Karne günü çocuk psikolojisi nasıl olur, nasıl düzeltilir?

Çocukların karnelerini bu soru altında paylaşalım mı?
Akdeniz, Karadeniz, karneleri isteriz! Karne günü çocuk psikolojisi nasıl olur, nasıl düzeltilir?Az sonra karne almaya hideceğiz, baktım oğlum biraz gergin, kıpır kıpır dolanıyor. Huzursuz mu, gergin mi dedim ama değil, fakat mutlu da değil!
“Neyin var kuzum?” dedim, cevap yok 😕
Kendi çocukluğumu hatırladım. Ben hep çok iyi bir öğrenci olduğumdan karne almak benim için sadece bir formaliteydi. Asla gergin olmazdım. Oğlumun da karnesi asla kötü değil, o yüzden bu neyin psikolojisi anlamadım 😳

2|3
3546

En İyi Erkek Görüşleri

• 3. sınıfta karne aldığım yazı çok net hatırlıyorum. Koca okulda tek sıfırı olan bendim. Onda da öğretmen benden nefret ettiği için gıcıklığına basmıştı sıfırı.

Neyse, karneyi aldım geldim eve kuruldum odadaki televizyonun karşısına açtım atariyi başlattım tank oyununu. Pederinde o saat erken döneceği tuttu işten. Adımı sesleniyor birisi ama oyuna o kadar kaptırmışım ki kendimi dönmüyorum bile. Salaklık ya karneyi de masanın üzerinde unutmuşum. Peder karneyi eline alıp odaya girdi o anki çaresizliği Durkheim bile tasvir edemez.

İlk önce çat, ardından pat, daha sonra bu sesleri tamamlayan küt sesleri eşliğinde bir güzel dayağımı yedim. Atari elimden alındı. Doğru, berberin yanına işe başladım ertesi gün. Daha 9-10 yaşındayım. Çocukluğumun travmasını yaşadım zannediyorum. Senin gibi babanın bıyığına sıçayım falan diyorum içimden.

Ancak o iteleme, o dayak beni şu anki olduğum kişiye getirdi. Her şerde hayır her hayırda bir şerdir falan demeyeceğim fakat bazen dayak aslında çoğu şeyden daha öğretici olabiliyor. Ne de olsa ilkel canlılarız.

0|0
    0|0
  • Dayatmaların getirdiği huzursuzluk olsa gerek ya da arkadaşlarından bir süre ayrı kalacağını düşündüğü için olabilir. Tabii ikinci olasılık okulunu seviyorsa sevmiyorsa birinci olasılık yüksek bir ihtimal kazanıyor.
    Çocuk karne anne baba okul eğitim öğretim.. söylenecek o kadar çok şey var ki o kadar çok sorun var ki günün ilk ışıkları bende o enerjiyi barındırıyor ama yormak sıkmak istemiyorum kafa ütülemeye girebiliyor konu

1|0
    0|0
    • Rica ederim, konuşuyoruz işte..

• Bırakın üzülsün üzülmeyi de öğrensin özlem duymayı tatsın.. bu duygular da güzeldir. Değer duygusunu bilincini arttırır. Çoğunuz adına sevindim ama gözümün önüne masumca özlem söylemleri üzüntü cümleleri geliyor zihnimde canlanıyor o açıdan da bir üzülmedim değil ama en çok sevindim:) Şanslı çocuk, onun gibi danslı olamayan nice çocuklar var. Anne babasının makinesi olan çocuklar var. Annesini babasını memnun etmek için taktir teşekkür almaya çocuklar var 5 puanla 100 alamadı diye üzülen çocuklar var.. çocukları saysak bitmez.
      Siz çocuğunuza birşey dayatıyor musunuz? Bir özeleştiri yapmanız gerekirse sizde böyle şeyler yoktur da belki benzeri bir dayatma söz konusu mu?

• Yok canım , ilkokul ikiye gidiyor, ne baskısı :D :D

En İyi Kız Görüşleri

• Çocuklarımızın üzerinde ne yazıkki baskı çok. Eğitim sisteminin oturmayışı, müfredatta bulunan gereksiz bilgiler ile dolan zihinler, çocuklarımızın birer at yarışında temsil ettiği atlar gibi hayata hazırlanış tarzları üzerlerindeki baskıyı olduğunca fazla artırmakta. Dilerim ki tüm öğrencilerin derslerin kendilerinden daha değerli olmadığını, herkesin yeteneğinin farklı olduğunu örneğin sayısal zeka, sözel zeka gibi bunun en kısa zamanda bilincine varmalarının ve keyifle geçicerekleri eğitim öğretim dönemine giriş yapmaları temennisiyle.

