Matematiksel Olarak Kalp Nasıl Çizilir?

Kawasaki_Ninja

Yazdığım bir önceki Bence yüzünden aklıma "Kutupsal koordinatlarda kalp çizebilir miyim?" sorusu takıldı ve biraz kafa yorarak sanırım kalp çizmeyi başardım! :) Trigonometri konusunda uzman olanlar yanlışım varsa lütfen düzeltsin.

Formülümüzü verelim.

Kalbin formülü
Kalbin formülü

Trigonometriyle biraz cebelleşen arkadaşlar tiksinç bulabilir ama çok kolay bir şekilde ifade edeceğim hiç korkmayın. (Çünkü bende bu konuda uzman değilim. :D) Yukarıdaki formülü kısaca ifade edecek olursam "r" dediğimiz şey noktamızın '0' sıfıra olan uzaklığını ifade ediyor, sondaki sin'li ifade ise o noktanın açısını ifade ediyor.

Koordinat düzlemimiz ve noktalar.

Noktalar
Noktalar

Yukarıdaki x ve y doğruları dik olarak kesiştiği için her bir açı 90 derece toplamda 360 derecedir. Noktalarımız sıfıra olan uzaklık olarak hesaplandığı için eksi değer olmuyor. Üstteki formülümüzü açılara göre çalıştırıp yukarıdaki noktaları bulduk, aşağıya daha açık şeklini ekleyelim ;)

formül ve noktalar
formül ve noktalar

İşlem sonrası yukarıdaki gibi 4 nokta bulduk ve şimdi bu noktaları eğrilerle birleştirirsek kalp şeklini elde etmiş olacağız.

Kalbimiz tamamdır.

Kawasaki kalp
Kawasaki kalp

Matematik (trigonometri) günlük hayatta ne işimize yarar diyenlere gelsin :) @ksBence bu Bence üzerine aşk ile ilgili ne kadar fenomenlik varsa bana verir artık. Şaka bir yana güzel oldu. Keyifli okumalar!

Matematiksel Olarak Kalp Nasıl Çizilir?
3
2
Görüşünü yaz
3Kız Görüşü
2Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

32
 • IAmarPresterAen

  Kaleminize sağlık iyi paylaşım

  Yorumla
 • matemist

  Çok güzel olmuş. Doğru yolla yaptın. Ah matematik sen ne güzelsin..
  Emeğine sağlık.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Sare20

  Ben zaten kalbimle çiziyorum 😂

  Yorumla
 • Barış_LonelyForever

  güzel bir bence olmuş

  Yorumla
 • Kalaklak45

  (x2 + y2-1)3 -x2 y3 = 0

  Yorumla
YÜKLENİYOR...