşkanı olsaydınız neleri değiştirmek isterdiniz? Cumhurbaşkanı

1|7
85123

En İyi Erkek Görüşleri

 • 1-Liseler fen, anadolu, imamhatip şeklinde değil, öğretmen lisesi, mühendis lisesi, spor lisesi, tıp lisesi, adalet lisesi, fen edebiyat lisesi şeklinde olmalı. Liseye geçiş için yetenek sınavı olmalı. Öğrenciler yeteneklerine göre liselere yerleşip, lisede görecekleri eğitimden sonra her öğrenci kendi eğitim aldığı lisenin bölüm sınavıyla üniversiteye geçmeli.
  2-üniversiteler staj ve pratik eğitimin verildiği yerler olmalı. Sözelden üniye yerleşmiş bir öğrenciye matematik dersi, sayısaldan yerleşmiş öğrenciye sözel dersler zorunlu olarak verilmemeli.
  3-ilk okullarda ilk sene yarım gün eğitim verilmeli bu yarım günde çocuğa sadece okuma yazma eğitimi verilmeli.
  4-ilkokul başlama yaşı 6 olmalı.
  5-okullarda kreş olmamalı. Kreşler için ayrı bir bina yapılmalı.
  6-ezberci sisteme hayır mantığı ortadan kalkmalı. Sözel dersler ezberlemeden nasıl geçilir acaba.
  7-ilkokulda veliler sınıf öğretmenine e-devlet üzerinden puan vermeli. Başarısız öğretmenlere önce maaş cezası ardından meslekten men cezası verilmeli. Başarısız sınıf öğretmenleri başarısız nesil yetiştirir.
  8-ders saatleri 30 dakikaya tenefüsler 10 dakikaya düşürülüp öğrenci ve öğretmenlerin az zamanda çok iş yapmaları sistemi öğretilmeli. Bu sekilde üniversite sınavında öğrenci kısa sürede daha çok soruyu çözmesi gerektiğini ilkokuldan itibaren öğrenmeye başlar

  2|1
  0|0
  • Hepsini Göster
  • doğru. o da yapılabilir.

  • @louqoum bu eğitim sistemi ile ne başarılı nede ahlaklı bir gelecek yetişmez.

 • Allah allah ne kadar enteresan bie bilgi öyle. Halbusinki 14 yıldır başladığı müfredatta kimse mezun olamadı.

  Acaba eğitim bakani başka ülkede mi görevini icra ediyor sorarım size.

  6|3
  0|1

En İyi Kız Görüşleri

 • Fen liseleri sayısının İmam Hatip liseleri sayısını gectiği, Teknolojik gelişmelere duyarsız kalmayan, kodlama ve robotik dersinin her alanda zorunlu olduğu, her bireyin sözde değil icraatta olduğu bir eğitim..

  3|3
  1|1
 • Öğrenciler ellerine kalem alır almaz onlara pozitif bilimlerin öğretilmesini saçma buluyorum.
  Öncelikle yıl sonu verilen karnenin yanında öğrencilerin yıl içinde kendi eksiklerini, öğrendiklerini gözlemlemelerini bu doğrultuda yıl sonunda kendileri için bir karne hazırlamalarını şart koşardım. Öğrendiklerini analiz etmelerini isterim. Dördüncü seneye geçene kadar temel ders yalnız Türçe olmalı, yalnız bu dersten sınav olacakları bir düzen hazırlarım. Fakat bu sınavlar odak noktası olmamali. Duvarlara asılan sınav listeleri olmamalı, öğrencilerin birbirleri ile rekabet halinde olmayacakları türden hazırlanmalı.
  Daha sonraki yıllarda öğrencilerin matematik sorusunu çözememelerinin sebebi aslında sayısal zekalarındaki soruna işaret değil, benim gözlemlediğim kadarıyla okuduğunu anlamada ciddi problemler var. Bu yüzden dil eğitiminin çok önemli olduğunu düşünüyorum, bütün öğrencilerin Türkce'yi tüm incelikleri ile öğrenmelerine olanak sağlayan bir sistem yapılmalı. Öğrenci bu aşamayı geçmeden ona başka bir dil veya bir bilim öğretilemez.
  Ve tarih. Bir öğrenciye bilim öğretilmeden önce bu bilimin çıkış noktası anlatılmalı. Sonra çocuk "Bu dersler benim ne isime yarayacak?" Gibi sorular soruyor malumunuz. Insanın tarih sahnesine çıkışı, var olma çabaları bu noktada bilimlerin doğması bunlar verilmeli bundan önce 2+2 nin dört olduğunu öğrenmenin ne anlamı var? Ve çocukların sanatla ve doğayla iç içe öğrenim görmelerini isterim, yani isterim ki öğrendiklerinin karşiliğini doğada, hayatta bulabilsinler.
  Ülkemizde eğitim diye bir sey yok, bunların yapacağı değişiklik sınav ismi değiştirmek olabilir.

