Dini sorusu olan var mı?

Zihninizi meşgul eden dini sorularınız var mı?

SSS
S-) Senin fetva verebilecek kadar ilmin var mı?
C-) Ben sorulan olaylara ile ilgili fetva vermiyor, verilmiş fetvaları sizlere ulaştırıyorum.
S-) Neden Mumsema vb. yerlerde değil de buradasın.
C-) Oralarda insanların akıllarına takılan sorulara cevap verebilecek kişilerin olduğunu düşünüyorum ama buralarda olmak daha önemli.
S-) Neden bunu yapıyorsun
C-) Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar. (Tevbe, 71)
Kim bir Müslümandan bir sıkıntıyı giderirse, Allah Teâlâ o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. {Buhârî, Mezâlim 3; Müslim, Birr 58}
Güncellemeler:
2gün
Xper puanlarının düşmesini istemeyenler mesaj atabilirler.

2|2
64

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Vaizelerle çalışıyorum.
    Yine de teşekkürler.

0|1
    0|0
    • 2gün

Kusura bakmayın yukarıdaki kişi engellemiş de paylaşamadım insanların akıllarında soru işareti kalmasın.
      'Psikolojiktir' dememdeki kastım erkek eşini dövemez sadece eşine karşı olan öfkesini ortaya koyabilir. Ve ayrıca misvak ile vurulur demiyorum onun boyutlarında bir şey ile vurur. Unutulmaması gereken bir şey vardırki İslam dayağı getirmiyor olan bir şeyi ortadan kaldıracak kadar hafifletiyor. Ayrıca eğer erkek eşini iz bırakacak ve acıtacak şekilde döverse kadın mahkemeye gider.

• 2gün

Hz lutun ve nuhun karisi dinsiz mis bugun kursta ogrendim lutun karisi erkk misafir gelince eve gunduz dumanla gece atesle sapik kavmine haber verirmis. Boyle oldugu halde dovmemis bosamamis. Burdan cikan sonuc ne sence o dovun sozu arapcada baska anlamada geliyormus Unuttum Şu an diger anlamini. En fazla bosarsin olur biter. ya da sabredersin. Zaten. zina vs.. cezasi var kocaya birakilmiyor ki.

• 1gün

Son söz olarak şunu söylüyorum. Bundan sonra görüş sahibini rahatsız etmemek amacıyla cevaplanmayacaktır.
      1) Her peygambere farklı şeriat gönderilmiştir Hz. Nuh (As) şeriatı farklı olabilir.
      2) Hz. Peygamber olay karşısında yapılacak olan ilk şeyi yapmıştır onunla yatakları ayırmıştır. Bu tür olaylarda erkek ilk aşamada mezkur fiili kadın uygulayamaz. Dövme belli bir aşamalar katedilip halen Kadın aynı şeyi yapıyorsa meydana gelir
      3) ve meydana gelecek olan şey fiziki dövme değildir.
      4) ne güzel söylemişsiniz babası dövecekken Peygamberimiz onu engellemiş çünkü kadın haddi aşılacak surette dövülemez.
      5) boşamanın bu kadar kolay olması bize batının bir getirisi olması gerek.
      6)"ضرب"
      fiili malum ayette dövme manasında kullanılmıştır. Velevki fiilin farklı manaları olsun. Çünkü harfi cerler başka mana vermemizi engelliyor.
      Ayrıca görüş paylaşan kişiden özür diliyorum.

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

53
  • Allah gibi sonsuz ve hiçbir seye ihtiyacı olmayan bir varlık neden bu evreni yarattı ve neden insanları yaratıp onları bir sınava soktu?

0|2
    0|0
    • 2gün

Bu soru çok su götürür ben sadece size şunu söyleyeyim. Allahu Teala kainatı insan için insanı ibadet için ve daha sonra onu ebedi cennet ile ödüllendirmek için yaratmıştır. Bu konu hakkında yüzlerce video kitap yazı var onlara müracaat edebilirsiniz. Örneğin sözler köşkü, hayalhanem çayhouse, çınaraltı, naik zakir, sorularla islamiyet, akaid-kelam kitapları yani yeterki göz hakikati görmek kalp bilmek istesin.

