Bu Kış Konfor Ve İpeksi PÜRÜZSÜZLÜK Bir Arada!
Kapat

Amerika'da Hayat Nasıl?

TheJamesHarrisonW

Merhaba arkadaşlar,

Ben Boston ve Georgia'da yaşıyorum. Kısaca Amerika hakkında bilmeniz gerekenleri yazacağım. Anne tarafımdan bazı kişiler yabancı yarı Türk yarı Amerikalı sayılırım.


Amerika Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amerika Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1.) Amerika dizi ve filmler'de gördüğünüz gibi bir yer değil.

2.) Amerika federal bir yapı üzerine kurulu. Nedir bu Federal yapı?
Dizi ve filmlerde hep ''Lanet Olası Federaller'' deniyor, nedir bu federal derseniz:

Amerika'nın içerisinde, 52 tane devlet var. Bu 52 devlet birleşerek Amerika Cumhuriyetini oluşturuyor. Cumhuriyet terimi fazla geçmez fakat bu böyle. Her devlet yani eyalette farklı anayasa ve kurallar var. Örneğin:

- Arizona'da idam cezası var ise bu Texas'ta olmayabiliyor.

- Trafik kurallarında da aynı kural geçerli.

Onun için Amerika'yı tamamen birleşik, üniter bir devlet sanıyorsanız sanmayın çünkü öyle değil.

3.) Amerika'da Türkiye'deki gibi Laiklik mevcut.
Ülkedeki tüm dinler Amerikan Anayasası tarafından korunmakta. Müslüman nüfus en son baktığımda % 0.4'tü.

4.) Amerikalı diye bir ırk yoktur.
Amerika'yı yabancılar oluşturur. Amerika'da her ırktan insan vardır. Ve bunların birleşimi Amerika'yı oluşturur. Amerikalı diye bir ırk var diye biliyorsanız, unutun, çünkü öyle bir ırk yok.

5.) Burada her gün, UFO gözlenmiyor.
Dizi ve filmlerde gördüğünüzü unutun. 51. Bölge olan yer sadece turist çekmek için ortaya atılan bir yer. Bu tür şeylere lütfen fazla kanmayın.

6.) ''Orada Kızlar mı Teklif Ediyor?''
Bazı erkek arkadaşların sorusuna yanıt vereceğim :D

Amerikadaki insanların çoğu diğer ülkelere göre daha modern. Bundan kaynaklı bir algı var. Burada ister kız olsun ister erkek olsun, sadece cinsel ilişki yaşamak isteyen insanlar zaten birbirleri ile anlaşabiliyor. Ve ister evli olsun ister evli olmasın, cinsel ilişki kuruyorlar. Çünkü bu onların en doğal hakkı. Burada daha çok söyleyebilirsem, erkekler teklif ediyor kızlara.

7.) ''Amerika'da yaşıyorsun her gün ünlü görüyor olmalısın değil mi?''
Buna yanıt verecek olursak ;

Amerika'da yaşamamız bir şey değiştirmez. Burada ünlü görmeniz çok zordur. Ünlüler daha çok Florida ve California tarafında bulunuyor. Zaten orada olsanız bile fazla göremezssiniz.

8.) "Oradaki maaşlar nasıl?"
Sorusuna yanıt ise şu şekilde verebilirim;

Amerika'da çalışan bir kişi gerçek hakkını almıyor. Bu her ülkede aynı. Burada da işssizlik sorunu var. İnsanlar bazen evlerine ekmek bile götüremiyor. Burayı öyle çok zengin bir yer sanmayın.

9.) Siyahi kişiler kafa adam değil mi?
Evet öyle.

Siyahi kişiler burada çok dışlanıyor. Ülkenin başkanı siyahi olsa bile, siyahiler her zaman zarar görüyor. Fakat kendi hallerinde ve iyi kişilerdir. Ve Türkleri çok seviyorlar, bu da var. Bu bir gerçek bu arada ciddiyim :D

10.) Ülke başkanlık sistemi tarafından yönetiliyor.
Ve şu anki başkan Barack Obama'dır. Başkanlar her 4 yılda bir seçiliyor. Ülkede 2 büyük parti var. Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti.

Cumhuriyetçi Parti: Ülkedeki siyahi kişilerin çok bulunduğu ve sınırların kapatılması gerektiğini söyleyen parti.

