Evlilik sözleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Geçenlerde haberlerde gördüm. Kadın eşini aldatıyor ve boşanıyor. Daha sonra mahkeme kadına 500 ₺ nafaka ödemesini istiyor adamdan. Ben şok! Böyle şey olabilir mi? Oluyor işte 😅 Allah korusun 😊 Çok amin
Yapma Ertan burda olmaz 😅Bizimki gelir 😅
Yapma Ertan burda olmaz 😅Bizimki gelir 😅

1|4
5734

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

5734
  • Bunun birince dereceden karşıtı olan birisiydim eskiden ama şimdi o kadar mantıklı buluyorum ki..

Türk mahkemeleri boşanmalarda kadını hep mağdur olarak gördüğü için haksız olan taraf erkek oluyor genelde. Adam çalışmasa, işsiz olsa bile nafaka ödemek zorunda kalabiliyor. Hemde ortada çocuk bile yokken..

O nedenle artık bana çok mantıklı gelen bişey evlilik sözleşmesi. Aksi halde evlenmem biraz zor...

0|1
    0|0
    • 4gün

Çok güzel yazmışsın ellerine yüreğine emeğine sağlık. Hayırlısı. Bana da mantıklı geliyor bazen ama genel olarak saçma. Güven yoksa ne anlamı var bir yastığa baş koymanın? Olur da başıma gelirse zaten ben kılıf uydururum her türlü 😅Yapılan kahpelik cezasız kalmaz 😅

• 4gün

Hayatta ne olacağı belli olmaz o yüzden her şeyi garantiye almak lazım.

• 4gün

Haklısın haklısın😅Ama sözleşme bir boka yaramıyor diye biliyorum 😅

• Kesinlikle samimiyetsizlik. Bir ilişkiye biteceğini düşünerek başlanmaz, başlanmamalı..

1|1
    0|0
  • Ben eskiden samimiyetsiz bulurdum ama son zamanlardaki ayrılma oranlarına bakınca şunu söylemeden geçemiyorum; Ayrılan çiftler, bir mutlulukla evlendiler. Ayrılacaklarını hiç düşünüyorlardı. Lakin düşünmedikleri şey yani ayrılık gerçekleşti.

İnsanoğlu emin olduğu konularda dahi değişebiliyor. O sebepten ötürü sözleşme yapacağım.

3|2
    0|0
    • 4gün

Hayırlısı. Çok güzel yazmışsın ellerine yüreğine emeğine sağlık fakat güven yoksa bir anlamı yok. Sözleşme saçma diye düşünüyorum...

• Evlilik sözleşmesi nafakayı kurtarmaz malesef, malı mülkü korumaya yarar.

Bir şirket ile çalışanı arasındaki kontrat, her ikisi tarafından da isteğe bağlı olarak her an iptal edilebilir. Ama birkaç haftalık tazminat yerine, işverenin işçiye yasal olarak 20 sene boyunca maaş ödemek zorunda bırakıldığını düşünün. İşverenin ne yapıp yapmadığından bağımsız olarak, CEO için hayat boyu bir mahkumiyet. Bunun üstüne bir de işçinin en küçük tatminsizlikte, bu şekilde işten ayrılmasının teşvik edildiği bir kültür düşünün. Böyle bir iş modeli hayatta kalabilir mi? Kim böyle bir durumda patron olmak ister? İşçi çalıştırmak bu kadar riskli iken işyeri bu şartlarda faaliyete geçip değer üretebilir mi?

Ama iş evliliğe gelince mantık düğmesi kapanır duygu düğmesi açılır. Evlilik de aslında bir kontrattır. Dediklerime karşı çıkacak, dünyayı toz pembe gören illa ki erkek ve kadın çıkacaktır.

Ben çalışayım, değer üreteyim, evim olsun arabam olsun, rahat yaşam için evliliğe bir şeyler katayım sonra hanımefendi gelsin, boşanırken yarısını + nafakayı alsın götürsün. Neden?

O evliliğe sevgisini kattı çünkü.

Ben de mülkümü sevgimle kazandım ya zaten, yemezler.

Sözleşmeyi yapar geçerim.

