10 Adımda Hayalinizdeki İşe Kabul Alın

BaşaramadıkAbisi

Uzun bir eğitim hayatı ve uzun araştırmalar sonunda hayalinizdeki işi buldunuz. Ancak bu işe nasıl kabul edileceğinizi mi bilmiyorsunuz? Kaliteli bir CV hazırladıktan sonra yapmanız gereken tek şey gerekli araştırmaları yaparak mülakata hazırlıklı gitmektir. Böylece hem kendinizden emin görünürsünüz hem de hayalinizdeki işe sahip olabilirsiniz.

İstediğiniz pozisyona kabul almak için öncelikle kaliteli ve profesyonel bir cv hazırlama sürecinden geçmelisiniz. Ancak sadece bunu yaparak rakipleriniz arasından öne çıkamazsınız. Bu yüzden uygun ve profesyonel bir CV hazırladıktan sonra aşağıdaki 10 adımı takip ederek yüzlerce adayı geçerek hayalinizdeki işe kavuşabilirsiniz.

Cv hazırlama
Cv hazırlama

Şirket hakkında gerekli bilgileri edinin

Çok bilindik gibi görünen bu bilgiyi pek çok aday umursamaz. Çoğu aday sadece başvurduğu pozisyonla ilgilendiği için mülakatta şirket ile sorulan sorulara cevap veremez. Bu yüzden şirketin kültürü, iş ahlakına verdiği önemi ve tarihçesini bilmek önemli ve mülakatta size sorulan soruları daha iyi ve net cevaplamanıza yardımcı olur.

Pozisyonun gerekliliklerini iyi bilin

Her ne kadar pozisyona uygun olduğunuzu düşünerek işe başvurmuş olsanız da iş kaynaklarının kafasında önceden oluşmuş bir aday profiline uygun olmayabilirsiniz. Ancak iş tanımını iyice araştırıp öğrenmekle yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi bu tanıma göre şekillendirerek işe alınma şansınızı artırabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorulara önceden hazır olun

Her şirket farklı mülakat soruları hazırlıyor gibi gözükse de mülakatları belli başlı sorular üzerinden oluşur. Bu nedenle siz de “5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” veya “En güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?” gibi sorulara farklı cevaplar hazırlayarak gidebilirsiniz. Böylelikle hem mantıklı ve net cevaplar verirsiniz hem de mülakatın daha akıcı geçmesini sağlarsınız.

Sizi zeki gösterecek sorular sorun

Mülakatta sorulan sorulara akıllıca cevap vermek kadar soru sormak da önemlidir. Bu yüzden mülakat sonunda doğru ve gelişim odaklı sorular sorarak insan kaynaklarına yüksek potansiyelli bir aday olduğunuzu gösterebilirsiniz.


Her şeyinizle önceden hazır olun

Mülakatta giyeceklerinizden tutun mülakata gitmek için kullanacağız otobüsler ve güzergahlara kadar her şeyi önceden araştırıp ve öğrenmelisiniz. Ayrıca görüşme saatinden en az 10-15 dakika önce giderek de ne kadar dakik ve hazırlıklı biri olduğunuzu işvereninize gösterebilirsiniz.

Özgeçmişinizdeki bilgilere hakim olun

İyi bir özgeçmiş hazırlamak kadar mülakat sırasında özgeçmişe göre soruları cevaplamak da önemlidir. Bu yüzden özgeçmişinizde gerçekleri yazdığınızdan emin olmalı ve yazdıklarınızın farkında olarak soruları cevaplamalısınız.

Kibar ve saygılı olduğunuzu herkese gösterin

Çoğu aday sadece mülakat sırasında kibar olsa da koridorda gördüğü temizlik görevlisine veya herhangi bir çalışana kibar davranmaz. Ancak bu tutumdan kaçınıp, şirkete girdiğiniz saniyeden itibaren herkese saygılı ve kibar davranarak şirkette iyi bir profil çizmelisiniz.

Beden dilinizle ve diksiyonunuza dikkat edin

Mülakatta karşınızdaki kişiyle saygılı ve “sizli” konuşmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca seçtiğiniz kelimelere dikkat ettiğiniz kadar oturma şeklinize ve jest ve mimiklerinize de dikkat etmelisiniz. Özellikle karşınızdaki kişi ile göz kontağı kurduğunuzdan ve aktif bir dinleyici olduğunuzdan emin olmalısınız.