Demokrat Parti: Şu an iktidarda olan hükümettir: Sosyal Demokratlardır ve göçmenlere, üniversite öğrencilerine, işçilere hak tanır. Ve daha çok ilgilenir.

Bu arada bir bilgi vereyim;

Cumhuriyetçi Parti, en çok hükümet olmuş partidir. Ve partinin kurucularından biri de çoğunuzun bildiği üzere Abraham Lincoln'dür.

11.) Amerika'daki Liseler nasıl?
Bu soruya ise şu şekilde yanıt verebilirim ;

Ben 1 Sene İstanbul'da liseyi okudum ardından Boston'da devam ettim. Türkiye'ye oranla Liseleri biraz daha iyi. Gerçekten iyi insanlar var. Ergen kişilikler elbette olacaktır. Türkiye'de de gördüm bunu ben zaten. Fakat dizi ve filmlerde gördüğünüz gibi kişilikler yok. İnsanların çoğu kuralları umursamıyor gibi bir şey lisede. Fakat gerçekten iyi kişiler. Aslına bakarsanız lisede yalnızdım :D

12.) Amerika'da askerlik, Türkiye'deki askerlikten biraz farklı.

Amerika'da askerlik zorunlu değil. Ve paralı askerlik sistemi var. Ordu tamamen profosyonel ordu olarak duruyor. Orduya katılmayanlar sosyal projelerdede çalışabiliyor. Fakat zorunlu değil. Onun için Amerika'da asker olan kişilerin yaptığı işe kutsal olarak bakılıyor ve askerlere çok önem veriyorlar.

13.) Amerika'daki Üniversiteler nasıl?

Amerikadaki üniversiteler gerçekten iyi fakat şu var:

Harvard University, Yale University, Stanford University gibi üniversiteleri kazanamadıysanız, dışarıdan görüldüğü kadar iyi olmayabiliyor da. Fakat genel olarak gerçekten iyiler. ABD dünyada en çok dışarıdan öğrenci alan ülkedir. Tabii ki iyi bir üniversite kazandıysanız. Ben Boston University'de 2 sene okudum, ardından İngiltere'ye okumaya geldim.

14.) Amerikalılar Türklere nasıl bakıyorlar?

Türklere burada gerçekten iyi bakıyorlar. Yani başka bir şey söylememe gerek yok :D Türkleri çok seviyorlar. Daha çok siyahiler ve İspanyollar, Fransızlar Türkleri çok seviyor. Fakat son zamanlardaki siyasetteki olaylar yüzünden değişik bakar oldular. Eskiden Türkleri Arap olarak gördüklerini sanmazdım fakat şu an o algı yaratılıyor siyaset yüzünden.

15.) Türkleri Ne Olarak Biliyorlar?

Amerika'nın güçlü bir müttefiki olan Türkiye'yi çok iyi tanıyorlar. Bu internette gezinen videolara bakmayın. Gerçekten iyi tanıyorlar. Bilgili kişiler. İnternetteki videolarda bilgisiz kişilere sorulduğu için öyle. Türkleri seviyorlar genel anlamda. Türkiye'yi Avrupa ve Asya devleti olarak biliyorlar.

16.) Amerika ile Türkiye arasında futbol maçı oynansa hangisini tutarsın?

Bu soru çok soruluyor bu sorunun cevapı: Bilmiyorum olacak :D Malesef.

17.) Amerika'da arabalar ucuz mu?

Evet, Amerika'da arabalar ucuz. Türkiye'de 100.000 TL olan araba burada
15-20 Bin dolar arasında olabiliyor.

18.) Yaşam pahalı mı?

Demokrat Partiden beri biraz yaşam pahalılaşmadan geriye çekildi. Fakat şu var, her göçmen gelişinde yaşam biraz daha pahalılaşıyor. Fakat göçmenler çalışıp ekonomiye katkıda bulununca tekrar azalıyor. Yani Amerika'da net bir pahalılık söz konusu değil. Çünkü durmadan göçmen alan bir ülke, arkadaşlar.

18.) Amerika'da her zaman hamburger yendiği doğru mudur?

Evet Amerika'da genellikle başka bir şey yemiyoruz. Çğu insan fast food tüketiyor, ve hamburger yiyor.

