Kapat

Üniversite Tercihleri & Kariyer

Cumhurbaşkanı "Eğitim ve öğretimde tarihi değişimlere hazırlanıyoruz" dedi. Eğitimde değişmesini istediğiniz neler var?

Yarından yeni ders yılı başlıyor. Okul/lise/üniversite hayatına başlayacak olanlara başarılar dilerim. Kendiniz bir eğitim bakanı veya cumhurbaşkanı olsaydınız neleri değiştirmek isterdiniz? Cumhurbaşkanı

1|7
85123

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 123

• Eğitimi aşure yaptılar resmen..

Bu hükümetin eleştirdiğim en büyük hatası..

2018 yılındayız, hâlâ 1978 yılındaki eğitim modelini kullanıyoruz..
    Uygulama olmadan hiçbir eğitim kalıcı değildir..

Kişilerin yeteneğine göre, ilgi alanlarına göre eğitim modeli hâlâ yok.. Çok fazla gerideyiz..

Her geçen gün daha da geriye gidiyor..

Benim orta okul 6. sınıf Türkçe öğretmeni arkadaşım, sınav kağıtlarını gösterdi ve inanın şok oldum..

İlkokul 6. sınıf öğrencisi, daha yazmayı bilmiyor.. Hoca şiir yazın demiş, çocuk halale hololo hilili gibi saçma sapan, yazısı bile okunmayan anlamsız cümleler kurmuş..

Şaka heralde dedim? Nasıl bu sınıfa kadar gelmiş deyince, arkadaşım "sınıfta kalma yok ki" dedi..

Benim zamanımda bu çocuk ilkokul 2'ye geçemezdi okumayı sökmeden, bu 6. sınıfa gelmiş ve muhtemelen böyle mezun olacak.. Bu çok vahim!

Onu okutan hocanın da suçu var ama sistem başlı başına suçlu!
    Kanserli bu sistemi derhal tedavi etmezsek, gelecek yok olur..

Allah'ım sen büyüksün..

#Vesselam

3|3
    0|0
    • 3gün

Açıkcası ben de şaşırdım şimdi. Okuma yazma bilmeyen nasıl 6 sınıfa geçiyormuş :/

• 3gün

Afyon'da bir ilçede bu okul.. Hani doğuda, kürt çocuklarının içinde olur da Türkçeyi bilmiyordur der, anlarım..
      Ama Egede de bu olmaz!

Dediğim gibi sınıfta kalma yokmuş..

• Allah allah ne kadar enteresan bie bilgi öyle. Halbusinki 14 yıldır başladığı müfredatta kimse mezun olamadı.

Acaba eğitim bakani başka ülkede mi görevini icra ediyor sorarım size.

6|3
    0|0
  • Liselerde evvela öğretmenler yeterlilik sınavına tabi tutulmalidir. Hem kendi alanlarından hem de kültür ve yetenekten sınavına girmelidirler. bütün dersliklere kamera sistemi kurulmalı ve kayıt yapılmalıdır Örneğin bir sınıfta bir dersten genel bir başarısızlık varsa kayıtlar incelenerek öğretmenin Çağdaş Eğitim stratejisinden ve taktiklerinden yararlanıp yararlanmadıği kontrol edilmelidir. Yetersiz öğretmenler tespit edilip kademe durdurma cezası verilmelidir. tam öğrenme modeli gereğince bütün öğrencilerin konuyu anlaması hedeflenmektedir öğrenen öğrenir öğrenmeyen öğrenmez gibi bir basitlikten kaçınılmalıdır. bunun sonucunda daha az yetenekli öğrenciler belirlenerek hafta sonları kursları açılmalıdır. Üstün yetenekli öğrencilere de özel zaman ayrılmalıdır. bu öğrencilere rehberlik yapılmalıdır proje odaklı öğretim stratejisi tam anlamıyla uygulanmalıdır öğrencilerin kendi kendilerine öğrenme taktikleri sunulmalı ve ürün ortaya koymaları sağlanmalıdır.

