ANINDA DAHA BEYAZ GÜLÜŞLER

Signal

Denizci olarak iyisiyle kötüsüyle size denizi anlattım

Bir denizci olarak meslegimizin yaşam tarjını zorluklarını ve güzel fırsatları dile getireceğim bu bencemde

Evet dostlar; eğer “Öyle bir kazançlı meslek olsun ki, hem bir süre dişimi sıkarak iyi para kazanayım, hem de bu parayı ben istemesem bile mecburen biriktirebileyim.” diyorsanız denizcilik sizin içi biçilmiş kaftan.. Aslında kaptanından tutunda çarkçıbaşısına, çarkçılardan tutun da gemicilere ve zabitlere kadar gemilerde görev alabileceğiniz çok farklı meslekler vardır. Üzülerek söylüyoruz ki bu görevlerin hepsi para biriktirmek için pek uygun değildir. Fakat; kaptan, çarkçı gibi yüksek maaşlı rütbelerde çalışma şansları olanlar için veya bu mesleklerden herhangi birini düşünen genç arkadaşlar için denizcilik mesleğinin iyisiyle kötüsüyle 10 genel özelliğini hazırladım

1-)KARADAKİ GÜNLÜK HAYATIN BİRÇOK NİMETİNDEN MAHRUM KALIRSINIZ. GEMİDE OLDUĞUNUZ ONCA SÜRE SABRETMEKLE GEÇER.

Denizci olarak iyisiyle kötüsüyle size denizi anlattım

çünkü denizcilik, insana kendi başına ayakta durmayı öğretir

Özellikle mesleğin ilk zamanları böyle bir düşünceye kapılabilirsiniz. Çünkü vaktinizi kullanmakta özgür olsanız dahi gidebileceğiniz yerler geminin sınırları içerisindedir. Ama şunu düşünün; paranız yokken de karada istediğiniz yerlerden kaç tanesine gidebiliyorsunuz ki?.. Boşverin, gemide bedensel, zihinsel ve ruhsal yönden kendinizi geliştirmeye bakın. Çok canınız istiyorsa o binlerce lirayı döndüğünüzde çatır çatır yersiniz..:)

2-)KARADA AŞIRI BAĞLI HİSSETTİĞİNİZ BİR KİŞİ VEYA HERHANGİ BİR İDEAL VARSA, UZAK YOL SİZİN İÇİN ÇEKİLMEZ OLABİLİR.

Denizci olarak iyisiyle kötüsüyle size denizi anlattım

bu yüzden denizde yaşam; mutlaka karada yaşamı kısmen terk etmeyi gerektirir

Görevde olduğunuz sürece aile kurmayı unutun. Hatta öncesinde bir sevgiliniz varsa sakın onunla evlenip de işe başlamayın. Bu en büyük hatadır ve evliliği olumsuz etkileyecektir. Olur da bir gün karaya dönerseniz, dönüşünüzden sonra tanışacağınız bir eş bulmaya çalışın. Haa; bir de ebeveynelerinizi uzun bir süre gelin-damat adayıyla tanıştıramayacaksınız tabii..:(. Anne-babaya ve kardeşlere duyulan özlem de cabası olacak.. Kulağa çok hüzünlü geliyor değil mi? Sanki karadayken 40 yaşında bile anne-babamızı her gün görebiliyormuşuz gibi…:)

3-)HER NE KADAR ÜNİVERSİTE MEZUNU VE YÜKSEK MAAŞLI BİR KAZANÇLI MESLEK MENSUBU ÇALIŞAN OLSANIZ DA BELKİ DE KARADA HİÇBİR ÜNİVERSİTE MEZUNUNUN YAPMAYACAĞI İŞLER YAPARSINIZ. AH O MAKİNE DAİRESİ YOK MU?…:)

Denizci olarak iyisiyle kötüsüyle size denizi anlattım

kazançlı meslekler diyoruz ama zahmetsiz rahmet olmuyor biliyorsunuz..:D

Evet dostlar; gemide çalışmak, teorik bilginizden kat kat fazla olmak üzere pratik bilginizi kullanmanız gereken bir iştir. Ama merak etmeyin; öncesinde parçalar ve işleyişleri hakkında genel bilginiz varsa ve staj seferinde her şeyi güzelce öğrendiyseniz; eliniz İngiliz anahtarı tuttuğu sürece bu işin hiçbir zorluğu yoktur. Ama bahsettiğimiz gibi; bazen öyle operasyonlar ve bakımlar gerekir ki; bir yerlerinizden yağ damlayarak makine dairesinden çıktığınızda; takım elbisenizle tıraşlı bir vaziyette gideceğiniz tertemiz ofisi aklınıza getirerek iç geçirebilirsiniz.