0|2
    0|0
    • 4gün

Çok güzel yazmışsın ellerine yüreğine emeğine sağlık kesinlikle katılıyorum son cümle haricinde 😅Hayırlısı

• Bir yerde okumuştum aslında o an sevgi pıtırcığı iken ne alaka? yoksa benden malını mı saklıyorsun gibi kısmen mantıksız tartışmalara yol açsa da aslında bir uzman evlilik sözleşmesini

Çiftlerin mutlu günlerinde - hiç olmayacak diye düşündüğü kötü günleri de hesaba katarak yaptıkları bir anlaşmadır.

Örnek :
    Ebru Gündeş eşi Reza Zarrab ile evlenirken evlilik sözleşmesi yaptığı için Devlet eşinin Türkiyedeki tüm mal varlığına el koyarken kendisi bu sayede bir iğne dahi kaybetmemiştir.

0|1
    0|0
    • 4gün

İyi güzel hoşta onların ki başka bir alem 😅Onlar ünlü biz ünsüz 😅

• 3gün

Devlet nafaka tayin ederken ona bakmıyor ne yazık ki

• 3gün

Böyle bir şey olsa ben yolumu bulurum sıkıntı yok 😊

• Yani şöyle ki çok zengin biriyle berabersen anca böyle bir talep olur diye düşünüyorum.
    Ben zaten zengin adam sevmiyorum, yine de sevdim böyle bir şey istiyorsa, beni tanımamış demektir öyleyse de evlenmeye gerek yok 🤦‍♀️
    Haber için de şöyle ki kadın haksız, ama nafakayı çocuk varsa çocuk için bağlamış olabilirler, aksi doğru değil.

0|1
    0|1
    • 4gün

Bende zengin sevmiyorum😅Çocuk için de olsa saçma. Böyle bir şey olsa çocuğu bırakmam ki😀

• 4gün

İhanetlerde hiç bir zaman suç tek tarafın değildir bence 🙈
      Ama olayın içeriğini bilmiyoruz, belki baba da duruma razı ve çocuğu annesi ile büyüsün istiyordur, bilemiyorum 💁‍♀️

• 4gün

Katılmıyorum. İhanet tek taraflıdır eden suçludur. Olmuyor mu? Boşanırsın! İhanet etmezsin.
      Sen de haklısın herkes herkes değildir herkes herkese benzesede hayırlısı bende zaten bence dedim ben olsam dedim😅

• Eyer kadin doğum yaptiysa ve bir evlatlari varsa çocuga nafaka veriliyor kadina değil cocuk 5 yasina kadar annesine ihtoyaci oldugu icin çocuk kesin olarak 5 yil annesi ile birlikte yasiyor daha sonra velayet basvurusu yapabilir çocuğun babasi

0|1
    0|0
    • 4gün

Benim eşim ihanet edecek bir de çocuğu alacak he sıkar o biraz! Sokarım böyle adalete!

• 4gün

Rabbim tüm evlatlarımızı anali babalı büyütsün inşallah RABBİM tüm kulalrina hayirlisini versin

• 4gün

Amin inşaAllah 😊

• Ben erkeklerinde durduk yere saçma sapan rakamlar ödemesine karşıyım. Ama bana güvenmeyen biriyle de yapamam. Ben kimsenin çöpünü istemem. Herkes delikanlı gibi sevsin ve para kokusuna gidenler evlenmesin mümkünse.

1|1
    0|0
  • Bazı evliliklerde gerekebiliyor.
    Kişiliksiz insan çok fazla, sırf mal varlığı için evlilik yapan var, mantık diyor, bilmem ne diyor kısa sürede evlilik gerçekleştiriyorlar. Bu durumlarda evet, yapılmalı bence..
    Ama severek isteyerek olan evliliklere birşey diyemem, yine de yapılabilir, sonuçta iki taraf içinde yapılıyor 🤔

0|1
    0|0
    • 4gün

Olabilir abla evet bence de bazı evliliklerde gerekiyor. Kesinlikle katılıyorum kişiliksiz köpekler çok. Allah uzak ırak eylesin. Çok güzel yazmışsın ablacım ellerine yüreğine emeğine sağlık 😊Katıldım bu sefer hepsine 😅

• 4gün

Tamam kırmızı terlikleri atıyorum 😂

• 4gün

İstemez abla bana yakışmaz siyah isterim 😅

• Saçma bişey olduğunu düşünüyorum çünki sözleşme yapmak sana güvenmiyorum demek açıkça ve o evlilikten hayır beklenmez ayrıca anlamıyorum madem güvenmiyorsun ve bu yüzden sözleşme yapiyorsun hiç yorma kmedinide karsida ki insanıda evlenmeyin! Ayrica sevgide olduğunu düşünmem öyle insanların arasında

0|1
    0|0
    • 4gün

Doğru düşünüyorsun kardeşim. Bence de saçma bir şey. Çok güzel yazmışsın ellerine yüreğine emeğine sağlık. Kesinlikle katılıyorum...

