Başkanlık sistemi nedir?

Başkanlık sistemini tam olarak anlatacak biri varmı? Birde kendime soruyorum Andımız Ne Mutlu Türküm Diyene tabelaları neden kaldırıldı. Bu ülkenin anayasındada Madde 2 de Türkiye Cumhuriyeti toplumun huzurumillî dayanışma ve adalet anlayışı içinde insan haklarına saygılı Atatürk milliyetçiliğine bağlı başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir. Yazıyor Atatürk'ün sözü neden kaldırıldı? İkincisi mitinglerde Kürtçe konuşmalar oluyor ama anayasa madde 3de Türkiye Devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Yazıyor? He bide Madde 66 var? Yani bu referandumda kafam çok karışık 23 yaşında bir genç olarak başkanlık sistemi tam olarak nedir?

0|0
05

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle ben atatürkü bir değer olarak kabul etmeyen atatürk sevgisi ile yetişmiş daha sonra araştırdıkça humanizmle ve dinimle çelişen şeyler gördükçe bu sevgiyi nefrete dönüştürmüş biriyim. Bu sistem başkanlık değil cumhurbaşkanlığı sistemidir. Atatürke ait her şeyin kaldırılması benim içimdeki yağları eritir başkalarını bu sözlerinle provoke edebilirsin ancak ben sanki daha da bağlanıyorum :)

Yeni sistemde koalisyon kalkıyor, başbakan ile cumhurbaşkanı yerine cumhurbaşkanı ve yardımcıları oluyor, cumhurbaşkanı alanen partili olmasına rağmen resmi olarak ilişkisini kesmek zorunda kalmıyor. %15 oy alan bir parti elini ovuşturup hükümete ortak olmak için koalisyon planları yapamıyor, başa geçen cumhurbaşkanını meclis denetliyor, cumhurbaşkanına yargı yolu geliyor. Bir kanunun gerekliliği durumunda uzun süreler beklemek zorunda kalmıyoruz cumhurbaşkanı en kısa sürede bu gerekli kanunu çıkartıyor. Cumhurbaşkanı milletvekillerinin dağılımını beğenmezse bir uyumsuzluk görürse meclisi feshedebiliyor ancak 2 tane 5'er yıllık görev süresinin birinden feda etmek zorunda kalıyor ve tekrar seçim oluyor. Eğer gerçekten meclisin dağılımı beğenilmemişse millet bunu değiştirebilir. HSYK yeni adıyla HSK üyelerinin çoğunu meclis atıyor, daha öncesinde zaten birinin atadıkları olan isimler HSYK üyelerini atıyordu ve bu üyeler hain mi ne halt bilemiyordun şimdi kimin kimi seçtiği apaçık olacak. Gibi. Atatürk ile ilgili duygu sömürüleri dışında her soruya açığım

0|2
    0|0
    • Teşekkür ederim sağolun. Bilgilendirdiginiz icin.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 4

• daha çok makarna için

0|2
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • vatandaşlık dersinde var başkanlık anlatılmış okusaydın ordan bilirdin örnekler anlatılıyor youtube bak hiçbişey bimiyosan Google den bak artılarına eksilerine masus soruysounuz bu tür soruları bilmez gibi

0|0
    0|1
    • Bilmiyorum tam açıklamalı. Kısa ve öz anlatırsan iyi olur.

• Knk git çomarlari izle youtebeden anlatsinlar
    +Neden evet veriyosunuz
    -biz tayyipciyiz o yuzden

0|1
    0|0
Yükleniyor... ;