Ders Çalışma Alışkanlığı Kazanmak İçin 6 Etkili Madde!

Leading_Leader
Ders çalışma alışkanlığı kesinlikle doğuştan gelen bir şey değildir.
Ders çalışma alışkanlığı kesinlikle doğuştan gelen bir şey değildir.

Çalışmayla ilgili en büyük yanılgılardan biri de bu alışkanlığın doğuştan gelen bir özellik olduğunu sanmaktır. Peki ne yapacağız? Ders çalışma alışkanlığımız yoksa hiç mi ders çalışmayacağız? Çalışılacağına göre bu alışkanlık sonradan kazanılabilecek bir şey demek ki? Bu yazımızda size ders çalışma alışkanlığı nasıl kazanılır onu anlatacağız. Umarım beğenirsiniz ve gelecek kuşaklara da bu yazımızı aktarır, çocuklarınıza da bir şekilde başarıyı aşılarsınız. Öyleyse başlayalım mı? Evet, başlıyoruz.İçin

1. Büyük Düşünmek, Hayal Kurmak.

Hedefler sizi başarıya ulaştıran makro ve mikro araçlardan ibarettir.
Hedefler sizi başarıya ulaştıran makro ve mikro araçlardan ibarettir.

Şüphesiz motivasyonunuzu arttırmak için en önemli şey büyük düşünün ve hayal kurun. Bunu bu şekilde yaptığınızda emin olun bir yerden başlamanız gerektiğini siz de anlayacaksınız. Tabi ki hayal kurmak ve büyük düşünmek çoğu zaman lafta kalabilir. Bunu gerçeğe dönüştürebilmenin bir yolu var. O da günlük yaptığınız çalışmaları kesinlikle rutin hale getirebilmektir. Yani 1 gün, 2 gün yapıp sonrasında yine aynı tas aynı hamam gidilecekse bu alışkanlık kesinlikle kazanılamaz. Sizin de anlayacağınız üzere gerekirse monoton olun. Daha öz bir ifadeyle bu alışkanlığı kazanana kadar yapın en azından.. Yani içsel bir disiplin sağladığınızda kalıcı bir motivasyon kaçınılmazdır. Lafın özü makro ile büyük ve mikro ile küçük hedefler sizi sonuca ulaştırabilir. Puzzle'ın önemli parçaları gibi düşünebilirsiniz bu hedefleri kısaca. Hedefler olmazsa başarı da gerçekleşmeyecektir şüphesiz..

2. Duyu Organlarını Aktif Kullan.

Ders çalışma alışkanlığının en önemli faktörü, beyninizi aktif kullanmayla alakalıdır.
Ders çalışma alışkanlığının en önemli faktörü, beyninizi aktif kullanmayla alakalıdır.

Görme, duyma, tat alma, dokunma ve hissetme organlarınızı aktif olarak kullanın. Bu şekilde beyninizi de deaktif olmaktan kurtaracaksınız. Mesela Matematik çalışırken kesinlikle beyniniz çalışmaya odaklanmalı. Aksi halde beyniniz öyle bir organ ki masada gördüğünüz her şeyi tarar ve başka şeyler düşünmeye sevk eder, akabinde de dikkatinizi dağıtır. Demem o ki; Masanızda dikkatinizi dağıtabilecek, eski anıları anımsamanızı sağlayabilecek her şeyi bertaraf etmelisiniz ki odaklanabilmeniz mümkün olabilsin. Baktığınızda başka şeyler de olabilir bunlar. Mesela telefonunuza gelen bildirimler, bilgisayarınızdaki ışık, gelen davetsiz misafiriniz gibi unsurlar 100 puanlık potansiyelinizin 40 ya da 60 puanını kırıyor ve maksimum 50 ya da 60 puanla yetinebiliyorsunuz. Kısaca ihtiyacınız olmayan, dikkatinizi dağıtan hiçbir şey gözünüzün radarına takılmamalı.