Üniversitede da aynı şekilde ürün odaklı eğitim anlayışı getirilmelidir. bunun içinde bilimsel sahaların gelişim yönleri tespit edilerek Bu doğrultuda doktora tezleri önerilmelidir ve yüksek lisans doktora tezlerini okuyup kabul edecek bağımsız heyetler oluşturulmalıdır. Orjinalliği olmayan taklitçi yeni bir fikir buluş getirmeyen makaslamış tezler kabul edilmemelidir. Bütün bunlar disiplinli bir şekilde uygulanmalıdır. Pek çok üniversitede çok kolay ders geçiliyor Lisede de aynı şekilde. bunun önüne geçilmelidir eşek bağlasan mezun olur diye meşhur bir söz var.

Ve ülkemizin en büyük skandalı olan yabancı dil öğretiminde yeni bir sistem getirilmeli , konular detaylandırılmalı ve kapsamı genişletilmedilir.

2|0
    0|0
  • 1-Liseler fen, anadolu, imamhatip şeklinde değil, öğretmen lisesi, mühendis lisesi, spor lisesi, tıp lisesi, adalet lisesi, fen edebiyat lisesi şeklinde olmalı. Liseye geçiş için yetenek sınavı olmalı. Öğrenciler yeteneklerine göre liselere yerleşip, lisede görecekleri eğitimden sonra her öğrenci kendi eğitim aldığı lisenin bölüm sınavıyla üniversiteye geçmeli.
    2-üniversiteler staj ve pratik eğitimin verildiği yerler olmalı. Sözelden üniye yerleşmiş bir öğrenciye matematik dersi, sayısaldan yerleşmiş öğrenciye sözel dersler zorunlu olarak verilmemeli.
    3-ilk okullarda ilk sene yarım gün eğitim verilmeli bu yarım günde çocuğa sadece okuma yazma eğitimi verilmeli.
    4-ilkokul başlama yaşı 6 olmalı.
    5-okullarda kreş olmamalı. Kreşler için ayrı bir bina yapılmalı.
    6-ezberci sisteme hayır mantığı ortadan kalkmalı. Sözel dersler ezberlemeden nasıl geçilir acaba.
    7-ilkokulda veliler sınıf öğretmenine e-devlet üzerinden puan vermeli. Başarısız öğretmenlere önce maaş cezası ardından meslekten men cezası verilmeli. Başarısız sınıf öğretmenleri başarısız nesil yetiştirir.
    8-ders saatleri 30 dakikaya tenefüsler 10 dakikaya düşürülüp öğrenci ve öğretmenlerin az zamanda çok iş yapmaları sistemi öğretilmeli. Bu sekilde üniversite sınavında öğrenci kısa sürede daha çok soruyu çözmesi gerektiğini ilkokuldan itibaren öğrenmeye başlar

2|1
    0|0
    • 3gün

İşte bu !

• 2gün

doğru. o da yapılabilir.

• 2gün

@louqoum bu eğitim sistemi ile ne başarılı nede ahlaklı bir gelecek yetişmez.

• Saçma sapan dersleri ve bilgileri kaldırıp tarih dersini seçmeli yapıp tamamen işe yarayacak elektrik teknoloji ve kimyayı zorunlu hale getirirdim. Yani insanların kafası güvercinin sindirim sistemiyle dolacağına kendi ilacını kendi yapıp bozulan aletlerini kendileri tamir ederlerdi. Matematik dersinin zorunluluğunu kaldırıp hatta bütün derslerin seçmeli olmasını ve kişilerin kafasının yatkın olduğu dersi seçip başarıya ulaşmasını sağlardım.

1|2
    0|0
  • Öğrenci öğrenendir öğretmen öğreten mottosunda ilerlersek başarırız. Ben şahsen bir öğrenciyi topluma faydalı yapacak öğretmenler yetiştirirdim. Çürüğünü bozduğunu ayıklardım aradan. İstatistiklere göre öğrencilerin başarılı oldukları dersler hep sevdikleri onlar için çabalayan öğretmenlerin dersleri olmuştur. Şahsen benim sınıf arkadaşım okulun en haylaz çocuğuydu bütün dersleri berbat durumdaydı sonra okula yeni matematik hocası geldi bu hocamız sağolsunlar bu arkadaş ile biraz ilgilenince farkettik ki o haylaz denilen canım damgası vurulan çocuk matematik sınavından 90 almış üstelik çocuğun çıtı bile çıkmıyordu derste severek çalışıyordu, dinliyordu şimdi sorun nereden kaynaklanıyor sonra malum bu sistemdeki en boktan uygulama her sene öğretmen değişimi EN BÜYÜK SORUN BU BENCE öğretmen başka sınıfa geçti bizim arkadaş liseye bile gidemedi. Belkide çocukla ilgilenilseydi çok güzel başarılar elde edecekti ama öğrencisine iki dk ayırmayı boşa zaman kaybı olarak gören öğretmenler yüzünden bu öğrenciler başarısız.