19.) FBI ajanlarını görüyor musun?

Dizi ve filmleri unutun. Böyle bir şey yok. Yani varlar evet, fakat görmüyoruz malesef. Dizi ve filmlerde FBI ajanları içeri girer kimliğini gösterir. Burada öyle şeyler yok. Yerel polis ilgileniyor daha çok.

20.) Amerika'da Türk polis var mı?

Kasaba şerifi olarak bilmiyorum fakat Türk polisleri var burada. Tanıdığım çok iyi Türk polisleri var. Görseniz Türk demezssiniz fakat Türk polisleri var yani. Atlanta / Georgia'da tanımıştım bir tanesini. Aynen aramızda şu konuşma geçmişti.

Polis departmanının oradan geçiyordum -zaten küçük kasaba her yer iç içe- polis bey telefonuyla konuşuyordu.

- A. - Hayatım şarjım bitiyor kapatmam gerek.

.....

Herhalde eşi ile konuşuyordu. Ben de:

- J. - Abi merhaba ? Türkçe konuştun Türk müsün?

- A. - Hayda, Evet.

- J. - Abi hiç rastlamadım Atlanta'da Türk polislere fakat seni gördüğüm iyi oldu. Türkler her yerde :D

- A. - Çok sevindim, zaten daha çok kuzey tarafında varız. Nerede oturuyorsun ?

- J. - Boston abi, Buraya yakın fakat arkadaşı ziyarete geldim.

- A. - Boston'da hiç bir tanıdığım yok. Hepsi kuzeyde.

- J. - Tamam abi, ne diyeyim yani çok sevindim.

- A. - Ben de öyle, kendine iyi bak. Bir şey olursa buraya gel. Bir kaç Türk arkadaş daha var her türlü konuda yardımcı oluruz sana. Bir de şu adresi al, Türklerin yeri, Türk yemekleri felan gelirsin.

- J. - Teşekkürler abi, çok sevindim dedim.

Adlarımızı felan söyledik ve ben yüzümdeki aptalca gülümsemeyle oradan ayrıldım :D

Amerika'da eğer Türkseniz illa ki siyahi kişilerden veya oradaki Türklerden her türlü konuda yardım alıyorsunuz arkadaşlar.

Benden bu kadar. Türkiye de çok güzel fakat onu da bilmek lazım.

Amerika'da Hayat Nasıl?
38
55
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Biregoistinsözleri
  Ben 7 ay kaldım fakat hani cidden yoksulluk işsizlik hatsafhada ulan evsizlerin barınakları dolmuş taşmış millet alışveriş arabasında uyuyor l*n heleki güvensiz marketler var bazıları soygun yapıyor abicim sıkıntı ülke orası öyle düşündüğünüz gibi bir yer değil yani iş bulmakta kolay değil.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • -Afel
  Sıkılmadan zevkle okudum, teşekkürler :)
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

3754
 • Hkgnvjmvg
  Peki şöyle bir soru sormak istiyorum orada yaşamak çok mu zor? Bir bayan için mesela. Üniversiteyi bitirdikten sonra orada yasamayı istiyorum. Eğer o olmazsa bile bir kaç ay tatil yapmak isterim. Rica etsem bu konuda düşünceni söyler misin?
  • Cebinde yeterli paran varsa değil emin ol

  • Hkgnvjmvg

   @PembeYaldızlıKızBoku Maddiyat değilde çevre nasıl? Uyum sağlanabilir mi peki?

  • Şimdi sana şöyledir böyledir demem biraz yanlış olur amerika göçmen bir ülke yani her türden milletten insan var buda demek oluyor ki mutlaka sana uyan birilerini bulursun, uyum sağlamaya gelince tahmininden daha kolay uyum sağlarsınız emin olun sadece biraz cesaret

  • Hepsini Göster
 • minezen
  Fransizlar Turkleri seviyor ha? Demek ki Amerikaya gidenler irkciliktan ve kibirden vazegciyorlar çünkü ben Fransa'dayim ve pek sevildigimiz soylenemez.

