Büyük Bir Rüya: SANAL YAKA

Saglamkoc

SOSYOLOJİK BİR BAKIŞ: İş Hayatı ve Yakalar

Sevgili KS Halkı ve Toplumun Üyeleri:

Hepinize Selamlar !

Bu benim ilk akademik bencem olacak. Aslında tam akademik sayılmaz çünkü size kaynakça vermeyeceğim :) Neyse işimize dönelim. Bu yazıda sosyolojik olarak bazı şeyleri daha fazla irdeleyeğiz. Zaten çoğunuz okumuş tahsilli insanlarsınız hemen anlarsınız.

Ağır Şartlarda Çalışan Sondaj İşçileri
Ağır Şartlarda Çalışan Sondaj İşçileri

İş Hayatı Nedir?

İş hayatı sizlerin tahmin ettiği üzere sabah git akşam gel veya vardiyalı olanı da vardır. Bu şekilde git gel falan filan bir düzende işliyor. Fakat şunu unutmayın bu alanda yapılan bir çok çalışma var. Sendikalar var. Var da var anlayacağınız.

Bu çalışma yaşamı koşulları altında ise bir çok yaka mevcuttur. Sanayi devriminin yapıldığı yıllardan itibaren ise iki renk yaka hakim olmuştur. Bunlardan birincisi BEYAZ YAKA : Nedir bu beyaz yaka? Evet beyaz yakalılar memur kesimidir. Genellikle masa başı çalışır. Sabah 8, akşam 5 şeklinde ritüelleri vardır. Bunun yanı sıra sürekli ofislerde bulunurlar. Büyük plazalarda çalışanlar bunlara örnek gösterilebilirler.(Muhasebeci, Memur, Öğretmen, Veznedar, Orta düzey yöneticiler...)

Beyaz yakalılara örnek olan çalışanlara ait bir görsel
Beyaz yakalılara örnek olan çalışanlara ait bir görsel

Gelelim esas iş yükü altında ezilenlere, onlar: Mavi Yakalılar

Kimdir Bu Mavi Yakalılar ???

Mavi yakalılar denildiği zaman kendi hesabına çalışanlardır. Büyük çoğunlu ezici iş saatlerine maruz kalır. Mesela sabah 7 de başlar akşam hava kararınca işi bırakır. İstihdamları kolay olduğu gibi aynı şekilde hızlı bir şekilde işsiz de kalabilirler. Sosyal güvenceleri risklidir. Kendi hesabına çalışan ve yevmiye alan tayfadır. Tabi asgari ücrete tabi olanlarda vardır. Tahsilleri lise mezunu seviyesini geçmez genelde. Bu yakalı sınıfa örnek: İşçi, Madenci, Marangoz, Teknisyen, Tesisatçı, vb. örnektir.

Lego emekçisi bir işçi abimiz.:)
Lego emekçisi bir işçi abimiz.:)

ŞİMDİİİ gelelim bu rüya nedir ???

O can attığımız teknoloji, ellerimizde ki telefonlar, gözlerimizin asılı kaldığı dijital ortamlar bunlar sadece ahlakımızı veya çalışkanlığımızı değil aynı zamanda bu çalışan sınıfları da yıkacaktır. Biz ONA: SANAL YAKA diyoruz.

SANAL YAKA NEDİR?

Sanal Yaka: ATM ve gelişen bankacılık üzerinden örnek vermek gerekirse eğer: şu an her şey bir dönüşüm içinde ve teknoloji buna ayak uyduruyor. Biz ise bunun çıktılarını 1990 larda ATM ile gördük şimdi ise insansız banka şubeleri ile hizmet veren bankalar mevcuttur. Bu günümüzde yaygın olmasa da ileriki 20 yıl içinde yaygınlaşması pek mümkündür. Yani insanların yerini alacak olan robotlar ve bilgisayarlar işte bunlar SANAL YAKALI dırlar.

SEVGİLİ KS HALKI yazılarım burada sona eriyor. Bunları okuduğunuz için teşekkür eder , hepinize salgınlı günler dilerim. Pardon yaa Sağlıklı günler dilerim:)

Büyük Bir Rüya: SANAL YAKA
2 Görüş