Yerli Malı Aselsan 1919 Ve 1920 Model Cep Telefonlarını Bilen Var Mı?

Yerli malı ilk cep telefonlarımız olan aselsan marka 1919 modeli ve 1920 modeli bende mevcut.

1919 modeli Atatürk'ün Samsun'a çıkışını simgeliyormuş.

1920 modeli ise Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışını simgeliyormuş.

Bu bilgiler doğru mu sizce?

0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Evet 1997 ya da 98 yılında üretildiler. O zamanlar cep telefonu üreten 9 ülkeden biriydik. Bataryasınıda aselsan (aspilsan) üretmiştir. Türkiye'de titreşimli telefon yoktu o zamanlar ama Aselsanın ürettiği telefonlar Titreşimliydi. Kulaklıklı mikrofonu , dock station.. baya sağlam telefon üretmişti Aselsan. Allahın cezası dağıtıci firmanın dağıtmaya yanaşmaması sonucu telefon yaygınlaşmadı. Bununda sebebi Nokia nın KVK üzerindeki ağır baskılarıydı.
    O zamanlar çoğu üründe yerlilik 50% den fazlaydı. Ama şimdi yerli yerli diye bangır bangır bağıran bazı leş firmalar tamamen ucuz çin mallarını iteliyorlar. Üstünede deli gibi vergi ödüyorsun.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 7

• aselsan telefonu üretti de sim de patladık o zamanlar yerli olduğu için telsim kullanıldı orda da uzanlar sattılar tüm bilgileri vs vs

0|1
    0|0
  • Evet bunlar onlar. Açılış müziğide İzmir marşıydı sanırım.

0|1
    0|0
  • bizim askerdeki 4014 lere beziyor tuş takımı aynı herhalde telsizleri çok sağlam

0|1
    0|0
  • aselsanida yok ettiler be huur çocuklari😠

0|2
    0|0
  • Sanmam. Türkiye'de telefon işlemcisi üretecek bir firma yok.

0|0
    0|0
    • Seneler önce üretilmiş şimdi baktım bilgi doğru tabi altını çizmek lazım seneler önce bugün ki ASELSAN çok farklı. Verimsiz.

• Seneler önce ürettikleri yazıyor, fakat üretimi durdurulmuş, taklit olduğunu belirtmişler...

• Bilmiyorum ancak titreşim gibi sansasyonel özellikleri varmış o dönem için. Bugünlerde telefon üretmek çok zor her şeyi ithal edip birleştirip yerli malı diye satıyor bazı firmalar.

• Bilmiyom

0|0
    0|1
  • Evet hatirliyorum bunlari

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;