12 gü

Batıdan daha üstün bir kültümüz varken neden batıya özeniriz?

Eko-nomist
Önce dilimizi karşılaştıralım.. Türkçe doğal bir dildir. Konuşurken kadın, erkek ve cansız ayrımı yapmayız..

Türkçe: O (Hem eril, hem dişil, hemde cansız için kullanılır)
İngilizce : He-She-It (Erkek-Kadın- Cansız)
Batı dillerinde ise Masculine -Feminine -Gender neutral olarak çoğu isim ayrılır..

Değinmek istediğim diğer bir konu ise doğu dillerinde anlamları çok derin kelimeler vardır.Bunları batıda pek göremezsiniz. Bu yüzden bizim gibi gönülden derin sevip hissedebildiklerine pek emin değilim (Yurtdısında bir süre yaşamış biri olarak gözlemleyerek deneyimledim)

Aşağıda yazdıklarım ingilizce için geçerlidir Türkçe dilinde karşılıkları yoktur:

Gönül, Hayır (işlemek), Garip, Amca, Hala, Dayı, Teyze, Bacanak, İşte, Falan, Pineklemek, Üşenmek,
Kolay gelsin, Elinize sağlık, Hoşbulduk vs vs...

İkinci olarak Batıda yere düşseniz bir ekmek bile vereniniz olmaz. Çünkü yaşam kapitalizm üzerine kurulu olduğu için geçinmek zordur. Çabalamanız gerekir. Bunun karşılığında kimse kazandığını bölüşmek istemez.

Diğer gözlemlediğim bir konu ,İnsanlar birbirine güvenmez ve çekingendir, korkaktır.Birine bir yardım yapsanız hemen arkasında bunu neden bana yapıyor diye sorgular. Şüpheli bir neden arar. Bu yüzden sohbet kültürü bile gelişmemiştir. Oysaki ortalama iki türk ayak üstü rahatlıkla yarım saat sohbet edebilir..

Bilim bile batıya doğudan gitmiştir.Çoğu çalışanı beyin göçüde doğudan gitmesine rağmen doğuyu ezik ve küçük görürler. Irkçı olduklarını söylemeseler bile ırkçıdırlar. Rahat yaşamlarının formulü doğuyu sömür, doğudaki beyinleri kendine çek, doğudaki bilimsel ve teknolojikleri gelişmeleri durdur veya yok et çoğu şeyin patentini kendine al. Oysaki insani olarak düşünürsek patent hakkı bile çok zalimcedir ama ne yaparsınız kapitalizm zulm üzerine kuruludur.

Allah peygambere zulmedenlere karşı savas derken işte bu batı gibi kapitalist fikirlere savas aç demişti bir zamanlar. Lakin müslüman ülkeleride pavlusun yeniden dizayn ettiği hristiyanlık gibi özenerek yaşamaktadır. Tvler, medya, interney herseyde gençleri batıya özendirmek üzerine kuruludur. Kendi ülkelerini kötüler batıyı överler sürekli..
Batıdan daha üstün bir kültümüz varken neden batıya özeniriz?
2
7
Görüşünü yaz