Nikah İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evlilik teklifi, söz, nişan derken sıra geldi nikah başvurusuna. Nikah işlemleri için gereken belgeleri eksiksiz olarak hazırlamak oldukça detaylı bir prosedür. Ancak bu prosedürler hakkında bilgi sahibi olmanız ve istenen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamanız hem işlerinizi kolaylaştırır hem de mutlu gününüzde stresinizi azaltır. Evlilik hazırlığı içerisindeyseniz sizin için hazırladığımız içeriği mutlaka okumanızı öneririz.

Evlilik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evlilik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Evlilik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Tüm yasal başvurularda olduğu gibi evlenirken de devlete başvurmanız ve bunun için gereken bazı evrakları sunmanız gerekiyor. Çoğu belediye hemen hemen aynı belgeleri ister ancak bazen istenen belgelerin sayıları değişiklik gösterebilir. Bu nedenle nikah başvurusu yapacağınız belediyeyi arayarak veya web sitesini inceleyerek detaylı bilgi almanız ve istenen belgeleri teyit etmeniz gerekir. Evlendirme Yönetmeliği'nin 20. maddesi gereğince evlilik başvurusu yapanların aşağıda sıralanan belgeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur:
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopileri (güncel fotoğraf ve medeni durum bilgisi bulunmalı)
 • Resmi veya özel sağlık kuruluşlarından alınan sağlık raporu veya resmi sağlık kurulu raporu
 • Son 6 ay içinde çekilmiş ve yüzün tamamını gösteren vesikalık fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Evlenme ehliyet belgesi
 • Evlenme beyannamesi

Nikah İçin Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınmalı?

Nüfus kayıt örneği kişilerin aile bilgilerini içeren belgedir. Nikah başvurusu sırasında bu belge bazı belediyeler tarafından istenirken bazıları tarafından istenmeyebilir. Ancak istenmesi halinde nüfus kayıt örneği belgesini bağlı bulunduğunuz il ve ilçede yer alan nüfus müdürlüğünden ya da e-Devlet üzerinden temin edebilirsiniz.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Nereden Alınır?
Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Nereden Alınır?
Evlenme ehliyet belgesi, nüfus müdürlükleri tarafından aile kayıtları esas alınarak düzenlenen ve evlilik başvurusunda bulunacak olan çiftin evlenmesine dair herhangi bir engelin bulunmadığını gösteren belgedir. Bu belgeyi bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Bazı belediyeler nüfus kayıt örneğini bu belge yerine kabul ederken bazı belediyeler kendisi temin edebilir veya ilgili müdürlükten alınmasını isteyebilir. Bu nedenle yine başvurulacak olan belediyeyle görüşülerek teyit edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Evlenmek İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Türk Medeni Kanunu'na göre nikah işlemlerine başvuru sırasında sağlık raporu, zorunlu olarak verilmesi gereken belgeler arasında yer alır. Sağlık raporu, evlenecek olan çiftin cinsel yolla bulaşan bir hastalığının olup olmadığının tespit edilmesi için istenir. Ayrıca çiftin taşıyıcı durumda bir bulaşıcı hastalığı olup olmadığını tespit etmek, varsa bu hastalıklar için evlilik öncesinde tedbirlerin alınmasını sağlamak, ileride çift için sorun olabilecek veya doğacak çocuklarını etkileyebilecek kan uyuşmazlığı gibi sorunların önceden çözülmesi için sağlık raporu şart koşulur. Sağlık raporu için öncelikle başvuracağınız evlendirme dairesinden istenen tüm tetkikleri öğrenebilir, herhangi bir sağlık kuruluşunda bu testleri yaptırdıktan sonra tetkiklerinizin sonuçlarını aile hekiminize onaylatarak aile hekimi imzalı raporunuzu alabilirsiniz. Evlilik için sağlık raporunu sağlık ocaklarından alabileceğiniz gibi, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinden de alabilirsiniz.

Sağlık Raporu İçin Hangi Testler İstenir?