  Bu arada Amerikalilarin belgesellerini seyrediyorum surekli. Hayranliktan falan değil de ilgimi cekiyor. gercekten cok fakir var ve insanlarin çoğu obez. Obez olmayanlar da fazla kilolu.
  • Yıldız45

   aynen fransızlar ingilizler almanlar da dahil Türkleri asla sevmezler asla da sevdiklerine inanmam, kimse de inanmasın

 • Epilepsimir
  İstanbul da siyahi saatcilerler iyi anlasiyoruz. Genetik mesajlaşma :D Ellerine saglik bro ayrıca "lanet olasi federaller" iyiydi :D
 • Lzblack
  Bilinen çoğu bilgiyi daha açıklayıcı ve yardımcı anlatmışsın ek bilgiler katmışsın çok güzel olmuş ya *-*
 • KafkafKsK35
  En sevdiğim özelliği her ipini koparan ülkeye alınmıyor mutlaka kriterlere uymak ve bazı evraklar olmak zorunda ben 4 ay yarışma takibi için için denver da kalmıştım gerçekten harika bir yer tabi yoksul insanların çok olması durumu daha kmtü yapıyor
 • CSKaplan
  elline sağlık ya bende bir süredir Amerikada yaşıyorum sıkıldım artık bazı arkadaşlarımın hayallerindeki amerikayı dinlemekten :)
 • raggedy-Bohem
  Çok güzel ve samimi olmuş dostum. Devamını bekliyorum :)
 • FuatT1905
  Kanka biraz daha uzun yazsan okurdum ben bide siyahileri çok seviyorum amerikya gelirsem kesin yaparım 10 15 tane öyle arkadaş baya seviyorum çunku
  • Teşekkürler, belki tekrar yazarım sanırım galiba fakat bilmiyorum dostum :D

  • FuatT1905

   Kanka bundan farklı şeyler yaz çunku ben artık bu ülkenin insanlarından sıkıldım oraya goç etmek istiyorum tavsiye edermiain yoksa kalıyımmı burada

  • FuatT1905

   Ora hakkında daha çok bilgi lazım

  • Hepsini Göster
 • Angeliciousz
  Küçüklükten beri bir American Dream im var. Çok arkadaş edindim bir sevgilim Amerikalıydı. Onun için şu an ingiliz edebiyatı okuyorum falan filan. Şuanki sevgilim İngiltere de ve Alman-Macar. Ben de de Slavlık var. Evlenirsek LA ye yerleşme gibi bir düşüncemiz var. Umarım olur.
 • Barmennn
  Amerika denince aklima ilk gelen sey su
  (hey dostum senin tek sorunun ne biliyormusun... )
  Sana demiyorum dostum eline yuregine saglik gercekten cok samimi yazmissin;) gorusuruz ahbap
  • Yanlışlıkla eksi verdim özür dilerim kusura bakma, evet olabilir, teşekkürler dostum :D

  • Barmennn

   Onemli degil ahbap ha bu arada tek takibimdeki hemcinsimsin devamini bekliyorum ok:)

  • Tamam, teşekkürler, bakalım ileride devamını yazabilirim dostum :D

 • Hukukcu_Adayi
  Bilgilendirme için teşekkürler. Ben de okulumu bitirince ABD'de LLM dalında master yapmak istiyorum. 1 yıl süren bu master programını tamamladıktan sonra New York veya California barolarının sınavını geçersem ABD'de avukatlık yapabiliyormuşum. (ABD'de çalışan bir Türk avukattan aldım bu bilgiyi) Bu arada siyahilerin Türkleri sevmesine sevindim çünkü ben de siyahilere sempati duyuyorum. Dün sinemada Selma\Özgürlük Yürüyüşü isimli bir film izledim ve çok etkilendim. Çok fazla ayrımcılığa maruz kalmışlar ve özgürlüklerine ulaşmak için gerçekten çok mücadele etmişler. Bu arada ben bir gay'im ve ABD toplumunun gay'lere bakışının nasıl olduğunu merak ediyorum, bu konuda biraz bilgi verir misiniz?
  • san diegoda el ele tutuşup gezen gay'ler var kimse kafasını çevirip bakmıyor

  • Eş cinsellik burada fazla sorun edilmiyor. Problem yok yani dsotum.

  • Hukukcu_Adayi

   Hatta günü geldiğinde bir gay evliliği yapmak istiyorum. Siyahi bir çocuğu evlat edinip yetiştirmek istiyorum. Bu bazı arkadaşlara tuhaf geliyor olabilir ama benim hayallerim böyle.