Önceki şirketiniz hakkında olumsuz konuşmayın

Her mülakatta eski işinizi neden bıraktığınıza dair sorular sorulmaktadır. Eğer siz bu soruların cevaplarken eski işvereninizi kötülerseniz, olumsuz bir izlenim bırakırsınız. Bu nedenle bu soruya orta bir yol bularak etik açıdan uyuşmadığınızı veya amaçlarınızın farklı olduğu gibi farklılıklar üzerinden cevap verebilirsiniz.

Mülakat sonrasında da kalıcı olun, kendinizi hatırlatın

Çoğu aday mülakat bittikten sonra sadece sonucu beklemekle yetinir. Ancak siz mülakat yapan kişilere size zaman ayırdıkları için bir teşekkür maili atarak kendinizi hatırlatabilirsiniz.

Sonuç

Son olarak, hayalinizdeki işin yeterliliklerini sağlamak kadar işe alım sürecine de önem vermelisiniz. Bu nedenle yukarıdaki ipuçlarını takip ederek yetkin ve kaliteli bir aday profili çizer ve işe kabul alabilirsiniz.

10 Adımda Hayalinizdeki İşe Kabul Alın
45
23
Görüşünü yaz
23Kız Görüşü
45Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Hadiyani

  Yararlı bir yazı olmuş, hakikaten insanlarımız mülakata girecek firmanın ne iş yaptığını bilmiyor, doğru dürüst cv hazırlanmasını bilmiyor faydalı, aydınlatıcı bir yazı olmuş

  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2344
 • kalpsiz-melek

  "Sizi zeki gösterecek sorular sorun" maddesi sanırım biraz riskli olabilir. Profesyonel ve yıllarca bu işi yapan birinden mülakat eğitimi aldım ve uygulamalı mülakat provası esnasında soru sorduğumda sakın bu hataya düşme demişti bana. Orada soruları onlar sorar. Çok hayati değilse sormamamı önermişti. Onun dışındaki maddeler aynı dediğin gibi dikkat edilmesi gerekiyor.

  Yorumla
 • Sormec

  Mülakatta en önemli altın kural. Gitmeden önce şirket hakkında tüm bilgiyi edinin araştırın , ikincisi çalışacağınız pozisyon hakkında ciddi araştırma yapın ve sürekli gözlerine bakarak konuşun. %80 dir bu yöntem.

  Yorumla
 • hasegec

  eger sizdeki yetenekler ilandaki 10 maddeden 5-6 sini karsiliyorsa bavurmaktan cekinmeyin. gorusme tecrubesi de cok onemli

  Yorumla
 • özgürrkiizz

  Gayet başarılı ve faydalı bir bence olmuş ellerinize sağlık

  Yorumla
 • yalnızkurt39

  Bilgiler için teşekkürler güzel bence olmuş emeğine sağlık 🙂

  Yorumla
 • orcanius

  Maalesef günümüzde her şey çok zorlaştı.
  Allah herkesin gönlüne göre versin.

  Yorumla
 • berksinsi

  Kesinlikle ihtiyacım olan bir yazı. Elinize sağlık.

  Yorumla
 • biradetmehmet

  Ben hayalimdeki yoldan gidiyorum herkese dilerim bunu. Gencler siz kendinize güvenirseniz kismet size. daha cok gülümser

  Yorumla
 • coollboyy__

  Çok şükür rabbim helalinden kazanabileceğim mesleği nasip etti 🙏🇹🇷👮

  Yorumla
 • _GerdekBasan_

  Torpiliniz yoksa bunların hiç biri işe yaramaz
  iyi günler
  Eline sağlık

  Yorumla
 • Abcd11

  Dikkat edeceğimiz noktalara deyinmişsiniz güzel bir yazı

  Yorumla
 • Semih469200

  İş arayanlar için harika bir çalışma işe yarayacaktır

  Yorumla
 • firebreather95

  Adım 11.
  Sağlam torpil bulun.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • xxbeyyx

  nsıl olacak

  Yorumla
 • qwerty24680

  Çok doğru Bir içerik

  Yorumla
 • SailorSai

  Nickinle soru çok uyumlu olmuş abisi jsdhhs

  Yorumla
 • king4775

  Güzel bir içerik olmuş ne okuyorsun

  Yorumla
 • GevezeGenc

  Paylaşımınız için teşekkür ederim

  Yorumla
 • ak3ar1

  Hayalimdeki işi yapiyorsam ne olacak.

  Yorumla
 • psicoach

  Teşekkürler güzel paylaşım için

  Yorumla
 • Daha Fazla (47)
YÜKLENİYOR...