3. Müzik Dinleyerek Ders Çalışılabilir mi?

Duygusal olarak inişli çıkışlı yapıda biri olduğunuzu unutmayın.
Duygusal olarak inişli çıkışlı yapıda biri olduğunuzu unutmayın.

Herkesin şüphesiz aklına takılan en önemli şey de müzik dinleyerek ders çalışılabilir mi düşüncesi.. Yapılan araştırmalar ışığında müziğin ders çalışma konusunda ya da motive olmak veya soyut düşünebilme konusunda odaklanmayı olumsuz etkilediği görülmüştür. Bildiğiniz gibi hayatınızda illa ki duygusal iniş çıkışlar olacaktır ve bu müzikler de sizi bu konuda ve bir şekilde uyarabilecektir. Bu uyarılmaları minimize edebilmek, ders çalışma başarınızı şüphesiz arttıracaktır. Bazılarının ezber ya da tekrarı iyi olabilir ve bu özellikleri iyi olan kişilerde bile olumsuzluk yaratabilir. Müzik dinlemek, sizin için elzem bir konu değilse ders çalışırken kesinlikle müzik dinlemeyin. Daha önceki satırlarda da anlattığımız gibi gereksiz ne var ne yok her şeyi kaldırın. Çünkü beyniniz, başka başka şeylere odaklandığında kendinizi çalıştığınız derse veremez ve hem dinlediğiniz müziğe hem de çalıştığınız ders için verdiğiniz emeğe yazık olacaktır. Belki de olası bir başarısızlık durumunda hep o müziği hatırlayacak ve belki de bir daha dinlemeyeceksiniz. Bu da zevklerinizi psikolojik anlamda olumsuz yönde etkileyebilecektir belki de... İhtimal değil ama imkansız da değildir.

4. Yatağınızı ve Masanızı Yerinde, Amacına Göre Kullanın.

Hiçbir aracı ya da gereci amacı dışında kullanmayın.
Hiçbir aracı ya da gereci amacı dışında kullanmayın.

Yatağınızı sadece uyumak için kullanırsanız bu durum uyumanızı daha da kolaylaştıracaktır. Yani yatakta mesajlaşmalar, video izlemeler ya da başka şeylerle meşgul olmalar uykuya dalmanızı önleyen unsurlar kapsamında olacaktır şüphesiz.. Tam olarak ders çalışmak için çalışma masanızda da durum bu şekilde olmalıdır. Her şeyi amacına uygun kullanın. Çekiç yerine pense kullanırsanız kullandığınız pensenin zarar göreceğini bilmeniz de buna örnek olabilir pekala.. Sizin kullandığınız şey de beyindir ve hasar görmesini istememeniz de doğal bir durum olabilir herhalde.. Yani aslına bakarsanız bu bir benzetmedir, saçma da bulabilirsiniz ancak amaç sadece konunun anlaşılmasını sağlamaktır. Ukalalık edip hatırlatma yapmanıza da gerek yok, biliyoruz yani... Anlayanlar istisna tabi ki..

5. Mekan Önemli.

Ders çalışma alışkanlığı edinmenin bir diğer önemli faktörü de rutinler oluşturabilmektir.
Ders çalışma alışkanlığı edinmenin bir diğer önemli faktörü de rutinler oluşturabilmektir.

Kendinize ait bir odanız olmayabilir. Ya da bir çalışma masanız.. Bunun da bir kolayı var. Kütüphaneler gerçekten çalışmak isteyen kişiler için ideal çalışma yerleridir. Sadece istediğiniz ya da aradığınız kitabı bulup okumak değildir kütüphaneler. Evinizdeki kitabınızı, defterinizi kapıp gidebilmeniz de mümkün.. Şunu diyebilmelisiniz kendinize bir defa; Kâzım eğer şu an buradaysa kendini çalışmaya vermek zorunda. Bu açıdan baktığınızda kendinizi şartlamak kesinlikle önemli.. Kısaca başarılı olabilmenin yegane yolu rutinler oluşturabilmektir.