4-)SEFERLERDE NE KADAR ÇOK VAKİT GEÇİRİRSENİZ SERMAYENİZ ARTAR VE DÖNDÜĞÜNÜZDE BAŞARILI BİR İŞ KURABİLİRSİNİZ. AMA BU YÖNDE İLERLEDİĞİNİZ ORANDA SOSYAL VE AİLEVİ YÖNDEN ZAYIFLARSINIZ..

Denizci olarak iyisiyle kötüsüyle size denizi anlattım

ama sonunda alacağınız karşılık gerçekten öyle böyle değildir..

Bu konu sizin hayat planınıza kalmış. Yok beni bir ömür kesmez bu denizcilik diyorsanız eyvallah; elden ayaktan düşene kadar yapın bu işi. Döndüğünüz zaman da parayı düşünmezsiniz, namınız yürür, denizciliği kazançlı meslek yapan da bundadır..:) Ama uzakyol kafanızda sürekli bir iş değilse arada denge kurmanızı tavsiye ederiz. Birkaç senenizi seferlere verdiğiniz zaman zaten burada kendi işinizi kuracak kadar parayı rahatça biriktirirsiniz..

5-)GENCİ YAŞLISI TÜM DENİZ EMEKÇİLERİNDEN TECRÜBEYLE SABİTTİR Kİ; BİR KEZ O UÇSUZ BUCAKSIZ DENİZLERİ CİĞERİNE ÇEKEN, ARTIK NE YAPSA MONOTON VE SIKICI KARA HAYATINA UYUM SAĞLAYAMAZ.

bu yüzden gemicilik; tahammül edebilenleri ödüllere boğan bir meslektir

İlerleyen yıllarda karaya dönmek isteyenler için bir de böyle bir sorun vardır. Artık deniz tutkusu mu dersiniz, psikopatlaşma mı dersiniz, antisosyallik mi dersiniz, ismi size kalmış..:) Ama hiçbir yanıltıcı dış etkenin olmadığı o masmavi açıklıkta kendinizle baş başa kalmak ve aslında nasıl biri olduğunuzu fark etme şansını yakalamak; sizi asla eskisi gibi bırakmayacak bir tecrübedir..

6-)GELELİM İYİ ÖZELLİKLERE.. BAZ ALINAN HERHANGİ BİR ZAMAN DİLİMİNDE (2-3-.. SENE) SİZİNLE EŞİT AKADEMİK GEÇMİŞİ OLAN HİÇ KİMSENİN HAYAL EDEMEYECEĞİ KADAR PARA BİRİKTİRİRSİNİZ. NASIL KULLANACAĞINIZ SİZE KALMIŞ..

Denizci olarak iyisiyle kötüsüyle size denizi anlattım

sözünü etmeye gerek var mı?..;)

Bunu denizcilikle uzaktan yakında alakası olmayan birine sorun onun bile söyleyeceği 2. konudur: “Aaa onlar karadan kopuklar ama iyi kazanıyorlar yalnız.” diye.. Nadiren doğru olan klişelerden biri..:) Nasıl kullanacağınız sizin kararınız; ama yüklü bir para biriktirebileceğiniz kesin bu kazançlı meslekte..