  • Hepsini Göster
 • eren556
  POLİS SANAdur ihtarı çektiğinde sıkıysa türkiyedeki gibi artistik yap hatta sıkıysa polisin gözüne bak bakalım neler oluyor
  • Hiç bir şey olmuyor.

  • eren556

   ya ya olmuyor sen düş bir polisin elin görürüm ben seni bayansan bilemem ama erkeksen...

  • Erkeğim, burada yaşıyorum biliyorum. Dışarıdan göründüğü gibi değil bir şey bilmeden konuşma dostum.

  • Hepsini Göster
 • farklıbirinsan
  benim türkiyeden oraya gitmem yerleşmem için neler gerekir ne kadar ücret ödemem gerekir dil billmeden gidilebilir mi veya hangi dilleri bilerek gidilmeli
  • Dil bilmeden elbette gidip orada yasayamazsin kimse sana iş vermez önce kendine uygun bir dil okuluna başvur

  • farklıbirinsan

   dil öğrenilir =D ama ne kadar para gerekir yerleşmek için?

 • laurapiggott
  Amerikada çalışan bir kişi gerçek hakkını almıyor. Bu her ülkede aynı. Buradada işssizlik sorunu var. İnsanlar bazen evlerine ekmek bile götüremiyor olabilirde. Burayı öyle zengin bir yer sanmayın. 

  Kesinlikle eyaletle alakali bir durum saati 12 dolara calistim san diego da. En kotu is saati 9 dolar

  Ayrica turkleri her eyalette sevmiyorlar meksika sinirinda irkcilik cok az iken newyorkta hat safhada
  • Ekonomik durumun her eyalette farklı. Orada yanlışlık yapmışım kusura bakmayın. Ben new yorkta öyle bir şeyle karşılaşmadım malesef.

  • laurapiggott

   Ben aşırı derecede karsilastim :) turkiyede de karsilasmistim ama turkiye malum gerici bir ulke

 • amedian
  3 ay newyorkta kaldım, Washington ve Virginia yı gördüm. bence gayet güzeldi. orada yaşamayı isterdim. ama mühendis olarak oraya gidip ayak işi yapmak ağır gelirdi bana bu sebeple istemedim
 • volkan_2506
  bu kadar uzun bir yazıyı sıkımadan okudum gerçekten çok güzel değinmişsin teşekürler

  Özellikle ilgimi çeken konular
  amerikada işsizlik var mı
  türkler hakkında ki düşüncelleri
 • Sherlock-Holmes
  Ben 50 eyalet var saniryordum demek degilmis, birde arkadasim abd icin turkiye gibi laik demissin de hani cidden 'turkiye gibi laik' ise bir cacik olmaz bura son yillarda laiklik lafta bile kalmadi.
 • NightCat
  Güzel bir yazı olmuş ayrıca bilgilendirici teşekkürler eline emeğine sağlık. :)
 • PembeYaldızlıKızBoku
  Keşke japonlarla arapların Türk ilgisinden ve sorulan sorularada yer verseydin ama iyi bir bence teşekkür
 • lichen
  Çok güzeldi. Benim gibi gitmeyi düşünenlere ön bilgi niteliğinde olmuş. Teşekkürler :)
 • ForeverAction
  Benim hedefim Avustralya'ya gitmek sanırım Amerika ile aralarında pek bir fark yoktur yinede Amerikayı merak ediyorum. Güzel paylaşım eline sağlık...
 • donSUZ
  eline sağlık kardeşim ama amerika filmlerdeki gibi kalcak benim kafamda :D
 • Nurum98
  Buradan sunu cikariyorum filmler tamamen degisik :D siyahiler seviyor diyorsun peki diger insanlar?
 • parislikenan
  amerika hk. bilgi almak isteyenler.17705305094. watuptanbyazabilir. benzin ucuz ve ozgurlukler ulkesi. dogasi harika. gerisi bos..2 yildir buradayim. yalnizlik zor. amerikalilarda hem yalniz zaten. sevgi vs. yok. obozite yuksek. polisler sevilmez. vs..
 • Kemosabe
  Çok iyi bir yazı. İlerde amerika da yaşamayı düşünüyorum ama üniversite de uolp yapıp 2 yıllığına yabancı bir ülkeye gidip orda okumak gibi bir planımda var. Olursa Amerika da olur. Tahminen ne kadar sürede ingilizceyi tam olarak sökerim?
  • Evde bile ingilizce konuşursan 6 ay - 9 ayda ingilizceyi öğrenebilirsin dostum.

