40 Zengin Renk Seçeneğinden Biri Mutlaka #İstediğinRenk
Kapat

Hybrid (Hibrit) Nedir? 2020 Hibrit Araba ve Araçlar Hakkında Her Şey

Sıfır emisyon ve çevre dostu sloganıyla dikkat çeken elektrikli otomobiller, hayatımızın bir parçası haline gelmeye devam ediyor. Ancak gerek alışkanlıklar, gerekse de fiyatlandırma konusu nedeniyle geleneksel içten yanmalı motorlara sahip otomobilleri henüz tam anlamıyla bir kenara bırakmak da mümkün değil. İşte bu noktada devreye giren hibrit (hybrid) otomobil modelleri; elektrik motorunun çevreci yönü ile içten yanmalı otomobillerin performansını bir araya getiriyor.

Yeni Nesil Otomobillere Güç Veren Hibrit Motor Teknolojisi Nedir?

Otomobiller başta olmak üzere hemen hemen bütün taşıtlara güç veren içten yanmalı motorlar, benzin ya da dizel yakıtı yakarak hareket enerjisi yaratıyor. Yenilikçi bir yapıya sahip olan elektrikli motorlar ise bataryalara doldurulan elektrik enerjisini kullanan çevreci bir yakıt çözümüdür. Hibrit araba modelleri; içerisinde daha küçük hacimli bir içten yanmalı motor bulunan, fakat bu motorun küçük bir menzil artırıcı jeneratör ile desteklendiği yeni nesil otomobillerdir. Yakıt tüketimini minimum seviyeye indirmeyi amaçlayan hibrit araç modelleri yüksek hızlarda içten yanmalı motoru kullanırken, dur-kalk gibi durağan trafikte ise elektrik motorunu kullanarak çevreci tarafını gösteriyor.
Hybrid
Hybrid

Hibrit Otomobil Modellerinin Avantajları Nelerdir?

Son dönemde popüler hale gelen hybrid araba modellerinin, içten yanmalı geleneksel otomobillere göre pek çok avantajı bulunuyor. Bu avantajlardan en önemlisi, hareket esnasında oluşan karbon salınımı ve emisyon oranlarını fark edilir seviyede düşürmesidir. Çünkü elektrik motoru, gücünü tamamen elektrik enerjisinden elde ettiği için sıfır emisyon parolasına sahiptir. Ayrıca değişen standartlara göre otomobil üreticilerinin ortalama karbon salınımı oranlarını önemli ölçüde düşürmesi gerekiyor. Bu nedenle pek çok otomobil üreticisi, günümüzde daha çevreci olan hibrid motorlara sahip araç üretimine yönelmektedir.

Hibrit otomobillerin kullanıcılarına sağladığı bir diğer önemli avantaj ise yakıt tasarrufudur. İçten yanmalı motorlar, yakıt sarfiyatının önemli bir bölümünü dur-kalk gibi ilk hareket esnasında yapmaktadır. Hibrit motorlarda yer alan elektrik sistemi ise düşük hızlarda devreye girerek yakıt akışını kesip, tekerleklere aktarılan bütün gücün batarya ve jeneratör aracılığıyla kullanılmasını sağlıyor.
Hybrid Teknolojisi
Hybrid Teknolojisi
Hibrit motor tipine sahip araçlar, normal kullanımda elektrikli araçlara göre de bazı avantajlara sahiptir. Bunların başında ise ekstra olarak şarj edilmeye ihtiyaç duymaması geliyor. Rejeneratif sistem sayesinde frenlemeden dolayı ortaya çıkan enerjiyi bataryaya depolayan hibrit araçlar, bu sayede kullanacağı elektrik enerjisini kendisi üretebiliyor. Dolayısıyla kısa menzilli hibrit sistemlerde ekstra şarja da gerek kalmıyor. Elektrik enerjisi ile daha uzun menzil sunan plug-in hibrit sistemlerde ise kablolu olarak şarj mümkün kılınıyor.