  1|0
  0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 121

 • Eğitimi aşure yaptılar resmen..

  Bu hükümetin eleştirdiğim en büyük hatası..

  2018 yılındayız, hâlâ 1978 yılındaki eğitim modelini kullanıyoruz..
  Uygulama olmadan hiçbir eğitim kalıcı değildir..

  Kişilerin yeteneğine göre, ilgi alanlarına göre eğitim modeli hâlâ yok.. Çok fazla gerideyiz..

  Her geçen gün daha da geriye gidiyor..

  Benim orta okul 6. sınıf Türkçe öğretmeni arkadaşım, sınav kağıtlarını gösterdi ve inanın şok oldum..

  İlkokul 6. sınıf öğrencisi, daha yazmayı bilmiyor.. Hoca şiir yazın demiş, çocuk halale hololo hilili gibi saçma sapan, yazısı bile okunmayan anlamsız cümleler kurmuş..

  Şaka heralde dedim? Nasıl bu sınıfa kadar gelmiş deyince, arkadaşım "sınıfta kalma yok ki" dedi..

  Benim zamanımda bu çocuk ilkokul 2'ye geçemezdi okumayı sökmeden, bu 6. sınıfa gelmiş ve muhtemelen böyle mezun olacak.. Bu çok vahim!

  Onu okutan hocanın da suçu var ama sistem başlı başına suçlu!
  Kanserli bu sistemi derhal tedavi etmezsek, gelecek yok olur..

  Allah'ım sen büyüksün..

  #Vesselam

  3|3
  0|0
  • Açıkcası ben de şaşırdım şimdi. Okuma yazma bilmeyen nasıl 6 sınıfa geçiyormuş :/

  • Afyon'da bir ilçede bu okul.. Hani doğuda, kürt çocuklarının içinde olur da Türkçeyi bilmiyordur der, anlarım..
   Ama Egede de bu olmaz!

   Dediğim gibi sınıfta kalma yokmuş..

 • Liselerde evvela öğretmenler yeterlilik sınavına tabi tutulmalidir. Hem kendi alanlarından hem de kültür ve yetenekten sınavına girmelidirler. bütün dersliklere kamera sistemi kurulmalı ve kayıt yapılmalıdır Örneğin bir sınıfta bir dersten genel bir başarısızlık varsa kayıtlar incelenerek öğretmenin Çağdaş Eğitim stratejisinden ve taktiklerinden yararlanıp yararlanmadıği kontrol edilmelidir. Yetersiz öğretmenler tespit edilip kademe durdurma cezası verilmelidir. tam öğrenme modeli gereğince bütün öğrencilerin konuyu anlaması hedeflenmektedir öğrenen öğrenir öğrenmeyen öğrenmez gibi bir basitlikten kaçınılmalıdır. bunun sonucunda daha az yetenekli öğrenciler belirlenerek hafta sonları kursları açılmalıdır. Üstün yetenekli öğrencilere de özel zaman ayrılmalıdır. bu öğrencilere rehberlik yapılmalıdır proje odaklı öğretim stratejisi tam anlamıyla uygulanmalıdır öğrencilerin kendi kendilerine öğrenme taktikleri sunulmalı ve ürün ortaya koymaları sağlanmalıdır.