  • O sana kalmış bir şey iyi çalışman gerek yani teşekkürler dostum.

  • Kemosabe

   Zaten şu an 0 değilim ya.. Biliyorum bir şeyler ama hızlı konuşurlarsa kalıyorum öyle

  • Hepsini Göster
 • KapatanıÖperim
  Hehe çok hoş
  Yüzümdeki aptalca gülümseme. ..:))
  Eline sağlık Teşekkürler
  Ne okuyorsun ingilterede?
 • moonlight009
  Emegine saglik bilindik seyler aslinda cogu yazdiklarin...
 • napalimozaman
  Amerika ifşa edildi :D şaka maka iyi bir paylaşım olmuş soluksuz okudum teşekkürler!
 • selenay4567
  Anlatımın bayıldım bilgilendirdiğin için teşekkürler:)
 • emre3558
  zencileri seviyoruz zencilerde bizi seviyo :) işte aşk bu :) :)
  • CarlosAgustin

   Zenci denmesi sence ağır olmuyo afro-american varken

 • cafecrown
  Bilgilendirdigin icin Teşekkür ederim , bir cok seyi yanlis biliyomusum demekki :)
 • amerikada yaşamayı çok isterdim :)
  https://www.youtube.com/watch?v=uGxqtWuUEt8
 • barisd34
  vay be resmen tum sorularıma cevap vermişsın teşekkür ederim emeğine sağlık :)
 • blackwings
  Dostum ben de 2 gün sonra Amerika'ya yerleşiyorum. Daytona Beach, FL'da pilotaj okuyacağım ve yaklaşık 5 yıl kalmayı planlıyorum. Keşke yakın olsaydık ya :)
 • Neoal488
  Ben ileride Amerikada yaşayaağım bu kesin ama bu durumda neler yapabilirim orda tanıdık kimse yok ev iş onları nasıl halledebilirim Cevaplarsan çok sevinirim gerçekten :)
 • MakVeli
  sen süpersin okucam en kısa zamanda ve sorularım olucak teşekkürler tekrar tekrar
  • MakVeli

   cok tesekkurler, amerika guzel bunu biliyoruz kesinlikle turkiyeden daha iyidir, peki bizim gordugumuz gibi gangstarler falam var mı , birde new york california ya gore falan cok mu farkli boston, boston filmlerinide izlemistim guzeldi ama biraz daha boyle bakimsiz yere benziyordu eski. filmleri bilmiyoruz tabi kim bilir filmde nereyi gosteriyor

 • efeee02
  Güzel bir paylasim olmus fakat bizde HER TÜRK ASKER DOĞAR..
 • HmmQk
  3ay newyok broklyn de kaldim yasanilacak yer oldugunu dusunuyorum
 • ASD33
  Elinize vucudunuza :) sağlık cok güzel bir çalışma olmuş teşekkürler
 • hexeley
  Sempatik bir paylaşım olmuş, sıkılmadan okudum. ^_^
 • Kadir133
  güzel anlatmışsın, doğrusu ben başka türlü biliyordum hayallerim yıkıldı :D
 • GoodGuy
  Amerikada yabancı dil okumak daha mı iyidir yoksa Türkiye'de mi
 • azeriler
  yazin okdum hepsi yalan amerika zengin bir ulke amerika laik degil
 • PrayerInC
  Guzel bence olmus amerika guzel ama ingiliççe :)
 • ceycey977
  Çok güzel bir yazı olmuş:)
 • mynameisred
  Çok çok güzel olmuş, teşekkürler :)
 • Mars38
  Bende amerikayi filmlerdeki gibi saniyordum. :D
 • riyanangella
  Hayallerim yıqhıldı :(:(
 • oksuzyay
  Biraz hollandaya benziyor.
 • srkn01
  güzel bir paylaşım olmuş :) teşekkürler
YÜKLENİYOR...