Hibrit otomobil modelleri, gürültü bakımından da normal motorlara göre çok daha sessiz ve düşük gürültülü bir yapıya sahiptir. Fosil yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlara kıyasla neredeyse hiç ses çıkarmayan araçlar, elektrik motoru kadar sessizdir. Bu sayede sürücüler, çoğu zaman hibrit motorun çalışıp çalışmadığını bile algılayamayacak kadar düşük bir ses oranı ile karşılaşıyor.

Hibrit araba modellerinin ekonomik anlamda sunduğu avantajlar da dikkat çekiyor. İçten yanmalı motor hacmi daha küçük olan hibrit modeller, vergilendirme tarafında önemli bir avantaj yaratıyor. Böylece ÖTV ve MTV gibi vergi kalemleri de daha alt kademeden hesaplanıyor. Ayrıca elektrik motorlarının geleneksel motorlara kıyasla bakım maliyeti olmadığı için genel bakım giderleri de oldukça düşüktür.

Hibrit Motor Türleri Nedir?

Günümüzde hibrit motora sahip pek çok otomobil modelleri bulunurken, bu modeller de kendi içinde farklı motor türlerine sahip oluyor. Üreticilerin geliştirdiği ve farklı özelliklere sahip olan iki farklı hibrit motor çeşidi bulunuyor. Bu çeşitler, hibrit ve plug-in hibrit olarak sıralanmaktadır.
Hibrit Motor
Hibrit Motor

Normal Hibrit Motor Nedir?

Basit bir çalışma prensibi bulunan hibrit modellerde, içten yanmalı motor ile senkronize şekilde çalışan bir adet 12V jeneratör ve küçük bir batarya hücresi bulunuyor. Bu batarya hücresi, rejeneratif frenleme özelliği sayesinde dolum işlemini fren esnasında gerçekleştiriyor. Böylece elektrikli motor, yalnızca gereken hallerde devreye girerek yakıt tüketimini minimize ediyor. Öte yandan normal yapıdaki hibrit araçlarda herhangi bir şarj ünitesi bulunmamaktadır.

Plug-in Hibrit Motor Nedir?

Plug-in hibrit araçların, normal yapıdaki hibrit araba modellerine göre en büyük farkı ise şarj edilebilir yapıda olmasıdır. Tıpkı elektrikli otomobillerde olduğu gibi şarj girişine de sahip olan bu motorlar, rejeneratif frenleme haricinde ekstra bir depolama gücüne de sahip oluyor. Ayrıca bu araç tiplerinde 12V jeneratör yerine daha fazla enerji üreten elektrik motorları kullanılmaktadır. Bu yüzden plug-in araçların fosil yakıt tüketen içten yanmalı motorlara bağımlılığı daha azdır.
Plug-in Hibrit Motor
Plug-in Hibrit Motor

Hibrit Otomobil Performansı Nasıldır?

Hibrit otomobil konusunda bilgi edinmek isteyen kullanıcıların merak ettiği konulardan biri de performans değeridir. Hibrit araçlarda yer alan içten yanmalı motorlar, daha küçük olan yapısı gereği daha az güç üretmektedir. Ancak bu tip araçlarda bulunan elektrik motoru, içten yanmalı motorun kaybettiği gücün telafi edilmesini sağlıyor. Hatta bazı durumlarda hibrit motorlar, normal motorlara kıyasla daha fazla da güç üretebilmektedir.

Türkiye'de Satışa Sunulan Hibrit Araba Modelleri Nelerdir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hibrit araç modelleri, otomobil kullanıcıları ile buluşuyor. Farklı segmentlerde pek çok modelin satışa sunulduğu pazarda öne çıkan birkaç hibrit otomobil ise tüketiciler tarafından tercih ediliyor.