7-)KARADAKİ OFİS ÇALIŞANLARININ SÖZDE KAZANÇLI MESLEKLERİNDE PARA BİRİKTİRİP DE SENELİK İZİNLERİNDE GİTTİĞİ YERLERİ SİZ İŞ GEREĞİ SÜREKLİ GÖRÜRSÜNÜZ. BİRKAÇ SENE SONRA BEYNİNİZ FARKLI ÜLKELERDEN ANILARLA DOLUP TAŞAR..:)

Denizci olarak iyisiyle kötüsüyle size denizi anlattım

ayrıca bu parayı bir oraya bir buraya giderek, boş vaktinizde sürekli gezerek kazanacaksınız

Bu konu eskiden daha da güzeldi. Ama artık gemilerin seyir sürekliliği, vakit kaybetmemesi, sürekli para kazandırma halinde olması sebebiyle gelen yeni kurallar ve bu amaçlar doğrultusunda gemilere uygulanan teknolojiler, vs. durumlar sebebiyle sefer süresince gezip tozabileceğiniz vakit daha azdır. Ama moralinizi bozmayın. Yol üstünde bakım ve ikmal amaçlı uğranan limanlarda hala gittiğiniz yer hakkında kaba taslak bir fikir edinmek, birkaç insanla tanışmak için yeterince vaktiniz olacak. Paranız olduktan sonra sefer dönüşü tekrar buraya gelebilirsiniz de..:)

8-)DÜZENLİ VE TAHMİN EDİLEBİLİR BİR AİLE HAYATI SİZİN İÇİN DEĞİLSE BU MADDE TAM SİZLİK.. KARİYER, AİLE ÇOCUK, VS. DURUMLARLA VAKİT KAYBETMEKTENSE FARKLI MİLLETLERDEN TÜRLÜ TÜRLÜ İNSANLA BERABER ÇALIŞIRSINIZ, EĞLENİRSİNİZ, VAKİT GEÇİRİRSİNİZ. BU DA HAYAT GÖRÜŞÜNÜZÜ GENİŞLETEREK MÜKEMMELE DAHA DA YAKLAŞTIRIR.

Denizci olarak iyisiyle kötüsüyle size denizi anlattım

denizcilik unvanının size vereceği karizma da cabası…

Seyahatle ilgili, farklı insanlar tanımakla ilgili söylenmiş birçok sözün ne kadar doğru olduğu bu meslekte anlaşılıyor dostlar.. Karada görebileceğiniz sınırlı insan kitlesinin tersine denizcilikte iletişim kurabileceğiniz milletlerin, insan tiplerinin haddi hesabı yoktur. Bırakın evreni, dünyanın bile insan aklının zor alabileceği genişlikte olduğunu anlarsınız. Bu gezegen üzerinde sadece basit bir canlı olduğunuzu fark edersiniz, gereksiz egolarınızdan ve hırslarınızdan kurtulursunuz. Dolayısıyla denizcilik kazançlı meslek olduğu kadar sizi daha iyi ve daha vizyonlu bir insan yapar.

9-)SEFER SÜRESİNCE BERABER ÇALIŞILAN PERSONELLE EDİNİLEN DOSTLUK; LİSE ARKADAŞLIKLARINDA BİLE BULUNAMAZ..:)

denizde yaşamak birçok ölümsüz kardeşliği doğurur

Bu durum belki de şartların yarattığı bir şeydir. Çünkü uzunca bir süre o demir yığınının içinde göreceğiniz insanlar bellidir. Normalde konuşkan bir insan olmasanız da sıkıntıdan iş arkadaşlarınızla uzun uzun sohbetler etme ihtiyacı duyarsınız. Sonunda ise; hiç bozulmayacak ve adeta korsan kardeşliği edasında dostluklar ortaya çıkar..:)

10-)HER NE KADAR KARA SİZE YABANCI GELSE DE; DÖNDÜĞÜNÜZDE İNSANLARIN BAKIŞINDA HİSSEDECEĞİNİZ O “ŞU ADAM DENİZCİ” BAKIŞI İNANILMAZ GURUR VERİCİDİR..:)

en önemlisi de, ailenin ve sevgililerin değerini acımasızca öğretir..

Fazla söze gerek var mı? Seferden döndüğünüzde yakınlarınızın, sevdiklerinizin sizi o gururlu, sevecen, özlemiş, saygılı, vs. karmaşık bir yüz ifadesiyle karşılaması; şüphesiz hayattaki en büyük mutluluklardan biri..

Denizci olarak iyisiyle kötüsüyle size denizi anlattım
0
0
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

00

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...