Sağlık Raporu İçin Hangi Testler İstenir?
Sağlık Raporu İçin Hangi Testler İstenir?
Evlilik sağlık raporu için kan tahlili ve akciğer filmi talep edilir. Kan tahlilinde kan grubu belirlenir ve AIDS, frengi, hepatit gibi bulaşıcı hastalıkların olup olmadığı araştırılır. Ayrıca çiftler arasında kan uyuşmazlığı probleminin olup olmadığı tespit edilir ve eğer varsa çocuk sahibi olmadan önce alınması gereken tedbirler alınır. Akdeniz anemisi için de kan tahlili istenir. 50 yaş üzerindeki çiftlerden Akdeniz anemisi testi talep edilmezken 60 yaş ve üzeri için alınacak sağlık raporunun heyet raporu olması istenir. Bazı belediyeler 60 yaş ve üzeri için akıl sağlığı raporu da talep edebilir.

Evlenme Beyannamesi Nedir, Nereden Alınır?

Evlenme beyannamesi, evlenmek isteyen çiftin bu talebinin yazılı olarak sunulduğu forma denir. Bu belge nikah işlemleri için başvurulan belediyeden temin edilebilir. Çiftin her ikisinin de el yazısıyla belediye tarafından verilen formu doldurması gerekir.

Nikah Başvurusu Nereye Yapılır?

Nikah Başvurusu Nereye Yapılır?
Nikah Başvurusu Nereye Yapılır?
Nikah başvurusu, evlenecek olan çiftin en az birinin ikamet ettiği il ve ilçedeki belediyeye bağlı evlendirme memurluğuna yapılır. Ancak ikamet edilen yerler dışında başka il ve ilçe belediyesine başvurmak istenirse, yine çiftlerden birinin bağlı olduğu il ve ilçedeki evlendirme memurluğundan ortak izin belgesi alınması ve başvurulacak olan yere bu belgenin sunulması gerekir.

İzin belgesi tek bir yerden alınabilir, ayrı ayrı yerlerden alınan izin belgeleriyle yapılan başvurular kabul edilmiyor. 2018 yılından itibaren nikah başvuruları ilçe müftülüklerine de yapılabiliyor. Çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe müftülüğüne başvuru yapması yeterli oluyor. Köylerde yaşayanlar ise köy muhtarlıklarına başvurabilirler. Köy muhtarlıklarına yapılan başvurularda çiftlerin nüfus cüzdanı ve fotoğraflarını teslim alan muhtarlar, sağlık raporu için hükumet tabipliğine, evlenme ehliyet belgesi için de ilçe nüfus müdürlüğüne evrak hazırlarlar. Evlenecek çiftler bu belgelerle sağlık ocaklarına ve nüfus müdürlüğüne giderek işlemlerini yaptırdıktan sonra her iki kurumdan alınan belgeyi muhtara teslim eder. Belgelerin onaylanması ve nikah kıyma işlemi de köy muhtarı tarafından yapılır.

Evlenme İzin Belgesi Nedir?

Evlenme İzin Belgesi Nedir?
Evlenme İzin Belgesi Nedir?
Evlilik başvurusu yapacak olan kişilerin ikamet ettikleri il ve ilçe dışında bir yerde evlenebilmeleri için gereken belgeye evlenme izin belgesi denir. Aynı zamanda nikah izin belgesi olarak da adlandırılır. Farklı il ya da ilçelerde evlenmek isteyen çiftlerin bağlı bulundukları belediyeden bu belgeyi almaları gerekir. Yurt dışında yapılacak olan evlilikler için ise çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe belediyesinden izin belgesi alması ve evlenmeyi planladıkları ülkede bulunan Türk konsolosluğuna vermesi gerekir.

Evlilik Başvurusunun Kabul Edilmediği Durumlar Nelerdir?