3|0
    0|0
  • Eğitim ve öğretime dayağın yeniden dahil edilmesi gerek. Özellikle ''Nasıl olsa bana bir şey yapamazlar canımın istediği her adiliği yaparım. Ancak uyarı verirler'' diyen yavşları bir güzel ezmek dayağına doyurmak lazım.

2|1
    0|1
  • Son kez değişmesini köy enstitüleri benzer bir yapılanma ile geleceğe gümdür gümdür yetişmek sağlıklı bir toplum oluşturmak hayalleri çalınmayan çocuklar yetiştirecek şekilde değiştirmek isterdim. Hicbirsey olmazsam öğretmen olurum zihniyetli öğretmenleri ayıklamak kaliteli öğretmenler de yetiştirmek isterim.
    Aslında evdeki çöpü atıp temiz kokan bir ülke yapmak arzusu var.

1|0
    0|1
  • Kitaplarda ki saçma sapan bilgiler temizlenmeli. Öğrenciye yarış atı muamelesi yapılmamalı. Yetenek keşfi ilkokuldan başlamalı. Öğretmenler öğrencilerine abi abla ya da anne baba şevkatiyle yaklaşmalı. Ezbere dayalı sistem yok edilmeli. Karma eğitime devam edilmeli. Öğrencilere Türklerin Osmanlıdan ibaret olmadığı anlatılmalı ve Osmanlının bir aile olduğu öğretilmeli. Kısacası sil baştan adam akıllı projeler hazırlanmalı ve uygulanmalı. Yapılır mı? Tabiki de hayır.

1|1
    0|0
    • 3gün

bu ülkedeki herkes biliyor bu işi

• 3gün

sadece aile dersen onları küçültmüş olursun bu da yanlış bence. kimse türkler osmanlıdan ibaret demiyor zaten

• 3gün

Kayı boyuna bağlı bir aile. Bu küçümsemek değil ki yanlış bilinen bir şeyin düzeltilmesini istiyorum. Yoksa bizde oğuzlara bağlıyız. Benim de atalarım küçümsemek haddime değil

• Eğitimi ele alan zihniyetin tamamının değişmesini istiyorum. Sürekli değişiklik yapan zihniyetin, eğitimi kalitelileştirmek adına gereksiz şeyleri yapan zihniyetin değişmesini istiyorum.
    Bir de öğretmenliğe 3 aylık yaz taytili olan bir meslek olarak bakmayan öğretmenler istiyorum. Gerçekten öğretme aşkıyla yanıp tutuşan öğretmenler.
    Çok mu şey istedim gıı :_/

1|0
    0|0
  • ulan 22-23 yaşına kadar genel eğitim alıp istediği mesleği seçmek diye bişey mi var bence 5 yıllık eğitimin ardından genel eğitim ile birlikte meslek odaklı eğitim verilsin stajla 10. yıldan sonra herkes iş hayatına atılsın. zaten hangi bölümden mezun olursan ol deneyimli personel arıyor herkes okuldan mezun olunca bölümünle ilgili bişey bilmiş olmuyorsun ki tecrübesizlikten dolayı
    + ahlak, sosyal medya, toplumsal yaşam eğitimi verilmeli veletlerimize

1|0
    0|0
  • yap boz tahtasına çevirdiler egitimi. ben inanmıyorum RTE nin söylediklerine. yaptıkları ile yapamadıkları zaten ortada.
    yakışmıyor o makama.

1|2
    0|0
  • Çocuklar için yetenek tespit sınavı yapılsın ona göre eğitim alabilecekleri liselere yönlendirilsin.
    Meslek liseleri sanayilerle bağlantılı olsun, okuldan mezun olan öğrenci iş hayatına kazandırılsın.

Fen liselerinin bütçeleri arttırılsın, teknolojik araştırmalar için üniversitelere kaynak sağlansın.

