İlişkilerde tarafların eşit statüde olmaması ilişkinin kalitesini nasıl etkiler?

Bazı bireyler partnerlerinin bir çok açıdan kendilerinden daha farklı olduğunu evlenmeden hemen önce farkederler...İlişkilerde tarafların eşit statüde olmaması ilişkinin kalitesini nasıl etkiler?Bu “farklılık farkındalığı” çok önemli gibi görünmese de, aslında ilişkinin geleceğini tehdit eden büyük bir risk unsurudur. Peki, partnerinizle ayrı dünyaların insanı olmanız tolere edilmesi ya da engellenmesi gereken bir şey mi? Herhangi bir konuda bir eşitsizlik söz konusuyken, tarafların mutlu olabilmesi mümkün müdür?
#Meczup

3|6
4675

En İyi Erkek Görüşü

• Aslinda bu esitsizlik tam olarak aranizdaki dengeyi saglayan seydir.. bir tarafin daha fazla siyah olmasi diger tarafinda beyaz olmasi mukemmel gri icin gerekli seydir. Siyahin icine bazi beyazlar beyaza da siyahlar karismisken griyi elde edemezsin.

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Yüreği yüreğime denkse, içinde Allah aşkı varsa , gerisi teferruat kuzu

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 74

• Mutlaka etkiliyor.

0|0
    0|0
  • "Şer’an koca, karıya küfüv olmalı, yani, birbirine münasip olmalı. Bu küfüv ve denk olmak, en mühimi, diyanet noktasındadır."

- Bediüzzaman Said Nursî

Statü yanında manevi olarakta denk olmalılar.. Yani koca, eşinin maneviyatından da ezilmemeli..

Nitekim Hz. Zeyd (ra) eşi Hz. Zeyneb'in (ra) üstün ahlakından dolayı "Sen anca bir peygambere zevce olabilecek ahlaka sahibsin!" diyerek boşamıştır..

Denk olmak mühim..

#Vesselam

4|0
    0|2
  • Zaten ne farkımız var kadın ve erkek olarak bir birimizden.. Kültür ve hayata bakış açımız önemli olan.. Yoksa gerisi zaten kendiliğinden oluşur..

2|0
    0|0
  • Eşit statüde ben bunu askerde yaşadım
    Komutanlarım kendileri gibi memur eşler alıp evlenmişler ama işin için aşkdan çok çıkar ilişkisi vardı. Nasıl mı?
    Şöyle maaşlarını hesaplayıp bu kadın bana iyi gelir düşüncesiyle evlik planı yapmışlar.
    Kadın memur ise doğu böygesinde kurtulup batıya gitmek için tercih etmişler.
    Bu olayları askerde komutanlar biz bize olduğunda anlatırdı.
    Bazen muhabbetlerine şahit olurdum bazende eşlerinin.
    Aşk değilde mantık evliliği yapmış gibilerdi.
    Mutlular mıydı? Kimi halinden memnun kimi boşanmış kimi aldatılmış kimi aldatmış.
    Şu bir gerçek eğer temeli kumun üzerine yaparsan o kum temeli kaldırmaz yıkılır.

2|0
    0|0
  • Bizi biz yapan farklılıklarımız değil mi zaten. Farklılıklarımız hayatın rengi değil mi? Herkes aynı kişilikte aynı fikirde aynı statüde olsaydı ne anlamı kalırdı bu hayatın. Önemli olan sevmek, saygı duymak. Bunlar olduktan sonra istediğiniz kadar fark olsun. Vız gelir tırıs gider. Bugün bir dergiye bakarken bu konuya rast geldim. Fotoğrafını çektim bir parçasının. Buyrun...

1|0
    0|0
  • Taraftarın ilişkiye bakış açısı çok önemli etmen, ortak altın nokta vardır ki tarafların dediginiz gibi farklılıklarının farkında olmaları gerekir. Bunun bilincinde olup birbirlerine bu anlamda adım atıldığında tarafların mutlu olabilmesi mümkündür.
    Bunun olumlu ve olumsuz örneğine de tanık oldum tarafların ilişkiden beklentileri oldukça etkili...

0|0
    0|0

• .

Biri diğerinin eksiklerini tamamlayabilir ise,

Sorun olmaz,

Önce kendi kapatır, sonrada bunu kendisinin nasıl yapacağını öğretir.

Ama değişmeyecek kadar ise, bu konuda baştan konuşulmalı.

Yoksa kesin zarar verir.

.

0|0
    0|0
  • Bu konu sadece 2 kişinin olduğu bir konuysa mutlu olmak mümkün çünkü farklılık her zaman iyidir kendi monotonluğundan çıkıp onunkine atlayış yapabilirsin buda hayatın farklı yerlerinde elin olmasını sağlar bir ilişkiyi tehdit eden tek unsur ona karşı düşüncesiz olmatır. Düşüncesizlik tüm herşeyi açığa çıkarır

1|0
    0|0
  • Ayrı dünyaların insanıyız: bizim zevklerimiz ve tercihlerimiz farklıdır

Statü: hayattaki başarı seviyesi, mevki

Dolayısıyla çelişkili soru. Ayrıca ikisinin sonucu da olumsuz.
    Cevabını biliyorsun işte seninki de laf olsun 😊

0|0
    0|0
  • Kadınlar eşitliği savunur ama eşitliği sevmez. Çünkü onların dediği olmalı, onlar ne derse o olmalı, onlar ne zaman isterse yanında olmalısın, ama sen ne zaman istersen o olamaz sadece istediğinde olur eğer onu mutlu ettiysen. Eğer öyle olmasaydı kadınlara verilen nefis 7, erkeğe verilen 1 olmazdı. Bütün yaradılış hikayelerinde kadın huysuzdur banko suçludur sebebiyse ilginç bir nazla karışık ego ki bunu asla kabul etmezler ama her kadında vardır.