 • Sağlık raporunun olumsuz olması: Sağlık raporu için yapılan testler sırasında çiftlerden birinde herhangi bir hastalık tespit edilirse bu hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Tedavi sonrasında aile hekiminin onayı ile yeniden başvuru yapılabilir.
 • Yaş: Evlilik için ülkemizde belirlenen yasal yaş sınırı 18'dir. Çiftlerden biri ya da her ikisi 17 yaşını geçmiş ise yasal temsilcisinin izni ile evlilik başvurusunda bulunabilirler. 16 yaşını doldurmuş olan kişiler ise, hakim izni ile evlenebilir. 15 yaşını doldurmuş olanlar ise sulh hukuk mahkemesinden alınacak kararla evlenebilirler.
 • İddet süresi: Medeni Kanun'a göre boşanmış ya da eşini yeni kaybetmiş olan kadınların yeniden evlenebilmeleri için 300 gün beklemeleri gerekir. Bunun nedeni ise olası bir hamilelik durumunda çocuğun babasının kim olduğunun belirlenebilmesi olarak açıklanır. Ancak hamilelik testi yaptırılarak testin negatif olması halinde aile mahkemelerine başvurularak iddet süresi kaldırılabilir.

Evlilik ve Nikah İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Diğer Sorular

Evlilik ve nikah işlemleri ile ilgili aklınıza takılan sorular için bu başlıkları inceleyebilirsiniz.

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?
Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?
Nikah işlemleri belediyeden belediyeye değişmekle birlikte 2 ile 4 gün arasında sürer. Ancak resmi kurumlardan alınacak olan belgelerin mesai saatleri içerisinde alınması ve birbirlerine olan mesafelerini göz önünde bulundurmak gerekir.

Kaç Yaşında Resmi Nikah Yapılabilir?

Ülkemizde yasal evlilik yaşı 18 olarak belirlenmiş olup 17 yaşını dolduranlar ancak ebeveyninin veya yasal temsilcisinin izni ile evlenebilir. 16 yaşını dolduranların evlenebilmesi için ise hakim izni gerekiyor. 15 yaşını dolduranların evlenebilmesi için ise veli onayı, küçüğün menfaati ve sulh hukuk mahkemesi kararı şart koşuşuyor.

Nikah İşlemleri Ücreti Ne Kadar?

Nikah işlemleri ücreti; nikahın yapılacağı salonun kapasitesine, başvurulan belediyeye, dışarıda yapılacak bir nikah ise gidilecek mekanın türüne, hafta içi ya da hafta sonu olması gibi faktörlere göre değişiklik gösteriyor. Bu ücretler hizmet bedeli, dosya masrafı ve evlilik cüzdanı gibi masrafları da kapsıyor. Ortalama olarak hafta içi yapılacak nikahlar için 200-300 TL, hafta sonunda yapılacak nikahlar için ise 400-600 TL arasında ücret talep edilebiliyor.

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Yabancı uyruklu kişilerle evlenirken nikah işlemleri için gereken standart belgelerin yanına aşağıda yer alan belgelerin eklenmesi gerekiyor.
 • Devletin yerel temsilcileri tarafından verilen yabancılar için evlenme ehliyet belgesi,
 • Ehliyet belgesi, ancak ehliyet belgesinde anne-baba ismi, doğum tarihi ve yeri bilgileri yoksa doğum belgesi,
 • Pasaportun noter tasdikli tercümesi

Resmi Tatillerde ve Hafta Sonları Nikah Kıyılır mı?

Çiftlerin talepleri doğrultusunda ve nikah kıyacak memurun uygun olması durumunda resmi tatiller ve hafta sonları nikah kıyılabilir.

Evlilik Başvurusunda Kadının Soyadı Değişikliği İşlemleri Nasıl Olur?

Evlendikten sonra bekarken kullandığı soyadını kullanmak isteyen gelin adaylarının, nikah başvurusu sırasında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurmaları gerekiyor. Gelin adayı evlendikten sonra da sadece kendi soyadını kullanmak istiyorsa bunun için evlendikten sonra aile mahkemelerinde dava açması gerekiyor.

Nikah Günü Kaç Gün Sonraya Verilir?

Nikah Günü Kaç Gün Sonraya Verilir?
Nikah Günü Kaç Gün Sonraya Verilir?
Nikah başvurusu için gereken belgeler tamamlandıktan sonra, nikah dairesine yapılan başvurunun ardından en az 24 saat sonrasına nikah günü veriliyor. Ancak gün durumu, başvurulan belediyenin nikah salonunun müsaitliğine ve yoğunluğuna göre belirleniyor.

