29 gü

Arabanın lastik ölçülerini değiştirmek neyi değiştirir?

Piyasada birçok yerde geniş tabanlı lastik takan arabalar görüyoruz. Standart fabrika ölçüleri dışında lastik takmak nelere etki yapar bakalım mı?
Öncelikle taban ölçüsü, çapı veya her ikisi birden fabrikasyon ölçülerden büyük lastik kullanıyorsanız arabanızın yere basma alanı genişler. Buna bağlı olarak arabanın dur kalklarda yerinden hareket etmesi için harcaması gereken güç miktarı da artar. Bu da fazla yakıt tüketimi demektir.
Arabanın lastik ölçülerini değiştirmek neyi değiştirir?
Yine yere basma alanı genişlediğinden dolayı birim alana düşen yük miktarı azalacağı için arabanın frenleme mesafesi de uzayacaktır.
Arabanın dönen aksamı ve hareket aktarma organlarının daha fazla dönme kuvvetine ve daha çabuk aşınıp deforme olması demektir.
Diğer yandan lastik çapının büyümesi demek blastiğin bir turda alacağı mesafenin artması demektir ki kokpitte gösterilem km hız değeriyle gerçek hız değeriniz farklı olacaktır. Hem bakım km'si, hem de hız tahdidi olan yerlerde radara girme riskinizi yükseltecektir.
Geniş lastikler gerek yağmurlu gerek karlı havalarda yol tutuşunu ve direksiyon hakimiyetini de zayıflatır. Ayrıca süspansiyon sisteminin de doğru çalışmaması ve yoldaki tetreşimleri ebsorbe etmeyip içeri yansıtmasına neden olur.
Lastik çapını büyütüp yanak yüksekliğini düşürdüğünüzde ise arabanın hemen her kasiste lastikler tarafından emilmesi gereken darbeler direk olarak jantlara gelir. Hem jantlarınız hem de arabanızın yürüyen aksamı zarar görür.
Bu nedenlerden dolayı eğer arabanıza beygir ve tork değerlerini yükselten bir tuning işlemi yaptırmadıysanız fabrikasyon lastik ölçülerinin dışına çıkmamanız hem arabanın sağlığı hem cebinizin sağlığı açısından önemlidir.
Arabanın lastik ölçülerini değiştirmek neyi değiştirir?
Şunu da unutmayın ki bu arabaların tasarımı için milyonlarca dolar harcanıyor ve bir arabanın tasarım ekibinden en az 30 tane alanında uzman mühendis çalışır. Bu araba için en güvenli ve en ideal motor, dişli, diferansiyel, şastik çapı, lastik ölçüsü, yerden yükselik gibi bütün kriterler o uzmanların hesaplamalarına göre ortaya çıkar.
Arabanın lastik ölçülerini değiştirmek neyi değiştirir?
6
4
Görüşünü yaz