2|0
    0|0
  • Toplumumuz da herkes her işi biliyor. sucu elektirikten anlar, fırıncı aynı zamanda kasaptır. sonra elektrik çarpar diğeri elini keser. bırakın bu konulara kafa yoran bunun için maaş alan her konuyu enine boyuna düşünecek insanlar yapsın

1|0
    1|0
  • Nasılsa bir daha değiştirecekler, bu ülkenin gençlerini mal edene kadar bu böyle devam. Beynimi yoramam değiştiremeyeceğim gerçekler için, benim bildiklerim bana kalsın..

1|0
    0|0
  • Bunların hazırlığı anca karma eğitimden kız kıza ve erkek erkeğe geçiş projesidir. Deneme yanılma ile zaten 20 yılda kendi eğitim bakanlarının bile birbirinin yaptığını bozmasiyla bu işin baş sorumlusudurlar.

1|2
    0|0
    • 3gün

şeriatı getirecekler. belki biz göremeyiz ama getirecekler şeriatı ve gelsede benim korkum yok. ha eger gelirse şeriat sırg yeminle akp li 4 karı alacam... o hatunlar da bunu istiyorlar olacak ki, medenice yaşamaktan bıkarak bunlara oy veriyorlar. eğitimi miç ettiler...

• 3gün

Evet aceleleri yok için vadeli plan yapıp ürkütmeden ilerliyorlar. Ömürleri yetmez umarım.

• Ezberci yapıyı bozup, uygulamalı ve bol yorumlu, yaratıcılığı ortaya çıkaracak uygulamalar yapılmalı. Ayrıca, çocukken kişiliğin belirlenmesi, ahlaken çalışmalar, yeteneklerin keşfi yapılması gerekir :)

1|0
    0|0
  • Liyakatsizlik
    Torpil

Bitsin...

Taraflı tarih anlatılmasın
    Dünyayı arapça tekerleme ezberleme dersi kurtaracakmış gibi 50 tane din dersi okutulmasın
    Gerçekten bilgilendirici dersler işlensin kitaplar verilsin
    Çocuklar yarış atı gibi sınav odaklı bir eğitim sisteminin içine atılmasın
    Pratik dersler konulsun eğitim sıkıcı ve zorlayıcı olmasın
    Çocukların beyni yıkanmasın

1|0
    0|0
  • Karma eğitimi kaldıracak, medrese eğitimi getirecek başka neyi değiştirebilirler ki zaten. İyiden iyiye ülke olarak geriye gidiyoruz, çağdan geri kaldık, ekomomil yerlerde, okullardaki eğitim saçma sapan...

1|0
    0|1
  • Tarihi değişim: eğitimi siyasileştirmemekten, öğrenmeyi sadece teknolojik materyal (akıllı tahta, tablet, vs) sağlanarak yapılamayacağını, değişen eğitim ve sınav sistemlerinin olmadığı, öğretmenin öğretimi siyasal düzlemden uzak, evrensel değer ve gelişmeleri takip ederek yaptığı, değerler eğitiminin verildiği, birey ve vatandaş olmanın tam olarak ne olduğunun öğretildiği büyük bir değişim olacak mı dersiniz?