6. Moduna Göre Gaza Gelme.

Modunuza aldanmayın, alışkanlıklarınız doğrultusunda hareket edin.
Modunuza aldanmayın, alışkanlıklarınız doğrultusunda hareket edin.

O an ki modunuz iyi olabilir. Bir anda 200 ya da 300 soru çözebilirim düşüncesine de kapılabilirsiniz ancak bunu kesinlikle yapmayın. Çünkü sizin böyle bir alışkanlığınız yok ve elde edebileceğiniz olası özgüven kaybı da muhtemeldir. Bu açıdan çalışmayı azdan başlayarak çok miktarlara taşıyabilmeniz ideal olanıdır. Bu vaziyet, bir anda kilo verip aniden almaya benzeyen bir durum gibidir. Zira ertesi günü modunuz düşük de olabilir ve modunuzun iyi olduğu zaman ki performansı sergilemeyebilirsiniz. Bu yüzden azdan çoğa doğru bir grafik sergileyin ve alışkanlık haline getirin. Neticede her şeyin bir zamanı ve sizin de belli bir kapasiteniz vardır. Beyniniz sizi anlık durumunuza göre aldatabilir. En baştan anlattığımız gibi; Duyu organlarınızı ve bundan etkilenen beyninizi etkili bir şekilde kullanın. Bu durumu basit bir örnekle anlatıp yazıyı sonlandıracağım. Aslına bakarsanız kas geliştirmek gibidir ders çalışmak. Önce 5 kilo ile başlarsınız, zamanla 10-15-20 diye yol alırsınız. Zira bir anda yükleme yaparsanız kaslarınız zarar görecektir beyniniz gibi.. Amaç beyni verimli kullanabilmektir. 90 dakikalık bir maçın performansını 30 dakikada harcamak gibi bir şey değil ancak birden yüklenmek de apayrı şeyler. Rezil olmakla vezir olmak arası gibi bir şey de değil... Bambaşka bir şey..

Herkese iyi çalışmalar.
Herkese iyi çalışmalar.

Bir bencemiz de burada bitti. Yazılarımızın sürekli olmasını istiyorsanız beğenilerinizi ve akılcı yorumlarınızı bekliyoruz. Ve bilin ki; Yorumlarınız unuttuklarımızı tamamlar.

Sevgiler.

Ders Çalışma Alışkanlığı Kazanmak İçin 6 Etkili Madde!
13
28
Görüşünü yaz
Kapat

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1328
 • Bihteeerrr
  Yatağı uyumak için masayı çalışmak için kullanmak çok verimli, çalışma ortamının düzenli olması, odanın yeterince havalanmış olması, algıda seçicilik için renkli kalemler bilgiyi beyinde iyi bir şekilde ketegorize etmemizi sağlayarak hafızada kalıcı iyi bir rol oynar. İlaki müzik gerekiyorsa da odaklanma müziklerini tavsiye ederim. 💫
  • Hocam, sizin bilgiler daha farklı bildiklerimizden. Var olun. 🙃

  • Bihteeerrr

   Teşekkür ederim faydalı olduysa birilerine ne mutlu bana.

  • Amaç bence ile birlikte gelen yorumlarla bir farkındalık yaratmak. Her ne kadar kaynaktan yola çıksak da yorumlar da belli bir kaynağa göre yapılıyor ve bence yorumlar her şeyden çok daha önemli.

  • Hepsini Göster
 • Ders çalışmak için önce karar vermek lazım sonrası geliyor..
  Kafamda bir karar verme aşaması var ocak ayından sonra ders çalışmalımıyım diye
  bir cevap bulursam yeniden kitaplara gömüleceğim
  • Bence Ocak'ta soru çözme seviyesine gelmelisin.

  • DGS sınavı haziran temmuz bandında..
   temelim var
   3 ay konular biter kalan 3 ay soru çözme gibi bir planım var

  • Temelin varsa üniteler senin için pekiştirmeden ibaret kalır.

