Aşk nedir? Devamı yorumda?

edepliibirgencc
Ne diyordu Abdurrahim Karakoç: Aşk kağıda yazılmıyor Mihriban. Aşkı yazmak zordur. Aşk'ın kutsallığını anlatmak için söylüyorum. İlahi aşkı anlatmak benim haddim değil. Beşeri aşkı anlatmaya çalışacağım. Sahi ne demekti aşk? Kendimce naçizane birkaç tanım yapmak istiyorum. Aşk, kendini başkasının merhametine bırakmaktır; desem yanlış bir tanım mı yapmış olurum? Ya da aşk; bilmeyenlerin konuştuğu, bilenlerin sustuğu şeydir, desem. Ya da aşk, yar yoluna serden geçmektir, desem. Necip Fazıl demiş ya: Yar o ki hep yadında/ Eksilmez ve eksiltmez/ Muradı muradında/ Seni bırakıp gitmez. Bir yerlerde duymuştum, diyordu ki; aşk uçurumun dibine düşmek gibidir. Onun için sevgilinin adını yar koymuşlar. Ayrıca bir insana aşık olmadan Allah aşk nasıl bulunur ki? Hz. Züleyha Hz. Yusuf'a aşık olmasaydı bulabilir miydi ilahi aşkı? Aşk sadık kalınan şeydir. Küçük bir hikaye anlatmak istiyorum. Bir adam yolda, hanım bir evliya olan Rabiatü'l Adeviyye hazretlerinin karşısına geçiyor ve ilanı aşk ediyor. Ona aşık olduğunu söylüyor, dürüst bir şekilde. Rabiatü'l Adeviyye hazretleri diyor ki adama: Benim bir kız kardeşim var, benden çok daha güzeldir. Arkadan geliyor, diyor. Adam da arkaya bakıveriyor. Bunu gören Rabiatü'l Adeviyye hazretleri bir tokat aşk ediyor adama. Aşıksın öyle mi, diyor. Hemen gözün başka yerde. Hani sen aşıktın nasıl aşıklık bu. Bu konuyla ilgili bir de mani söylemek istiyorum. Sivas'ımıza da uygun. Madımağın kurusu/ Geçti kızlar sürüsü/ Sürüsünde gözüm yok/ İlle kızın birisi Aşk böyle bir şey işte: Kimseyi gözü görmez insanın. Sadece bir kişiyi gözü görür. İlle kızın birisi, ille kızın birisi veya ille adamın birisi, ille adamın birisi... Ben de biliyor gibi nasıl anlatıyorum. Aşık maşukunu güzel olduğu için sevmez. Sevdiği için güzeldir maşuku. Diyordu ya Cengiz Aytmatov Selvi Boylum Al Yazmalım'da: Sevgi emektir, diye. Sahi sevgi emekti. Fedakarlıkla, zahmetle, emekle inşa edilen şeydi. Aşkta almak yoktur, can da dahil vermek vardır.
Aşk nedir? Devamı yorumda?
1
1
Görüşünü yaz