3 gü

Allah'a nasıl inanabiliyorsunuz?

Evet ailemiz istediği için Allah kavramını öğrendik. Başka bir ülkede yasasaydık.
Tanrı diyecektik. Ya da hindistan gibi ineğe tapıcaktık. Ve bu görüşümüzü kendimizin değil birileri tarafından kosullandirildik. Yani din konusuna gelince sadece tek bir pencereden bakmaya çalıştık. Bütün millet benim dinim en doğrusu diyor ama kimse gerçeği kanıtlayamıyor. Hem Allah hiç bir şeye ihtiyacı yoksa neden din üretsin ki. Yanı buna neden ihtiyacı olsun. Cehennem ile korkutularak büyüdük hep. Hiç te demedik Allah hoşgörülü neden tehdit yolu ile bize ona inanmamizi beklesin. Hem herkes Müslüman bir ailede doğmuyor ki. Diğer haberi olmayanların akıbeti cehennem mi.
Aklınız alıyor mu. Allah eğer varsa neden görmediğimiz bir şeye inanmamizii bekliyor.
Bu saçma değil mi. Ölünce anlayacaksın diyeceksiniz belki ama ölenlere ne oldu o bile meçhul. Ben nerden bilecem Müslümanlığın ya da başka dinin bir insan tarafından uydurulmadiğını. Kim demiş garantisi var mı. Allah hem neden imtihan etsin ki. İmtihan diyelim hadi ben fakir bir ailede doğup diğeri zengin ailede doğması bu reva mı. Ailemizi biz seçemiyoruz. Dünyada bir böcek gibiyiz. Her şeyimiz eksik. Neden aci çekiyoruz. Bu duzeni niye kurdu yaratan. Biz neyin bedelini ödüyoruz. Bilinmezlik için de geçen bir hayat. Burası yalan dünya ise neden birilerini seviyoruz. Neden kalbimiz var. Onlari toprağa gömecek olmak çok insafsızca değil mi. Evet müslümanlığı dibine kadar yaşadım. Ama pes ettim. Artık yapamıyorum. Görmediğim hissetmediğim birine dua etmek içimden asla gelmiyor. Ben hangisine inanicam. Binlerce uydurulmuş dinden müslümanlıginda uydurulmuş olduğunun bir garantisi de yok. Varlık var... Ama eksik bir şeyler var. Dinimden uzaklaşmamın bunları düşünmemin bir çok nedeni var. O da bende kalsın. Dünya mutlu bir yer olmadı zaten hiç bir zaman.
Allah'a nasıl inanabiliyorsunuz?
10
2
Görüşünü yaz