Türkiye'de en çok satılan hibrit otomobil modeli olarak dikkat çeken Toyota Corolla Hybrid, düşük emisyon ve yakıt avantajı ile yüksek sürüş keyfi sunuyor. 1.8 litre hacminde benzinli bir motoru bulunan Toyota Corolla Hybrid, 53 kW gücündeki elektrik motoruyla hibrit bir sistem sağlıyor. Bu iki motorun birleşiminden ise 121 PS güç üreten performanslı bir hibrit motor ortaya çıkıyor. Toyota hibrit teknolojisinin yakıt avantajı ise Corolla Hybrid modelinde kendisini gösteriyor. Çevreci ve sessiz olması ile dikkat çeken otomobilin şehir içi yakıt tüketimi 3.6 litre/100 km olarak belirtiliyor. Bu noktada hibrit motor teknolojisinin ne kadar tutumlu olduğu da gözler önüne seriliyor.Türkiye'de üretilen Toyota CH-R Hybrid modeli de hibrit motor teknolojisine sahip araçlar arasında öne çıkıyor. Toyota hybrid teknolojisiyle donatılan 1.8 litrelik Dynamic Force benzinli motora sahip olan CH-R Hybrid, CVT şanzıman ile eşleştirilerek sessiz ve hızlı bir vites değişimi sağlıyor. 52 kW gücündeki elektrikli motorun da güç vermesiyle araç 122 PS güç ve 142 Nm tork değerlerini sürücüsünün ayağına getiriyor. Hibrit sistemin sunduğu yakıt avantajı da kendisini iyice belli ediyor. Aracın şehir içinde 3.6 litre/100 km olarak açıklanan tüketim değeri, günümüzdeki pek çok içten yanmalı otomobilin yakıt tüketimine kıyasla yarı yarıya bir avantaj sağlıyor. CH-R Hybrid modelinin karma yakıt tüketimi ise 3.8 litre/100 km olarak belirtiliyor.

Hibrit araçlar, içten yanmalı rakiplerine kıyasla fiyat bakımından bir miktar daha pahalı görünüyor. Ancak düşük yakıt tüketimi ve bakım maliyetleri göz önünde tutulduğunda, hibrit araçların uzun vadede önemli bir tasarruf yaptığı da gözlerden kaçmıyor. Hibrit araba modelleri, bu yönüyle en az dizel motora sahip rakipleri kadar verimli ve tutumlu oluyor. Toyota hibrit fiyatı da bu bağlamda ele alındığında aradaki farkı uzun vadeli kullanımda amorti ediyor.

Hybrid Araba Hakkında Sorular

1 ay

Mercedes C180 mi Toyota CHR HYBRİD mi?

Şahsen Mercedes hayranıyım🚗
Dilanizmx
0|2
Yorumla 119
5 ay

Yerli otomobilimiz de kopya çıktı. Şaşırdık mı?

2017 de çıkan bir haber www.autocar.co.uk/.../pininfarina-and-hybrid-kinetic-group-reveal-two-ev-suvs Bu da youtube linki https://youtu.be/rwm0SBPSsmc Olm o değilde hiç mi anlaşılmayacak sandınız xd
1|2
Yorumla 3689
5 ay

Yerli otomobil Togg hakkında dusunceleriniz neler sizce buyumemizi saglar mı? Araç benzinsiz hybrid yapıldı yani elektirik nasl?

Jip tipi (suv) ve sedan (bagajlı) tip olarak cıkması nasıl hb olsa daha iyi olmaz mıydı ve yuzde 60 oldugu soyleniyor yerliliği
Alp21
0|0
Yorumla 12
1 ay

Yeni bir araç alacak olsanız dizel mi tercih edersiniz, benzin mi yoksa hibrit mi?

Yeni bir araba alacak olsanız benzinli bir araba mı tercih edersiniz, mazotlu mu yoksa elektrikli bir araba mı?
2|4
Yorumla 219

Hybrid Araba Hakkında Benceler

Otomobillerde Kullanılan 4 Yakıt Çeşidini Yakından Tanıyalım!