  Üniversitede da aynı şekilde ürün odaklı eğitim anlayışı getirilmelidir. bunun içinde bilimsel sahaların gelişim yönleri tespit edilerek Bu doğrultuda doktora tezleri önerilmelidir ve yüksek lisans doktora tezlerini okuyup kabul edecek bağımsız heyetler oluşturulmalıdır. Orjinalliği olmayan taklitçi yeni bir fikir buluş getirmeyen makaslamış tezler kabul edilmemelidir. Bütün bunlar disiplinli bir şekilde uygulanmalıdır. Pek çok üniversitede çok kolay ders geçiliyor Lisede de aynı şekilde. bunun önüne geçilmelidir eşek bağlasan mezun olur diye meşhur bir söz var.

  Ve ülkemizin en büyük skandalı olan yabancı dil öğretiminde yeni bir sistem getirilmeli , konular detaylandırılmalı ve kapsamı genişletilmedilir.

  2|0
  0|0
 • Saçma sapan dersleri ve bilgileri kaldırıp tarih dersini seçmeli yapıp tamamen işe yarayacak elektrik teknoloji ve kimyayı zorunlu hale getirirdim. Yani insanların kafası güvercinin sindirim sistemiyle dolacağına kendi ilacını kendi yapıp bozulan aletlerini kendileri tamir ederlerdi. Matematik dersinin zorunluluğunu kaldırıp hatta bütün derslerin seçmeli olmasını ve kişilerin kafasının yatkın olduğu dersi seçip başarıya ulaşmasını sağlardım.

  1|2
  0|0
 • Öğrenci öğrenendir öğretmen öğreten mottosunda ilerlersek başarırız. Ben şahsen bir öğrenciyi topluma faydalı yapacak öğretmenler yetiştirirdim. Çürüğünü bozduğunu ayıklardım aradan. İstatistiklere göre öğrencilerin başarılı oldukları dersler hep sevdikleri onlar için çabalayan öğretmenlerin dersleri olmuştur. Şahsen benim sınıf arkadaşım okulun en haylaz çocuğuydu bütün dersleri berbat durumdaydı sonra okula yeni matematik hocası geldi bu hocamız sağolsunlar bu arkadaş ile biraz ilgilenince farkettik ki o haylaz denilen canım damgası vurulan çocuk matematik sınavından 90 almış üstelik çocuğun çıtı bile çıkmıyordu derste severek çalışıyordu, dinliyordu şimdi sorun nereden kaynaklanıyor sonra malum bu sistemdeki en boktan uygulama her sene öğretmen değişimi EN BÜYÜK SORUN BU BENCE öğretmen başka sınıfa geçti bizim arkadaş liseye bile gidemedi. Belkide çocukla ilgilenilseydi çok güzel başarılar elde edecekti ama öğrencisine iki dk ayırmayı boşa zaman kaybı olarak gören öğretmenler yüzünden bu öğrenciler başarısız.

  3|0
  0|0
 • Eğitim ve öğretime dayağın yeniden dahil edilmesi gerek. Özellikle ''Nasıl olsa bana bir şey yapamazlar canımın istediği her adiliği yaparım. Ancak uyarı verirler'' diyen yavşları bir güzel ezmek dayağına doyurmak lazım.

  2|1
  0|1
 • Öncelikle ögrencinin pasif oldugu egitim sistemi yerine ögrencinin aktif oldgugu sistem benimsenmeli. Sonra egitimde ihtiyaci olan ogrencolere yeterli burs saglanmali. Daha sonra okullarda egitim ortami en kaliteli sekilde duzenlenerek ogrencilere gerekli ortam saglanmali. Son olarak da materyal kotrolu yapip gerekli arac gerecler okullara kazandirilmali.

  1|0
  0|0
 • Son kez değişmesini köy enstitüleri benzer bir yapılanma ile geleceğe gümdür gümdür yetişmek sağlıklı bir toplum oluşturmak hayalleri çalınmayan çocuklar yetiştirecek şekilde değiştirmek isterdim. Hicbirsey olmazsam öğretmen olurum zihniyetli öğretmenleri ayıklamak kaliteli öğretmenler de yetiştirmek isterim.
  Aslında evdeki çöpü atıp temiz kokan bir ülke yapmak arzusu var.