• 4gün

Rica ederim🙏

• Mahkeme yetkilileri gayet iyi biliyor erkekleri kanun yapicilarda ayni sekilde.
    Erkekleri bosanmaktan caydirmak, baska kadinlara gitmelerini onlemek icin.
    Malum ulkemizde parayi bulan karisini bosuyor.
    E tabi kurunun yaninda yasta yaniyor.

0|1
    0|0
  • Evlilik sözleşmesi kendine inanan ve güvenen insanlar için sorunsuz bir olaydır. Sin günlerde yaşananlara ve mağduriyetlere bakıldığı zaman kesinlikle olmalı diye düşünüyorum.

0|1
    0|0
    • 4gün

İyi hoş güzel yazmışsın abi haklısın. Fakat bence saçma bir şey. Güven yoksa anlamı da yok hiçbir şeyin...

• 4gün

Karşılıklı güven varsa zaten o sadece boş bir evraktan başka bişey değil. Kafaya takmaya bile değmez. Ama iki taraftan biri farklı niyete düşse bile bu kendisine engel olacaktır

• 4gün

Hayırlısı abicim. Güvensiz evlilik istemem zaten...

• Çok güzel bir soru sormuşsunuz. Daha demin aklıma geldi. Şimdi karşıma çıktı.. Evlilik sözleşmesi şu dönem için elzemdir.. Kesinlikle yaptırmayı düşünüyorum evlenecek olursam

0|2
    0|0
    • 4gün

Hayırlısı Rabb'im gönlüne göre versin inşaAllah. Teşekkür ederim senin güzelliğin...

• Karşıdakine güvenmediğinin göstergesi. Evlilik sözleşmesi yapanların daha çok mantık evliliği denen şeyi yaptığını düşünüyorum. Çünkü karşısındakini seven, tanıyan, aşık olan insan eğer evlenecekse karşısındaki kişiden böyle birşey istemez.

0|1
    0|0
  • Zaten yasal haklar sunuluyor ne o öyle bir mal alır gibi sözleşme yapmak

1|2
    0|0
  • Evliliklerin çoğu boşanmayla bitiyor artik.. O yuzden mantikli bu tur anlaşmalar. Iki tarafi da düşünerek yazılmış olmali bence. Her ihtimali düşünerek.

0|1
    0|0
  • Evliliğimiz boyunca beni üzer aldatirsa bütün maaşını bana vereceği bir nafaka isterim nerede yatarsa yatsın

0|1
    0|0
  • Oluyor malesef. her evlilik bir tutulmamalı bence adam boşanıyor nafaka ödüyor kadın o nafakayı manitasiyla yiyor sonra adam cinnet gecirip sulalesini vuruyor.

0|1
    0|0
  • ne desem bilemedim
    madem biriyle evlisin bir yuvan var iyi kötü seven bir kocan da var buna tapacağına eşinle birlikte mutlu olmak yerine gidip bir başkasıyla aldatmak kişinin kendi vicdanıdır eğer vicdanı yoksa hiç kimseyi sevmesin

0|1
    0|0
  • Aldatan her erkek nafaka ödüyor mu? Yoo.
    O zaman daha ne?

0|1
    0|0
  • Kanun kitabı ve şeref kitabı farklarından biri daha.

0|1
    0|0
  • Boşanacağını düşünerek evlenmek yanlış bence taraflar birbirinden bişey talep etmeyecek kadar şerefli olsalar keşke

0|1
    0|0
  • Boşandıktan sonra kimse birbirine para ödemek zorunda değil çocuğa ödenecek para dışında ödenen parayı mantıksız buluyorum ne yani para ödenen kişi mal mı ticari döngü mü?