1|0
    0|0
  • Benim tamamen şahsi bir görüşüm: Aşk bitiyo bir zaman sonra aşk bitiyo ve genellikle evlendikten sonra çocuğun olduktan sonra felan oluyor bu. Aşk bittikten sonra eğer çiftler arasında hiç bir ortak unsur yoksa ayrı dünyaların insanlarıysalar ilişkiyi ayakta tutacak hiç bir şey kalmıyor...

1|0
    0|0
  • Ben doktor olacağım. Evleneceğim kadın hiç okumamış olsa da sıkıntı yok. Kesinlikle bir doktorla evlenmek istemiyorum.

2|0
    0|0
    • Neden peki

• Ben çok insan gördüm okuyup da kendini yücelten. Bu bir işe yaramaz. Nefret ederim öyle şeylerden.
      Ama şirin bir anadolu kizi olsun. Güçlü ve sadık olsun düşünsün beni yeter.

• Zaten sadece okısun değil ama görgülü eğitimli anlayoşlo olmalı bir insan

• Bence olumsuz etkiler meczup hatun.

1|0
    0|0
  • Etkilemez

1|0
    0|0
  • Ćok zor, tabiki istisnalar her zaman olabilir

1|0
    0|0
  • Eşitsizlikler yerlerine başka şeyler konularak eşitlenebilir.

1|0
    0|0
  • Aşk statü falan dinlemez ama devamlılık için aynı şeyi söyleyemiycem

1|0
    0|0
  • kaliteyi kesinlikle etkiler çnk bazen sohbetin belli yerlerinde öyle yerlere giderki konu sıkıntılı:)

0|0
    0|0
  • benim sevdiğim kız benden zengindi 2 yıldır birlikteydik ailesi istemedi bende sinirlendim kızı aldatıp terkettim ama it gibi pişmanım aylar geçti hala çok seviyorum

1|0
    0|0
  • eşitlik ilkesini sürekli olarak burda elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum
    eşler hayatın her safhasında birbirlerine eşit ve fedakar davranmalı
    daima benim diyen taraf asla geçim ehli olamaz. ben değil ' BİZ ' tutumu ancak ileriyi görür , dolayısıyla yapmacık ilişkiler gibi kısa sürmez

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    54

Kızlar Ne Diyor 45

• Erkek üstünse sorun olmuyo ama kadın üstünse gelsin kompleksler, baskılar, bastırma çabası... erkek tarafından tabii..

1|0
    0|1
  • Bu çok önemli bir şey. Büyük konuşmak istemem ama kendimden alt bir erkekle ilişki yaşamadım, yaşamamda. İlk 1 yıl olmasa da daha sonra ciddi farkediyor. Çekememezlikler, tahammülsüzlükler. Kuru sevgi yetmiyor. Her şeyin denk olması büyük ölçüde gerekli

0|0
    0|0
  • Hayat kültürü ve genel kültür eşitliği aynı değilse sorun yaratır.. Örneğin toplum içinde ağzı bozuk küfürlü konuşan bir eşle hayat çekilmez..

0|0
    0|0
  • Eşit olmasa bile yakın statülerde olmalı.
    Kişi, kendine yakın gördükleriyle arkadaş olur. Paylaşımlar arttıkça ilişkinin kalitesi yükselir.
    Aynı dili konuşmak çok önemli.

0|0
    0|0
  • ayri dunyalari diye bisey olamaz fakat , ayri dusncelerdeyse farkli aile yapilari kulturleri varsa anlasmalari zor olr ayrlirlar veya mutsuz bir evlilik yaparlar

0|0
    0|0
  • Kişiye göre değişir. Kimisi için sorun değilken kimisi için büyük bir problemdir. Beklentiler yaşam tarzları buna engel olabilir.

0|0
    0|0
  • zamanla tahammülsüzlük artıyor uyumsuz olunca

1|0
    0|0
  • Statuden kasit kariyer mi?

1|0
    1|0
  • Yok hiç etkilemez

0|0
    0|0
  • Genelde yüksek olanın sözü geçer ve ezilir daha düşük seviyede olan

1|0
    0|0
  • Etkiler

0|0
    0|0
  • Bazen ayrılığa mecbur bırakabilir bazen üstesinden gelinebilir kişilerin kendilerine kalmış bir şey diye düşünüyorum

0|0
    0|0
  • Saçma

0|0
    0|0
  • Bence bu tamamen karakterle ilgili bir durum eğer ortada saygi ve sevgi varsa sıkıntı olmaz benim kuzenim universitede öğretim görevlisi eşi ise lise mezunu onemli olan kendini geliştirmek ve saygi duymak karsi tarafa

1|0
    0|0
  • Gercek ask varsa sıkıntı yok

1|0
    0|0
  • Davul bile dengi dengine
    Atalar boş konuşmaz

0|3
    0|0
  • Insanlarin karakterine bagli bir durumdur ama gunumzde bir cok bosanma sebebi bile bu yuzden..

0|0
    0|0
  • Kesinlikle cok etkiler. Fark cok olmamali ufak tefek seyler problem degil ams zit ozelliklerle cok zor

0|0
    0|0
  • tamamen ayrı dünyaların insanı olmak ilişkinin kalıcılığına zarar verebilir.
    Tamamen aynı olunmaz tabikide ama farklılıklarda temeldeyse , bu ilişkinin temelini sarsıcaktır

0|0
    0|0
  • iki tarafında eşit özgürlükte olması çok önemli

1|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    25
Yükleniyor... ;