Konfor ve İpeksi Pürüzsülüğü Bir Arada İsteyen Kızlar Buraya!
Kapat

Zaman Serüvenine Yenik Düşmeden Günümüze Misafir Olan Aşklar!

Tarihte yaşanan bazı aşklar vardır. Günümüz aşklarına ışık olarak yansıyan saygı, özveri,pes etmeme, kavuşamasa dahi ondan asla vazgeçmediğini anlatan aşklar. Sahi, "aşk kavuşunca bitiyor" cümlesi günümüz aşkları için mi geçerli. Bu aşıkların çoğu kavuşmalarına rağmen, nasıl oluyorda aşkları halen konuşuluyor durumdadır. Belkide o kişiler sevdiklerine yansıyan güzel aşklarını sevmişlerdir ne dersiniz? Sonuçta güneş her cepheden güzel vurmuyor doğaya dimi.

1)Kanunu Sultan Hürrem aşkı

Zaman Serüvenine Yenik Düşmeden Günümüze Misafir Olan Aşklar!

Tarihe yön veren aşklardan birisidir, şu an bile bir çok kısım eleştiri yapar. Kanuninin çok taviz verdiği konusunda. Sizce herkesin gördüğünü Kanuni görmedi mi? Onun gözlerini kapatan Hürremi kaybetme korkusumuydu yoksa aşkını kaybetme korkusu mu? Aşkın her insanla paylaşılamayacak kadar narin ve eşsiz olduğunun kanıtıdır aslında bu çizgi.

2)Mimar Sinanın Mihrimah Sultana olan aşkı

Zaman Serüvenine Yenik Düşmeden Günümüze Misafir Olan Aşklar!

Aşkın yaşının olmadığını, sevgiliye kavuşma olmasa bile, uzaktan sevevilmeyi göstermiştir bizlere Mimar sinan, Mihrimaha olan eşsiz aşkıyla. Bugün bizleri hayrete düşüren şudur ki; Mihrimah Sultan'ın da doğum günü olan 21 Mart günü, Mimar Sinan'ın Edirnekapı'da yaptığı ve kendi yalnızlığını anlatan bu caminin minaresi arkasından güneş batarken, Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Camii'nin o iki minaresi arasından ay doğmaktadır. Unutmayalım ki Mihrimah ay ve güneş anlamına gelmektedir! Anlatılmak istenen ne olmuş olabilir? Güneşi mutluluk, ayı hüzün olarak alırsak. Mutluluğunu yakalayamasamda hüzünlerine tutuluyorum demek istemiş olabilir mi
Yalnız aşkın varlığı kadar acısıda güzel değil mi?

3)Antonius'un Kleopatraya olan aşkı

Zaman Serüvenine Yenik Düşmeden Günümüze Misafir Olan Aşklar!

Bu iki aşığın aşkı yaşadığı olumsuz ilişkiden sonra aşka küsen, o güzel duygunun heyecanını yaşayamayanlara itaf olsun. Aşka aşık olan insanın aşka asla küsmeyeceğinin en net kanıtı niteliğindedir. Sezarın ölümüyle başlayan ve antonius ile devam eden kleopatra aşkı. Sizce sezarın ölümünden sonra zor günler geçirmek istediği için mi duygusal yakınlaşma başlamıştır. Kleopatra gibi zeki her şeye hakim olan birisinin buna ihtiyacı ne kadar vardır ki.
"Kadınlara sevilmek,değer görmek çok yakışıyor" diyerek bu aşkın son satırlarını şimdilik nihayetlendirelim..

4)Napolyon ve Josephine aşkı

Zaman Serüvenine Yenik Düşmeden Günümüze Misafir Olan Aşklar!

Her ne kadar kral da olsanız, dizleriniz mutlaka yere değecektir. Aşkın önünde hiçbir şey duramaz. Napolyon Josephine'in dul ve kendisinden yaşca büyük olmasını asla sorun etmeden ona kör kütük aşık olmuştur. Bir süre sonra aralarındaki aşk nefrete dönüşmüştür. İşin garibi Josephine Napolyana erkek çocuk varis verebilseydi dünyayı bir çok savaşta düşmanı dize getiren Napolyon bir kadına diz çökmeye devam mı edecekti bu tartışılır. Belkide Napolyon takıntılı bir aşıktı, Josephine bu yüzden soğudu tartışmalara açık bir konu. Kaçan kovalanır cümlesinin ilk çıkış güzergahı olarak ele alalım biz bu aşkı. :)

5)Cemal Süreyya'nın soyadından bir harf eksilten kadın Muazzez Akkaya

Zaman Serüvenine Yenik Düşmeden Günümüze Misafir Olan Aşklar!

Bilmeyenler için kısaca bu aşk üçgeninden bahsetmek isterim. Sezai Karakoç ve Cemal Süreyya sınıf arkadaşıdırlar ve kader bu ya aynı kıza aşıktırlar. Uğruna şiirler yazdıkları Muazzez... Gel zaman git zaman günler böyle geçer ama bir süre sonra bu tatlı rekabet bir yarışa dönüşür... ve bir iddiaya tutuşurlar... bütün ömür boyu izi taşınacak bir sonucu olacaktır bir iddianın... Sezai Karakoç kaybetseydi eğer "Karkoç" olacaktı ama iddiayı Cemal Süreyya kaybeder ve "Süreya" olur...

Peki daha sonra ne mi olur? İddiadan haberdar olan Muazzez bunu kaldıramaz okulu bırakır ve evine döner... Bu duruma çok üzülen Sezai Karakoç "Mona ROSA" şiirini ona ithafen yazar.

Yaşanmışlıklar, bölgeler, tarihler aslında aşkın şeklini değiştirmiyor. O heyecan ve tutkuyu her seven/sevilen yaşıyor. Gönlünüzün gerçek değerini bulması dileğiyle...

Zaman Serüvenine Yenik Düşmeden Günümüze Misafir Olan Aşklar!
7
6
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Ellerinize emeğinize sağlık...

  Özellikle Mimar Sinan’ın aşkı hep beni çok etkilemiştir...
  Görüş hala geçerli mi?
 • Ayni gunumuz asklari😀 harika bir bence olmus
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

56
 • Edarella
  Gerçekten çok güzel ve başarılı bir bence olmuş. Emeğinize sağlık.
 • Franz Kafka'nın Milena'ya olan aşkı
  Satırlar arasında da olsa Raskolnikov'un Soniya Semirnovna'ya olan aşkı
  Urungu'nun Ay hanıma olan aşkı da yazılmaya değer.
 • Ağlaya_Jacqson
  Yanarım yanarım da Antonius ve Kleopatra gibi bir aşk hikayem olmadı. 😊
 • Attarlıkadın
  Çok severim geçmiş insanların hayatlarını
  Teşekkürederim çok iyi
 • Haresee
  Çok güzel bir bence olmuş emeğinize sağlık Mimar Sinan yine gönlümüzü taht kurdu 😍
 • triviridunya
  Zevkle okudum eline sağlik
 • seksimaymuns
  Napolyon ve josephine favori asiklarimdir
 • Mrbhission
  Amin cümlemize ne diyelim
 • çok güzel konu olmuş :) :)
 • Gizli Üye
  O aşklar efsaneydi.
 • Gizli Üye
  Bu güzel bilgiler için teşekkürler. Müziği açıp keyifle okudumhttps://www.youtube.com/embed/pSQ74zje7hQ
YÜKLENİYOR...