  • Hepsini Göster
 • Çok güzel bir paylaşım olmuş öncelikle çalışılacak yerin bolca hava alması önemli ve oturulacak yerin koltukta değil ders masasında olması önemli uyku gelmemesi için midenin tıka basa dolması doğru değil ve yanında ufak tefek atistirma olmalı fındık ceviz vs ve müzikle calisilabilir hafif açıp önemli yerlerin altını çizip renkli not kağıtlarına yazık yapıştırmalı daha çok kalıcılık sağlıyor teşekkürler paylaşım için 🌸
 • fafur
  Ders çalışmayı sevmek için, o dersin hocasını sevmek gerekli.
 • AraştırmacıSeyyah
  Motivasyon ve çalıştığınız ortam çok önemli. Toplu çalışma etkili olabiliyor. Masa düzeni de benim için çok önemli.
 • MorgainAroma
  Müzik dinleyerek kesinlikle çalışamam yoksa kendimi hayallere dalmış ve sabah olmuş şekilde bulurum...
 • Umarım işe yarar sürekli olması çok önemli bir gazla başlıyoruz ama.
 • lastcomert
  Çalışmak için alışkanlık önemli gerçekten. Güzel Bence olmuş tebrikler... 👏👏👏
 • serHAN4554
  En büyük yatırım çocuklara yapılan yatırımdır, güzel bir konuya değinmişsin 👍
 • Bu oralar şükür dersime odaklanıyorum. Yararlı bir bence, emeğine sağlık.
 • insanimsivarlik
  1. madde bende ters tepiyo maalesef. Onun dışında güzel bir bence eline sağlık
 • zekiikızz
  Önemli olan zorla da olsa o masaya oturmak gerisi boş
 • Sinava son gece calisip mezun olan nesiliz biz ders calismak bize kolay
 • Aurora_21
  Sadece haberleri izleyip ne kadar çok işsiz olduğunu görsen bile ders çalışmaya yeter bu sadece ders çalışmakta değil ilerde olacağın mesleği düzgün bir şekilde seçmek de önemli
 • __DeliHatun__
  Valla ben herşeyi yapıyorum yinede fayda etmiyor kara kara düşünüyorum ne yapmalıyım yksde 😔
 • Sivaslıbirmüslim
  Teşekkürler
 • lKahin
  bunları okumaktan bile üşendim nasıl çalışayım :d
 • Abdullah_6700
  Aynennnnnn
 • Dilers
  İyi bir ortam oluşturmak şart..
 • AdilOlmayanYıldırım
  geleceğiniz için lütfen dikkate alın gençler
 • Wolf-man
  Güzel bence olmuş. Eline sağlık
 • Soyersoyer
  Ben hiç ders çalışmadım hep dersi derste dinledim
 • MahmutUcar
  Motive edici bir yazı olmuş.
 • tastycock
  Mekan en önemlisi
 • benbendeğilimartık
  Artık ihtiyacım yok, teşekkür ederim.
 • SarıHe-man
  Önce kafa boş rahat olmalı, ve sakin ortam
 • IAmarPresterAen
  Hepsini yapıyorum
  Emeğine sağlık hocam
 • 1-JessicaRabbit
  Ben severim müzik dinleyerek ders çalışmayı
 • El_miram04
  Ben sakin bir kafa ile çalışabilirim ancak
 • Odaya gelen ışığın konumu da çok önemli
 • papatyacan
  okuyanlar okusun
 • MagRipOgLu
  Mekan çok önemli
 • Sadiaksoy
  hayallerin peşinden gitmek
 • SanaTutkuluKaldım
  Teşekkür ederim
 • Kamilerr
  hayallerin peşinden gitmek
 • hastaevliadam
  Evet ama çok yorucu
 • Magdurumabc
  Tesekkurler
 • recepkorkmaz
  Çok güzel bir paylaşım
 • Gençveçiftsever
  en önemlisi mekan ve konnsantıre olmak
 • Gizli Üye
  Biz zamanında çalışmadık şimdi gençeler siz çalışın bari. Şimdi çok pişmanım lay lay lom ýaptığım için.
 • Gizli Üye
  Öğrenci değilim
YÜKLENİYOR...