1. Dizel Benzin istasyonlarında gördüğümüz sarı renkli yakıt pompaları Dizel yani genel adıyla mazot en çok kullanılan yakıt türüdür. Günümüzde piyasadaki otomobillerin çoğu Dizel motora sahiptir. Bu yakıt en güçlü...
612 Yorumla
3|8

'Melez Nedir?' Bir Bakalım!

Melez namı diğer hibrit motor neymiş bir bakalım. Fosil yakıt motoru ve elektrik motorunun bir arada bulunduğu ekonomik ve çevreci motor. Peki bu melez neden güzel? Bu hibrit arkadaş hem içten yanmalı motorun menziline...
mrt555
211 Yorumla
1|3

Türkiye'deki Otomotiv Yatırımlarını Tanıyalım mı?

Daha önceki paylaşımlarımda Devrim, Anadol ve Murat hikayelerini bilgilerinize sunmuştum. Bugün ise Türkiye'de faaliyet gösteren otomotiv firmaları hakkında bir bence ile karşınızdayım. Türkiye'de üretilen otomobil...
621 Yorumla
1|2

Otomobil Dünyası, Elon Musk, Tesla Otomobili ve Geleceği!

Mayın tarlasına dalmış bir girişimci: Elon Musk konusundan önce otomobil dünyasına bir yolculuk yapalım Elon Musk ve Tesla Otomobiline başlamadan önce birkaç konuyu açıklamak gerekiyor. Karl Benz tarafından üretilen ilk...
15 Yorumla
2|0

Hybrid Araba Hakkında Her Şey

1 ay

1.6 Motor Aracım km’de 0,15 TL yakıyor mükemmel değil mi?

Hibrit araçların bir mantığı kalmamış gereksiz 119.000 TL ye 0km aldığım aracımın özellikleri: 1.6 motor Atmosferik Motor 1) Elektirikli Yan Aynalar 2) Arka Park Sensörü 3)12 Vol priz önde ve arkada 4) Hakiki Deri...
beyza0007
0|1
Yorumla 120

Samsung galaxy s20 tanıtıldı. 64 megapiksel ve 100x objektif gücü, 8K video kaydetme ve 5G var, sizce almaya değer mi?

S20 ultra kozmik gri ve kozmik siyah renkleriyle geliyor. 6.9 inçlik ekranıyla S20 ailesinin en büyük telefonu hatta note 10 plus dan bile daha büyük. Telefon depolama alanı 1.5 terabayta kadar yükseltilebiliyor....
RRRaskoInikov
1|0
Yorumla 24
4 ay

Hidrojen yakıtlı 2 adet araba yaptık, Bakan test etti duydunuzmu ?

Bu tür teknolojilerde hidrojenin ekonomik ve güvenli şekilde elde edilmesinin önemli olduğuna işaret eden Dönmez, "Türkiye'de 8 ila 10 yıldır üniversitelerimizde ve Bor Enstitümüzde yapılan çalışmalar var. Bugün bilim...
rroommeeoo
3|0
Yorumla 45
5 ay

Yerli otomobilin tasarımcısının dünyanın önde gelen tasarımcılarından Murat Günak olduğunu kimler biliyor?

Murat Günak kimdir? Murat Günak 1957 İstanbul doğumlu. Almanya’ya 6-7 yaşlarında ailesiyle birlikte giden Günak, ilk öğretim ve lise eğitimi İstanbul’da tamamlamış ve tekrar Almanya’ya dönüş yapmış. Lise eğitiminden...
0|1
Yorumla 04

Sizce Neden Her Konuda Dünyanın Bu Kadar Gerisindeyiz?

Sıralayacağım konulara dikkat etmenizi rica ediyorum. Mesela 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyiz 8.300 km uzunluğunda denize kıyısı olan bir ülkeyiz. Denizcilikte dünyada esamemiz okunmuyor. Tersanecilikte yani gemi...
913 Yorumla
6|4
YÜKLENİYOR...