• Ayetel kürsi yazip üzerinde gezdirmenin faydaları nedir lütfen cevap ve besmeleninde ayni

0|1
    0|0
    • 2gün

Sizin sorunuza dair net sahih hadis bulamadım bunun için tasavvufi kaynaklara başvurabilirsiniz. Fakat Kur'an-ı Kerim'in ayetleri ile özellikle Âyet el-kürsi ile iştigal olmak bizi hiç şüphesiz maddi manevi rahatsızlıklardan koruyacaktır. Bunları muska şeklinde taşımak caizdir ama bunu meslek edinen kişilere karşı uyanık olmalıyız.

• 2gün

Rica ederim, elbette vardır. Yalnız yanımızda olduğu kadar dilimizde de olmasına da özen göstermemiz lazım. Hayırlı geceler.

• 2gün

İyi geceler sagol

• Cenneti annenin ayakları altına serecek kadar kadına verdiği değerle övülen islamda, kuranda neden kadının nasıl dövülmesi gerektiği yazılıyor?

0|2
    0|0
    • 2gün

Esselâmunaleyküm.

Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta) dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah'ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da "gayb"ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür.
      #Nisa suresi: 34. Ayet.

Ayette dövün ibaresi geçiyor fakat bunun nedenini, nasıl bir şekilde olacağını ve hangi durumda zorunlu kalınacağını sorarak başlayabiliriz..

İlk olarak söyleyebilirim ki dövmek fiili insan hayatının her anında geçerli bir şeydir.
      Hem cezada, hem eğitimde, hem de zorla yaptırmada en yaygın aracın dövmek fiilinin olduğu bir toplumda İslâm, insanların vicdanlarını ve duygularını eğiterek ""sopayı zaman içinde bıraktırma yolunu tutmuştur.""
      Yani diyebiliriz ki İslâm yeni bir şey getirmemiş cahiliye devrindeki bir zulmün azaltılmasına bu durumun en asgari seviyeye indirilmesine çalışmıştır.

Ayrıca hangi diyecek olursak, Kur'an'da hafifçe dövmeye izin verilen tek durum, ailenin huzur, düzen ve şerefini ihlâl eden, öğüt ve uyarılara kulak kapatan kadının durumudur.

Siz de bilirsiniz ki hangi ülke olursa olsun, ne kadar gelişmiş olsa da kadına şiddet uygulamayan bir toplum göremezsiniz. En basit bir haliyle bir tokat attığını bile varsayabiliriz. Çünkü bu durum zaten insandaki öfkeden doğmaktadır ve İslâm bunu bize bildirip en hafif yolu tutmamızı emretmektedir.

• 2gün

Ayrıca ayette zikredilen “dövün” ifadesi hadis-i şeriflerle detaylandırılarak dövmenin derecesi de belirtilmiştir. Bu dövme sakat bırakmadan, yüze vurmadan, hafifçe bir dövme olarak izah edilmiştir. İslam âlimlerince dövmenin şekli ve miktarı üzerinde durulmuş, kadına zarar vermemesi, iz bırakmaması, yüze vurulmaması genel olarak kaydedilmiştir. Bazı tefsircilere göre vurma tamamen semboliktir, meselâ müfessir Atâ'ya göre misvak gibi bir şeyle yapılacaktır.

Hatta buna asrı saadetten de örnek verebiliriz..
      Mesela Hz. Eyyub (A. S.) hastalığı döneminde hanımına bir nedenden ötürü kızmış ve rivayetlere göre “İyileştiğim zaman sana kırk sopa vuracağım” diyerek yemin etmişti. Rivayetler Hz. Eyyub (A. S.) ün iyileştikten sonra hanımına kırk sopa atacağına dair yemin ettiği için pişmanlık duyduğunu nakleder, “Yeminin gereğini yapayım mı, yoksa kefaretini ödeyip yapmayayım mı?” endişesini taşıyan Hz. Eyyub (A. S.) e, Rahman olan Rabbimiz şöyle yol göstermektedir:
      “Eline bir demet sap al da onunla vur, yeminini böyle yerine getir. Gerçekten biz Eyyub'u sabırlı (bir kul) bulmuştuk. O, ne iyi kuldu! Daima Allah'a yönelirdi.”
      Sa’d suresi: 44

#Vesselâm

• Esselâmunaleyküm.

Çok güzel söylemişsiniz.

0|0
    0|0
  • Çok var aklımda soru

0|1
    0|0
  • @hak_din_islam i takip edebilirsin

0|1
    1|0
  • Boyle sorunca aklima gelmiyor ama aslinda bir suru vardir.

0|1
    0|0
  • pek bilgim yok

0|1
    0|0
Yükleniyor...