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    103

Kızlar Ne Diyor 85

• Öğrenciler ellerine kalem alır almaz onlara pozitif bilimlerin öğretilmesini saçma buluyorum.
    Öncelikle yıl sonu verilen karnenin yanında öğrencilerin yıl içinde kendi eksiklerini, öğrendiklerini gözlemlemelerini bu doğrultuda yıl sonunda kendileri için bir karne hazırlamalarını şart koşardım. Öğrendiklerini analiz etmelerini isterim. Dördüncü seneye geçene kadar temel ders yalnız Türçe olmalı, yalnız bu dersten sınav olacakları bir düzen hazırlarım. Fakat bu sınavlar odak noktası olmamali. Duvarlara asılan sınav listeleri olmamalı, öğrencilerin birbirleri ile rekabet halinde olmayacakları türden hazırlanmalı.
    Daha sonraki yıllarda öğrencilerin matematik sorusunu çözememelerinin sebebi aslında sayısal zekalarındaki soruna işaret değil, benim gözlemlediğim kadarıyla okuduğunu anlamada ciddi problemler var. Bu yüzden dil eğitiminin çok önemli olduğunu düşünüyorum, bütün öğrencilerin Türkce'yi tüm incelikleri ile öğrenmelerine olanak sağlayan bir sistem yapılmalı. Öğrenci bu aşamayı geçmeden ona başka bir dil veya bir bilim öğretilemez.
    Ve tarih. Bir öğrenciye bilim öğretilmeden önce bu bilimin çıkış noktası anlatılmalı. Sonra çocuk "Bu dersler benim ne isime yarayacak?" Gibi sorular soruyor malumunuz. Insanın tarih sahnesine çıkışı, var olma çabaları bu noktada bilimlerin doğması bunlar verilmeli bundan önce 2+2 nin dört olduğunu öğrenmenin ne anlamı var? Ve çocukların sanatla ve doğayla iç içe öğrenim görmelerini isterim, yani isterim ki öğrendiklerinin karşiliğini doğada, hayatta bulabilsinler.
    Ülkemizde eğitim diye bir sey yok, bunların yapacağı değişiklik sınav ismi değiştirmek olabilir.

1|0
    0|0
  • Fen liseleri sayısının İmam Hatip liseleri sayısını gectiği, Teknolojik gelişmelere duyarsız kalmayan, kodlama ve robotik dersinin her alanda zorunlu olduğu, her bireyin sözde değil icraatta olduğu bir eğitim..

3|3
    1|1
  • Benim zaten bugün kafam çok karıştı şimdi. benim kız bu yıl orta okul 5. sınıfa başladı ve kaç öretmen gircek bilemiyorum. farklı farklı öğretmen gircek dedi müdür ve her öğretmenden liste alcaz kırtasiye listesi. neden tek öğretmen değil ben bunu merak ediyorum. ve çok kafam karıştı bugün allak bullak oldum. biri beni aydınlatsa iyi olur.

1|1
    0|0
    • 3gün

Galiba 5. Sınıf eski sisteme göre ortaokul oldu

• 2gün

O kadar büyük bir sorun olduysa tabiki değişir ama geçmek istediğiniz öğretmenin onayını almak ince bir düşünce olur daha iyi olur. Sadece idare ile konuşup emri vaki yerine rica ile yaparsanız güzel olur

• 2gün

5. sınıftan itibaren her derse farklı öğretmen girer çünkü çocuklar branş dersleri almaya başlıyor. Kırtasiye listesinden kasıt mesela matematikçi klasik haritametod defteri aldırır, türkçe öğretmeni çizgili defter vs vs.

• Herkesi istediği meslek dalında ilerleyebileceği bölümlere koyardım
    Yani bir çeşit üniversite gibi hukuk istiyorsa kişi o bölüm üzerine dersler almalı ve bir baraj olmalı barajı geçenler sınıflara ayrılmalı ve başarı sıralamasına göre iyi bir çalışma alanına girmeli

1|0
    0|0
  • Sınıf ögretmeni olarak ilk önce yaş sorunun düzeltilmesi lazim 60 aylik cocugun okulda ne isi var veli izni falan olmadan 72 aydan baslamali cocuk okula. Ikincisi ilkokulda öğrenci birakamiyorsun veli izni olmadan ya ben ogretmenim cocugun seviyesini ben bilirim veli ne bilsin neden cocugu birakmak icin veliye soruyorum ben? Özellikle köy okullarinin gerekli bakiminin yapilmasi lazim birlestirilmis siniflar tasimali ya alinmali öğretmen calisma şartları (maddi, manevi) düzeltilmeli bla bla

1|0
    0|0
  • Burda eğitim sistemini dahada batıracağız demek istemiş.

2|4
    0|2
  • her yıl değiştirmiyor muyuz yaw bu işi ztn?
    ve her yıl da kölü değişiklik denmiyor mu?
    artık en iyisi denmiyor mu?
    yapacağınız işin abv

2|0
    0|1
  • Artık sistem hafızaya dayalı değil mantığa dayalı olmalı yani insanların kişisel becerilerini ön plana çıkaracak ve bu yönde geliştirecek bir sistem olmalı. İnşAllah.