  1|0
  0|1
 • Kitaplarda ki saçma sapan bilgiler temizlenmeli. Öğrenciye yarış atı muamelesi yapılmamalı. Yetenek keşfi ilkokuldan başlamalı. Öğretmenler öğrencilerine abi abla ya da anne baba şevkatiyle yaklaşmalı. Ezbere dayalı sistem yok edilmeli. Karma eğitime devam edilmeli. Öğrencilere Türklerin Osmanlıdan ibaret olmadığı anlatılmalı ve Osmanlının bir aile olduğu öğretilmeli. Kısacası sil baştan adam akıllı projeler hazırlanmalı ve uygulanmalı. Yapılır mı? Tabiki de hayır.

  1|1
  0|0
  • bu ülkedeki herkes biliyor bu işi

  • Hepsini Göster
  • sadece aile dersen onları küçültmüş olursun bu da yanlış bence. kimse türkler osmanlıdan ibaret demiyor zaten

  • Kayı boyuna bağlı bir aile. Bu küçümsemek değil ki yanlış bilinen bir şeyin düzeltilmesini istiyorum. Yoksa bizde oğuzlara bağlıyız. Benim de atalarım küçümsemek haddime değil

 • Toplumumuz da herkes her işi biliyor. sucu elektirikten anlar, fırıncı aynı zamanda kasaptır. sonra elektrik çarpar diğeri elini keser. bırakın bu konulara kafa yoran bunun için maaş alan her konuyu enine boyuna düşünecek insanlar yapsın

  1|0
  1|0
 • Eğitimi ele alan zihniyetin tamamının değişmesini istiyorum. Sürekli değişiklik yapan zihniyetin, eğitimi kalitelileştirmek adına gereksiz şeyleri yapan zihniyetin değişmesini istiyorum.
  Bir de öğretmenliğe 3 aylık yaz taytili olan bir meslek olarak bakmayan öğretmenler istiyorum. Gerçekten öğretme aşkıyla yanıp tutuşan öğretmenler.
  Çok mu şey istedim gıı :_/

  1|0
  0|0
 • Erkeklerden görüşlere devam
  111

Kızlar Ne Diyor 83

 • Sınıf ögretmeni olarak ilk önce yaş sorunun düzeltilmesi lazim 60 aylik cocugun okulda ne isi var veli izni falan olmadan 72 aydan baslamali cocuk okula. Ikincisi ilkokulda öğrenci birakamiyorsun veli izni olmadan ya ben ogretmenim cocugun seviyesini ben bilirim veli ne bilsin neden cocugu birakmak icin veliye soruyorum ben? Özellikle köy okullarinin gerekli bakiminin yapilmasi lazim birlestirilmis siniflar tasimali ya alinmali öğretmen calisma şartları (maddi, manevi) düzeltilmeli bla bla

  1|0
  0|0
 • Herkesi istediği meslek dalında ilerleyebileceği bölümlere koyardım
  Yani bir çeşit üniversite gibi hukuk istiyorsa kişi o bölüm üzerine dersler almalı ve bir baraj olmalı barajı geçenler sınıflara ayrılmalı ve başarı sıralamasına göre iyi bir çalışma alanına girmeli

  1|0
  0|0
 • Benim zaten bugün kafam çok karıştı şimdi. benim kız bu yıl orta okul 5. sınıfa başladı ve kaç öretmen gircek bilemiyorum. farklı farklı öğretmen gircek dedi müdür ve her öğretmenden liste alcaz kırtasiye listesi. neden tek öğretmen değil ben bunu merak ediyorum. ve çok kafam karıştı bugün allak bullak oldum. biri beni aydınlatsa iyi olur.

