P*rnografi mi yoksa erotizm mi?

İlk bakışta ve basit insan algısında aynı çatı altında bulunan iki farklı terim gibi durmaktadır; p*rnografi ve erotizm.

İnsanlar genel olarak bu iki terimin cinsellik içerdiğini düşünürler ve de yanılırlar. Çünkü onların cinsellik algısı, kişinin üreme yöntemiyle çerçevelidir. Bu nedenle çoğu görsel, metin, video ve ses paylaşımları sapkın olarak nitelendirilir.

Neyse, sapkınlık konusuna pek girmeyeceğim. O konudaki detaylı düşüncelerim için daha sonra "Karşılıklı rıza dahilinde yapılan hiçbir eylem sapıklık/sapkınlık olamaz" başlıklı bir yazı kaleme alacağım.

Gelelim bu iki terim arasındaki farklılıklara.

p*rnografi, en temel bilinen anlamıyla cinsel birleşimlerin yazı, görsel, video, ses yoluyla aktarılmasıdır. Bu temel üreme yönteminden, anal ve oral sekse, biseksüel ilişkilere, grup ilişkilere, BDSM tabanlı içeriklere kadar uzanır.

Kısacası insanda bulunan bütün cinsel dürtülere hitap eder. Lakin, sadece cinsel dürtülere değil. Öldürme, sadizm gibi dürtülerin de yavaş yavaş cinsel tabanlı olduğunu anlayıp kabullendiğimiz bir dönemdeyiz. Aslında bir bakıma; cinselliğin sadece algıladığımız anlamda bir cinsellik olmadığını, insanın dişil yahut erk olma özelliğinden kaynaklı tüm durumları kapsadığını anlıyoruz.

p*rnografi, genel olarak görme ve işitme duyularına hitap ederek insanın zihnine var olan durumu aktarmayı hedefler ve bunu yapar. İster temel üreme yöntemini, ister BDSM dahilinde bir efendi/köle ilişkisini işliyor olsun; p*rnografi, sizin algınıza bir iş bırakmadan kendi içeriğini empoze eder.

Gelelim madalyonun diğer yüzene.

Erotizm, en temel bilinen anlamıyla cinsel birleşimlerin yazı görsel, video, ses yoluyla aktarılmasıdır. Bu temel üreme yönteminden, anal ve oral sekse, biseksüel ilişkilere, grup ilişkilere, BDSM tabanlı içeriklere kadar uzanır.

Aynı mı oldu?

Koparalım o zaman.

Erotizm, genel görme ve işitme duyularımızın bir kısmına hitap eder. Tabii eğer bu amaçla yayınlanmış bir şeyse. Günümüz teknolojisi yavaş yavaş koku, tat ve hissetme duyularımıza yönelik paylaşımlar üretebilmekte olduğu için onları saymıyorum. Yani yoksa hayatın her anında erotizm yanımızdadır. Bir koku, bir ürperti, bir ses, bir anlık görüntü...

Erotizmi p*rnografiden ayıran ve bana göre yücelten en önemli fark, erotizmin duyularımızla sınırlı olmayışıdır. Erotizm, var olan bir olgudan algımız yardımıyla kendi zihnimizde bir şeyler yaratmamıza olanak tanır. p*rnografi ise sadece var olanı zihnimize yükler.

Şimdi burada felsefenin ta en temel sorunlarından biri karşımıza çıkıyor. Gerçeği duyularımızla bilebilir miyiz? Hayır. Duyularımız her zaman değişkenlik gösterebilen, hem kişiye hem de ana öznel bir sistemdir.

Oysa zihin, algıladığımız her şeyi yaratan ana güçtür. Gerçek dünyada yaşadığımızdan asla tam olarak emin olamayacağımız gerçeğini kabul etmek gerekir.

Bu nedenledir ki, vajinaya girmiş bir penisten ziyade, kasıklarının arasında şarap kadehi tutan bir kadın çok daha etkili ve değerli bir mizansendir.

Güncellemeler:
Kendi algı ve zihin yeteneği yetersiz olan insanlar, -ki bunlar çoğunluğu oluştururlar- p*rnografinin sıradan ve yapay zevkine kendini kaptırarak olduğu yerde saymaya mümkündür.


Cinsellik ve cinsel dürtüler, beş duyu ile sınırlandırılamayacak kadar önemli ve kuvvetlidir.

0|0
13

En İyi Erkek Görüşü

 • Kısaca, erotizm de hayal gücü var. P*rno sanki, doymak üzerine; erotizm de lezzetten keyif almak üzerine kurulu gibi. P*rno, içeceği lıkır lıkır içmek gibi; erotizmdeyse susuzluğu çabucak gidermek değil; tadın en nüansına ulaşmak var. Zevk ve estetik var. Beynin tüm hücrelerini kullanmak var.

  0|1
  0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

 • peki o zaman ben de bir şey söylemek istiyorum

  cinsel dürtülerinizi iyiye kullanın!...

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • P*rno gerçek, erotizm kurgudur.

  2|0
  0|0
 • Erotizm tutku içerir, sevgili ile yaşanılan kaçamaklar,yüzeysel ve ön sevişmeden ibaret olan uzun sevişmeler gelecekteki monoton cinsel birleşmeden daha değerlidir. Dakikalarca öpüşürdük her defasında yeni rekorlar kırardık ,bunun tadını evlendikten sonra yapılan seks veremez.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...