1|0
    0|0
  • klasik erdoğan yalanları...
    her yeni dönemde tarihi değişimler yapıyoruz demek her sene attıkları adımların fiyaskoyla sonlandığı anlamına gelir. bir değişimleri de iki seneden uzun sürsün be adam.. verdiğiniz bir karar da makul olsun..
    madem bu kadar radikal kararlar verecektin peki geçen sene yaptığın neydi?

maalesef türkiyede eğitim sistemi çöktü. çok iyi bir altyapısı yoktu zaten, bunların yüzünden olanı da kaybettik.
    bu sene öğrenciler istemedikleri okullarda zorla okutuluyor. bir bok varmış gibi açtıkları imamhatipler boş kaldı. inatla, kinle, nefretle sürdürdükleri yöntem ellerinde patladı. şimdi cezasını öğrenciler çekiyor. umarım çomarlar bu durumdan çok memnundurlar.
    bir önceki milli eğitim bakanı uçuyoruz, süperiz, eğitimde çığır açtık derken yeni bakan ben süperman değilim, kısa zamanda bu enkazı düzeltemem sabretmeliyiz diyor.
    ne kadar acı bir tablo içindeyiz.. yazık bu millete.

1|1
    0|0
    • 2gün

Geçen seneki bakan bozuntusu uçuyoruz derken Pisa sonuçları açıklandı ve sesi içine kaçtı. Bu yönetimin eğitimde yaptıklarını Kısa zamanda telafi etmek mümkün değil.

• 2gün

@Karanlıklarİçinden zaten o geçen seneki soytarının allah belasını versin. biri ikisi değil hepsi aynı zihniyet. geçen seneki içlerindeki en yüzsüzüydü.

• Ne benim değişmesini istediğim şeylerin listesi buraya sığar ne de boş boş yazmaya Elim gider. Sizde çok umitlenmeyin güzel değişiklik olmaz

1|1
    0|0
  • Teorik eğitimin yanında uygulama şart, hayat kitap ezberiyle işlemiyor.
    Enn önemlisi, öğretmenler... Dönemimde ve dönemimizdeki öğretmenlerin (%99 u denebilir), icra ettikleri görevin bilincinde bile olmadığı gerçeği... hatta bırak bilinçli olmalıyı kendilerinin bilincinde bile olmayan vasıfsız ama maalesef ki öğretmen sıfatına sahip çok fazla kişi mevcut.
    Şahsi fikrimce bir gün çocuğum olursa, onun gelişimini olumsuz yönde etkileyecek bu kişilere emanet etmek istemiyorum. Bir insanın eğitimi önce onun hayal dünyasını geliştirmesiyle başlar, uyan gerçekler burda, tarzında suratsız yaklaşımlarla değil.

1|0
    0|0
  • Eğitimde tarihi değişim derken ne kastedilmiş merak ettim. Eğitim sistemi daha kötüye mü olacak yoksa çok daha kötü mü olacak?

1|0
    0|0
  • düzgün sabıt birşey olsun da artık ne olursa olsun yani
    yeter yaa gömlek değiştirir gibi eğitim sistemi değişiyor sürekli

1|0
    0|1
  • Bırakın da bir sabit kalsın ya 1-2 yılda bir sistem degisiyor her seferinde gelen gideni aratıyor. 20 yıldır degişimlere doyamadınız.

1|0
    0|1
  • Devletimizin yanındayım. Eğitim sistemin de değişiklik şart doğru. Yenilenmek herkese şart. Bilime daha çok önem verilmeli derslerde daha yoğunlaşılmalı..

1|0
    0|0
  • Şu işlere karışmasalar herkes kendi alanı ile ilgili işlere baksa olmaz mı? Değiştirdiler de gördük eğitimi

1|0
    0|0
  • Tümden değişmeli.
    Mesela benim en önemli görüşüm lise bitene kadar çocukların hayatını şekillendirecek bir sınav olmaması.

1|0
    0|0
  • Ya hayır ben bir sınava gireyim sonra ne halt yiyorsanız yiyin.

1|1
    0|0
  • Sınavları kolaylardim biraz ya ülkenin öğretmenlerinin yapamadığı soruları öğrencilere soruyolr

1|1
    0|0
  • hahaha ılk ızledıgım zaman kahkaha attım sdjghsdfhsdgh Atatürk ü müfredattan çıkarda gör bak neler oluyor !

2|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    65
Yükleniyor...