  1|1
  0|0
  • Galiba 5. Sınıf eski sisteme göre ortaokul oldu

  • Hepsini Göster
  • O kadar büyük bir sorun olduysa tabiki değişir ama geçmek istediğiniz öğretmenin onayını almak ince bir düşünce olur daha iyi olur. Sadece idare ile konuşup emri vaki yerine rica ile yaparsanız güzel olur

  • 5. sınıftan itibaren her derse farklı öğretmen girer çünkü çocuklar branş dersleri almaya başlıyor. Kırtasiye listesinden kasıt mesela matematikçi klasik haritametod defteri aldırır, türkçe öğretmeni çizgili defter vs vs.

 • Burda eğitim sistemini dahada batıracağız demek istemiş.

  2|4
  0|2
 • her yıl değiştirmiyor muyuz yaw bu işi ztn?
  ve her yıl da kölü değişiklik denmiyor mu?
  artık en iyisi denmiyor mu?
  yapacağınız işin abv

  2|0
  0|1
 • Artık sistem hafızaya dayalı değil mantığa dayalı olmalı yani insanların kişisel becerilerini ön plana çıkaracak ve bu yönde geliştirecek bir sistem olmalı. İnşAllah.

  1|0
  0|0
 • klasik erdoğan yalanları...
  her yeni dönemde tarihi değişimler yapıyoruz demek her sene attıkları adımların fiyaskoyla sonlandığı anlamına gelir. bir değişimleri de iki seneden uzun sürsün be adam.. verdiğiniz bir karar da makul olsun..
  madem bu kadar radikal kararlar verecektin peki geçen sene yaptığın neydi?

  maalesef türkiyede eğitim sistemi çöktü. çok iyi bir altyapısı yoktu zaten, bunların yüzünden olanı da kaybettik.
  bu sene öğrenciler istemedikleri okullarda zorla okutuluyor. bir bok varmış gibi açtıkları imamhatipler boş kaldı. inatla, kinle, nefretle sürdürdükleri yöntem ellerinde patladı. şimdi cezasını öğrenciler çekiyor. umarım çomarlar bu durumdan çok memnundurlar.
  bir önceki milli eğitim bakanı uçuyoruz, süperiz, eğitimde çığır açtık derken yeni bakan ben süperman değilim, kısa zamanda bu enkazı düzeltemem sabretmeliyiz diyor.
  ne kadar acı bir tablo içindeyiz.. yazık bu millete.

  1|1
  0|0
  • Geçen seneki bakan bozuntusu uçuyoruz derken Pisa sonuçları açıklandı ve sesi içine kaçtı. Bu yönetimin eğitimde yaptıklarını Kısa zamanda telafi etmek mümkün değil.

  • @Karanlıklarİçinden zaten o geçen seneki soytarının allah belasını versin. biri ikisi değil hepsi aynı zihniyet. geçen seneki içlerindeki en yüzsüzüydü.

 • Ne benim değişmesini istediğim şeylerin listesi buraya sığar ne de boş boş yazmaya Elim gider. Sizde çok umitlenmeyin güzel değişiklik olmaz

  1|1
  0|0
 • Teorik eğitimin yanında uygulama şart, hayat kitap ezberiyle işlemiyor.
  Enn önemlisi, öğretmenler... Dönemimde ve dönemimizdeki öğretmenlerin (%99 u denebilir), icra ettikleri görevin bilincinde bile olmadığı gerçeği... hatta bırak bilinçli olmalıyı kendilerinin bilincinde bile olmayan vasıfsız ama maalesef ki öğretmen sıfatına sahip çok fazla kişi mevcut.
  Şahsi fikrimce bir gün çocuğum olursa, onun gelişimini olumsuz yönde etkileyecek bu kişilere emanet etmek istemiyorum. Bir insanın eğitimi önce onun hayal dünyasını geliştirmesiyle başlar, uyan gerçekler burda, tarzında suratsız yaklaşımlarla değil.

  1|0
  0|0
 • Eğitimde tarihi değişim derken ne kastedilmiş merak ettim. Eğitim sistemi daha kötüye mü olacak yoksa çok daha kötü mü olacak?

  1|0
  0|0
 • Kızlardan görüşlere devam
  73
Yükleniyor...