Sevmek içgüdüsel bir, duyumsamak mıdır?

Bugün otobüsteyken, şu sözler çalındı kulağıma "Sevilmek istiyorsan önce sevmeyi bileceksin", sonra ilk kim, kimi sevdi diye düşünürken aklıma şu soru geldi. Biz sevmeyi öğrendik mi yoksa keşfettik mi?

Şarkı da budur.
Sevmek, içgüdüsel midir?

0|1
13

En İyi Erkek Görüşleri

• Tutkunluk olan çeşidi bir çeşit bozukluk ya da hastalıktır genellendiğinde. Eğer öyle olmasaydı ezici kısmı mümkün olmazdı. Insan kendine zarar verecek olanı sağlıklı bir zihinle -burada düzenli kimyasallardan bahsediyorum- tercih edemez, etmiyor.

Israrla ateşe elini sokan bir adam düşünün, aklı başında olma ihtimali nedir? Sevginin aşk boyutu başlı başına bir takıntılılık hali. Kendim de esaretindeyim, bu nedenle gerçeğini görebiliyorum.

Bunun dışında ilgilenmek, hoşlanmak, değer vermek, muhabbetin olması güzel şeyler; seviyeyi korumak gerekiyor.

Insan hastalığa meyilli doğuyor, bunda genetiğin rolü elbet vardır. Belki çevre; ortam faktörünün etkisiyle zaman içerisinde tecrübeler kalıtsallaşmıştır, öğrenilebilir.

Fiil olarak öğrenmek deneyimden geçiyor, her deneyim de bir keşif olduğuna göre iki kelimeyi de benzer anlamlarda kullandığımızı söyleyebiliriz. Keşif, kazanım; kazanım, öğreti demektir.

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 1

• Ne güzel sorusun sen 👏 Görüş paylaşmak elde değil.
    Şebnem Ferah. Güzel insan. Tamamiyle rağmenli sevgiyi anlatmış bana Erich Fromm'u hatırlattı.
    Sevmek öğrenildi mi keşfedildi mi? Aslında her ikiside oldu. Keşfederek öğreniyoruz öğrendiklerimiz güven duygusunu tattırıyor ve sevmenin ilk evresi gerçekleşiyor seviyoruz. Sevmeden önce güveniyoruz.

Lakin rağmenli sevgi mi çünkülü sevgi mi yoksa eğerli bir sevgi mi? Bunu idrak etmek gerekir.

1|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 1

• İçten yan mali bişey sevmem sen inkar et sende senin kodlarinda dnanda olan bişey inkar edemezsin :)

1|0
    0|0
Yükleniyor...