Felsefe yapmayı sever misiniz ?

Mesela insanlar doğarken
-Cinsiyetini seçemiyor.
-Ülkesini
-Ailesini (zengin, fakir, görgülü, görgüsüz, cahil vs.)
-güzelliğini, yakışıklılığını
-milletini ırkını dinini
-Sağlığımız.

bunların hiç birini seçemiyoruz, ama bunlar bizim hayatımızı belirleyen en temel şeyler.
-Mesela karşı cins olmak istesek, çok zor süreç ölümcül ameliyatlar.
-Ülkeden gitmek istesen dil, vize, pasaport bir ton masraf çaba
-Ailenden bıksan atsan atılmıyor.
-İsteğin kadar estetik yaptır güzel değilsen güzel olmuyorsun.
-Irkını ne yaparsan yap değiştiremiyorsun.(siyahi, kızıl, çekik gözlü vs. )
-Sağlığımız bozuk doğabiliyoruz.

*Eğer bunların hepsinden nefret ediyorsa bir insan nasıl mutlu olabilir sizce?

-Ben bu konuda aşırı kafa yordum ve şu sonuca vardım kişi bunlarla ilgili sıkıntı yaşıyorsa 2 seçeneği var.

1-) Teist olacak tanrısı ona yardım edicek vs.

2-) Nihilist ateist olucak ve memnun değilse, şartlar düzeltilemiyor ise kendini imha edicek bir robot gibi (intihar yani)

Felsefe yapmayı sever misiniz ?

0|1
314

En İyi Erkek Görüşleri

• Sonunda felsefe yapan bir hanımefendiye rastladım. O kadar mesudum ki.
    Neyse gelelim konumuza. Hayatın bir imtihan yeri olduğu fikrini baz alırsak, sonuçların daha doğarken belirlendiğini söyleyebiliriz. Kendi cinsiyetinden tutta, doğdu ülke, şehir, mahalle ırk, din, dil hatta aile ve onların maddi gücüne kadar hicbirseyi belirleyemiyor. Bu faktörler istisnai bir durum olmazsa, insanın çocukken bütün bilgileri ve sartlanmalari sünger gibi emip programlandigi bir dönemde nüfus ediyor. Bu da kök inanclarimizi ve kisiligimizi oluşturuyor. Sadece şartları zorlayan düşünebilen bazı kişiler bu konular üstüne kafa yorum bazı paradigmalari değiştiriyor. Dinini, ülkesini ideolojilerini vesaire. Fakat bu istisnalarda eğitimle ve bastırılmamis soru soran zihinler ile basariliyor. Bunun dışında Bhutan da doğduysaniz ve sorgulamaz ideolojini kabullenirseniz muhtemelen Budist olarak öleceksiniz, bu durum islama ve diğer kutsal dinlere göre cehennemlik oldugunuzu gosterir. Halbuki bunun böyle olmadığını biliyoruz ve evrim sonucunda gelistigimiz, dünyaya yayıldığımiz çok açık. Man a Man adaların ki Sentinel kabilesi hala Avcı toplayaci dönemi yasamktalar. Dünyadan izoleler ve tamamen cıplaklar ve tanrıyı bilmiyorlar. Ahlak anlayasinin da zeka artışı ile geldiğini de görüyoruz. Afrika'da bazı kabileler "clicker " adı verilen harf kullanilmadan sadece ses çıkartarak son derece ilkel bir iletişim yontemi kullanıyorlar. İnsanlığın bu macerasin da artık anlıyoruz ki dinler ve destanlar ve etik anlayışı tamami ile bizim kendi elimizden çıkma. Bunu bildiginde insan, milyonlarca secenekten sadece birini yaşadığını anlıyor. Dünya ya gelme kendi insiyatifimizle olmadığı için kalmak te kendi istegimizle olmayacak. Var oldukça ve insanlığın gücü yettikce bu gizemi araştırmaya ve sorgulamaya devam edecek.

0|0
    0|0
  • felsefe "nasıl mutlu olurum"un cevabını aramaz

Teistlerin sunduğu en büyük palavralardan birisidir Tanrının ve dinin ahlaki bir çıkar için kullanılması gerektiği argümanı
    Kişi nihilist veya ateist olduğunda yaşama arzusunu isteğini yitirmiyor.
    İntihar etmesinin nedeni derin düşüncelere girmeden öncede kendini öldürmeyi kafasına kurmasıdır.

Yoksa Heidegger'in "dünyaya fırlatılmış olmak" demesi, Camus'un hayatı saçma bulması, Sartre'nin bulanıklığı, Niçe'nin hayatın anlamlandırılmasını bile yapamıyorsunuz diye dillenmese intihar etmelerine neden hazırlamadı.

Teistler daha çok intihar etmeye meyilli iken öyle şeyler söylemen komik

0|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Agzımdan mantıklı cümleler dökülür filozof insanları örnek alırım

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

212
  • Başka seçenekler de var. Kendini sevecek, olduğu gibi kabul edecek. Kendi etik ve ilkeleri olacak. Bazen bakış açımızı değiştirdiğimizde seçenekler artabilir. X ya da Y seçeneğini seçmek zorunda değiliz. Ateist ve teist arasında daha geniş bir spektrum var değişik inanç sistemleri ve kombinasyonları var. Mutluluğun anahtarı özgüven, özsaygı, özdeğer, farkındalık ve beklentilerini çok yüksek tutmamak.

0|0
    0|0
  • İnsan önce kendine inanacak. Bu felsefe değil ki , bu psikoloji. Gerçek bir düşünür insanın nankör olduğu gerçeğini bilir ve ona göre düşünür, hangi coğrafya da dünyaya gelirsen gel , bir şekilde mutsuzsun. İnsana altından sehirler ver , kıtaları ister.

0|0
    0|0
  • biz felsefeyi ancak kavgada kullanırız bebeğim
    bkz. felsefe yapma lan

0|0
    0|0
  • Felsefeyi severim, insanı mantıklı düşünmeye iter daima.

0|0
    0|0
  • Kimliğimi bulmak için felsefeye adadım kendimi, tarihin en büyük filozoflarını okudum. Kendim zaten zeki biriyim, sonuç olarak hayatın anlamına çok yaklaştım veya belki de buldum. Ama bulmak yetmiyor bulduğunu uygulamak var ki bunu yapan biri zaten ışık gibi parlıyor. Pers mitolojisinde bu insanlara simurg denir namı diyar zümrüdü anka.
    Ateistim, dünyaya neden geldim keşke gelmeseydim dediğim çok oldu ama yaşamak güzel, bu bir masal bence, ortalama 80 yıllık bir hayat yaşıyoruz sonra hiç oluyoruz. Bir seferlik bu masalı yaşamak, savaşmak güzel bence. Her şeyi geçtim Aşk, sevgi, cinsellik, dostluk gibi güzel şeyler hayatı yaşanılmaya değer kılıyor bence.

0|0
    0|0
  • ya da tüm bunlardan geçip mutlu olmak için fiziksel neden aramayacak. mutlulugu birsye bagımlı olmayacak her sartta mutlu olabilecek

0|0
    0|0
  • Kısa felsevikvari yazı için tüşükürler. İlgi alanım da değil.

0|0
    0|0
  • Hiçbir konunun detayına girmeyi beceremem. Çok az diyelim.

0|0
    0|0
  • Bunlar yaşamdan tat almaya engel mi istisnalr dışnda

0|0
    0|0
  • babanı seçemezsin ama kayınbabanı seçebilirsin

0|0
    0|0
  • Sevmem.

0|0
    0|0
  • Severim.