+1 yıl

Almanya ne kadar büyük olduğunu gösterdi. Ya biz ne zaman göstereceğiz?

Dün Almanya'da ırkçılar tarafından öldürülen sekizi Türk on kişi için resmi devlet töreni hazırlanarak tüm ulus için yas ilan edildi. Tüm Almanya ölen masum insanlar için 1 dakika saygı duruşunda bulundu.

Bu Almanya için bir ilk değil. Daha önce Varşova'daki bir yahudi anıtına çelenk bırakan Alman başbakanı Willy Brandt anıtın önünde diz çökerek saygı duruşunda bulunmuştu. Kendi devletinin işlediği bu katliam için.

Daha önce de Berlin'de bir protesto gösterisi esnasında sivil polis tarafından vurulan Benno Ohnesorg'un adı o caddeye verilip öldürüldüğü Berlin Opera binası önüne heykeli dikilmişti.

Bunları yapan Almanya kendini rezil mi etti? Aşağılandı mı? İtibarı mı zedelendi? Hayır. Almanya sadece tarihi ile yüzleşmede ne kadar cesur olduğunu herkese gösterip tüm dünya tarafından ayakta alkışlandı.

Günümüz Türkiye'sinde ırkçılar tarafından öldürülen 10 kişi için devlet töreni sanırsam sadece hayal ürünüdür. Bizde cesaret ve delikanlılık sadece uluslararası toplantılarda ona buna ayar vermekle gösterilir. Bizde işlenen katliamların üzeri örtülür, bazen tesadüf eseri özenle sakladığımız toplu mezarlarımız ortaya çıkar, bazen operasyon kazası der geçeriz, bazen bir takım bilinmeyen provakatörlerin işi der aldırış bile etmeyiz. Sivas canilerinin avukatını adalet bakanı yaparız. 1915, 1938, 6-7 Eylül 1955, Maraş, Sivas,Çorum, Diyarbakır pek hafızalarımızda yer etmez. Taylan Özgür ve Vedat Demirciğlu'nun anısına bir sokak ismi bile veremeyiz. Çünkü aslında tarihimizle hiçbir zaman Almanya kadar cesurca yüzleşememişizdir. Ve unutmamak gerek ki alnımızdaki bu kan lekesi biz yüzleşmedikçe hek orada kalacaktır.

Bir gün gerçekten cesur bir Türk siyasetçisi diz çöküp katledilen bu insanlar için özür dileyebilecek mi?
Güncellemeler:
+1 yıl
Soysuz Ermeniler, Ölen Kürtlere acımadım,Yahudileri sevmiyoruz vs. Aşağıdaki imlası bile hatalı olan yorumlarda ne kadar faşist ve ırkçı olduğumuzu gayet güzel görebiliriz. Yüzünüze tuttuğum aynadan rahatsız olmanızın sebebi benim değil, sizin çirkinliğinizdir. Ne insanlar geçti bu topraklardan. Bir gün elbet özür dilemenin onurunu bilen aydın bir nesil gelecektir. Umarım dedelerimizden bize kalanların üzerine biz de yeni cinayetler eklemeyiz de o neslin özür dosyası çok kabarmaz. Saygılar.
Almanya ne kadar büyük olduğunu gösterdi. Ya biz ne zaman göstereceğiz?
8
16
Görüşünü yaz