Nikah İşlemleri Hakkında Sorular

1 hafta içinde nikah işlemleri halledilebilir mi arkadaşlar?

Bir hafta içinde evraklar raporlar toplanıp gün alınıp nikah işlemi hallolurmu
hakan373737
4|2
Yorumla 4022

Nikah işlemleri kaç gün sürüyor?

Nikah işlemleri kaç gün sürüyor 1 günde halledilebilirmi acaba gün değil işlemler 1 günde bitebilirmi onu soruyorum. 1 gün içinde hem işlem yapılıp hem gün alınabilir mi ve kaçta açılıyor resmi daireler?
Gizli Üye
0|0
Yorumla 47

Uzak mesafede nikah işlemleri nasıl oluyor?

Merhabalar Arkadaşımın ilişkisi üzerine bu sorum uzak mesafeler sonuncunda evelenme kararı aldılar yani iki gönül ayrı şehirlerde ama sevmeye engel olmadı :) ve 1 ay sonra evlenecekler neyse :) sizlere sormamı istedi....
Gizli Üye
1|0
Yorumla 31

Nikah işlemleri için neler gerekiyor kaç gün sürüyor?

arkadaşlar nikah işlemleri için neler gerekli ne kadar sürer bir bilginiz var mı ? erkek arkadsım kimliğini vericek işlemleri ben yapıcam bu şekilde olabiliyor değil mi?
Gizli Üye
0|0
Yorumla 16

Nikah islemleri icin neler gerekir?

Islemleri baslatmak icin direk nikah dairesine gidip oradan mi yonlendiriliyoruz? Yoksa daha once yapilmasi gereken seyler var mi? Not:1adet gelin ve evlenmeye ikna edilmiş bir adet damat mevcuttur.
Gizli Üye
0|0
Yorumla 17

Nikah İşlemleri Hakkında Benceler

Evlenecek Çiftlerin, Nikahlanmadan Önce ve Sonra Yapması Gereken İşlemler Nelerdir?

Evlilik gibi büyük sorumluluk isteyen bu ciddi adımın, yerine getirilmesi gereken şartlar ve işlemler gerekmektedir. Ben de bugün size, bu konu hakkında gerekli bilgileri vereceğim. Evlenecek arkadaşlarımıza şimdiden...
68 Yorumla
1|3

Nikah İşlemleri Hakkında Her şey

Lütfen iki dakikanızı ayırıp bana yardımcı olur musunuz ya?

Merhaba arkadaşlar ben 23 yaşındayım ve 4 senedir bir birlikteliğim var. Fransa-Türkiye ilişkisi yaşıyorum ve evlendikten sonra eşimi buraya aldırmayı hızlandırmak için geçen sene resmi nikah kıydık. Yani düğün henüz...
Gizli Üye
0|0
Yorumla 12

Nikah başvurusu yapan var mı aranizda?

Arkadaşlar biz bugün gerekli kan tahlili ve röntgen çektirmeyi hallettik nişanlımla sonuçlar da çıktı yarın sabah aile hekimine randevumuz var her ikimizin de işi saat 11 gibi bitecek doktorda. 11den sonra 5 dklik bir yol...
Gizli Üye
0|1
Yorumla 06

Kuzenim benden hamile çocuğu aldıracaz bu süreç nasıl yürüyor?

Resmi nikah yok baba onayı gerekiyor mu? Hastanede yatması lazım mı? Aynı gün içerisinde mi yapılıyor işlem? Ücret ne kadar? E nabızında gözükür mü?
Gizli Üye
0|1
Yorumla 65

HAMILE OLDUĞUMU ANNEME NASIL SOYLERIM?

4 yillik iliskim var zamaninda ailem karsi cikti oluru yok yani asla vermezler. 1. yilimizdayken ogrenmislerdi. gizli sakli devam ettik. annem ogrendi gecen sene cok kizdi ama sonra ses etmedi. askerden geleli 2 ay oluyo...
Gizli Üye
1|0
Yorumla 67
YÜKLENİYOR...