0|1
    0|0
  • Bu devire, bu insanlara az bile. Ben istisnayim tabi🤗

0|2
    0|0
    • 4gün

Heheheh Allah'ım Allah'ım katılıyorum 😅Bende de çok dikkatli olmak gerek herkes ile evlenilmez 😅

• sacma ya adam benim eşim ne sözlesmesi iş anlasmasımı bu sankı

0|1
    0|0
  • Evlilik sözleşmesi bana göre çok saçma güven ile alakalı bir durum...

0|1
    0|0
  • Saçmalıktan başka bir şey değil resmen güven sorunudur bu. Öyle bir şeyle bana gelecek adam şimdiden yol değiştirsin.

0|1
    0|0
  • İlişkiler o kadar sammiyetsiz olmuş ki eskiden karşıydım ama şimdi mantıklı buluyorum.

0|1
    0|0
    • 4gün

Katılıyorum haklısın samimiyet yok hayırlısı fakat herkes herkes değildir herkes herkese benzesede... Bence mantıklı değil...

• Çok mantıklı bir şey sadece adaleti sağlıyor o kadar neden bosanboşandıydınız kişiye bakasınız ki bu ayrımcılık

0|1
    0|0
  • Her şekilde her durumda kadına nafaka bağlanması konusunda bir haber vardı

0|1
    0|0
  • Sevginin sözleşmesi, anlaşması olur mu? Ben karşıyım.

0|1
    0|0
  • önceden karşıydım ama eger iki taraftan biri aldatıyorsa boşanıp bedel ödemeli.

0|1
    0|0
    • 4gün

Vallahi benden uzak olsun canı cehenneme

• 4gün

aynen dogru söylüyorsun.

• 4gün

EyvAllah 😊

• Aynen işsiz de olsan tedbir nafakası bağlamış yargıtay

0|1
    0|0
  • Özellikle kadınları koruma altına aldıkları şu düzende gerekli bir çözüm yolu diye düşünüyorum.

0|1
    0|0
  • Yazık bu sisteme kim haklı diye bakilmiyo kadın hep haklı yanlış ayrım yapilmamali

0|1
    0|0
    • 4gün

Bence de ayrım var adalet yok

• 4gün

Aynen durumun çoğu farkında değil evli kadınlar hergun musteride adına kanka medeniyet diyorlar bide güven yoksa ben yokum savunmaları bu lafı duydunuzmu şeytan karşınızda kacin

• 4gün

Hayırlısı abi. Herkes herkes değildir herkes herkese benzesede fakat genel olarak kötü...

• Amerika' da ve emsali ve emsalleri olan yurt dışı ülkelerinde var aslında bu zamanda en güzeli o ya kimseye güven yok çünkü...

0|1
    0|0
  • Tam olarak istediğim anlaşma şu şekilde :

0|1
    0|0
  • Severken herşey hoş güzel ama birşeyler kötüleştiğinde de adalet olmalı , bence mantıklı sınırlsr güzel çizildiği zaman sözleşme neden olmasın

0|1
    0|0
  • Kesinlikle yapilmali. Tokat atmasi icin yapmadim ben o kadar sey'i

0|1
    0|0
  • Mantıklı hele sigortasız kadın.. Evledijlik diye neden kadına hayatı boyunca bakalım biz salak mıyız

0|1
    0|0
  • Mantık evliliği yapılıyorsa normal

1|3
    0|0
  • Bana inanılmaz saçma geliyor.

0|1
    0|0
  • Yuh ya bir de kadını alkışlasalardı şaka gibi

0|1
    0|0
  • evlilik sözleşmesi kesinlikle şart

0|1
    0|0
    • 4gün

Neden peki?

• 4gün

Evet öyleyim çok şükür gezmeyi tozmayı gideceğiz zaten deli dolu bir insanım Ben gezmeyi tozmayı çok severim lunaparkı sahilleri boğaz turuna sinemayı oyun oynamayı gökyüzünü ve yıldızları izlemeyi tura çıkmak Her boku severim ya hiç sıkıntı yok o iş bende

• 4gün

👍👍👍👍

• Kime güvenicez

0|1
    0|0
  • Ben sana güvenmiyorum demek

0|1
    0|0
  • Birsey dusunmuyorum

0|1
    0|0
  • Gereksiz olduğunu düşünüyorum.