1|0
    0|0
    • Ah ne güzel yazmışsınız. Eğitim sistemini düzenleyenlerin de bu gerçekleri en kısa sürede kavramasını dilyorum.

• Çok teşekkür ederim. Umarım 😊

• Ben annemin vereceği tepkiden dolayı gergin olurdum sadece. Dönem boyunca çocuğa fazla baskı yapılmazsa, ceza falan verilmezse bu durumdan çok fazla etkileneceğini sanmıyorum. Çok uzun olacak okur musunuz bilmiyorum ama birden paylaşasım geldi. 💜😊 Sizlere bir anımı anlatacağım. Kahkahalar atabilirsiniz.. 😂
    Liseye giderken, seneleeeeer önce çok devamsızlık yapmıştım. 3-4 tane zayıfım da vardı ama onlar önemli değildi, benim için önemli olan karne de yazan devamsızlık sayısını annemin görmesiydi. Görse beni öldürürdü yani o kadar söyliyeyim. :) Sonra sınıftan bir arkadaşımla birlikte karar verdik, biz bu karnedeki notları düzelttirelim. Evde sorun çıkmasın dedik. Bir internet cafe bulduk adam notlarla oynama yapıp aynısını basıyordu tekrar. Bir gittik ki ne görelim, sanki ramazanda fırında pide kuyruğunda bekliyor gibi karne yaptırmak için sıra bekledik. En az 50 çocuk vardı bu işlemi yaptırmak için gelen. 😀 saatlerce bekledik, herkes yaptırıp yaptırıp gitti ve en son sıra bize geldi. Biz de yaptırdık tam kapıdan çıkıp gideceğimiz anda polisler bastı internet cafeyi. 😂 Resmi evrakta sahtecilik yapmaktan cafe sahibini ve bizi karakola almışlardı. Tüm polislere, doktorlara madara olmuştuk, gülmeyen kalmadı halimize. Bu mesele yüzünden duruşmaya bile katılmıştım. 😊 En çok zoruma giden şey ise onca insan yaptırıp gitti, sefasını onlar sürdü cefasını biz çektik.. 😂
    Okuyan herkesten çok özür diliyorum, bu kadar uzattığım için. 😂😂 Bu da böyle saçma bir anımdır..

1|1
    0|0
    • Ah kıyamam, tam bir bahtsızlık örneğiymiş :( İyi ki anlattın ama çok güldüm.

• Ben de anlatırken tekrar yaşadım o anı. 😊
      Ama amacıma ulaştım, o bir zafer benim için. Ailem öğrendi evet ama sadece notlarımı düzeltmeye çalıştığımı zannettiler. 😂 ucuz yırttım yani.

• dfasdfsdfsdf!

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 44

• şimdi son noktayı kendim ben koyimmi lise 2de ilk dönem 7 tane zayıfım vardı :()) hocalar bu okumaz faan filan nese ikinci dönem hepsini geçtim lise3 de geçtim liseyi 3 yıl okuyanlardanım hocalar kendi arasında konuşurken şu burayı kazanır vs vs benden umut yok tabi o çok övdükleri sınavda patates olurken ben ilk girişte İstanbul'da güzel bir ünide mühendislik kazandım... eğitim sisteminin içine bu kadar etmişken cocuk zayıf getirmiş ya da çok iyi bunlara kanmamak gerekir:())

1|0
    1|0
  • Çok üstlerine gitmemeli :)
    Ben eve gitmediğimi bilirim. Geceyi camide geçirdim.

😍❤🙋‍♂️~ Eig verilecek adam ~🙋‍♂️❤😍

1|0
    0|0
  • Karne günü nasil olur bilmemde bir karne günü arkadasimin karnesiyle kendi karnemi birarada getirmem ve annemin arkadasin kötü karnesine bakip hayatimi karartmasi, karne sonrasi pek iyi olmuyor onu soyliyim😂

1|0
    0|0
  • baskı hissediyo çocuklar ne de olsa..
    ya arkadaşlarımın karnesi iyi olur da benim ki kötü olursa.. falan diye

1|0
    0|0
  • Bu durum bütün bir okul hayatı boyunca ona bir yarışta olduğunu ve bu yarışta geride kalmaması gerektiğini işlemenizden kaynaklanıyor. Siz böyle yapmadığınızı düşünebilirsiniz fakat unutmayalımki o çocuk ve algılamaları sizin gibi değil. Bundan sonraki yaşantınızda çocuğunuza bunun bir ölçü olmadığını anlatırsanız daha başarılı olduğunu göreceksiniz.

0|0
    0|0
  • Anam her zaman "Karne geldiğin zaman değil, işin başında ağlayacaksın." derdi. Disiplin edinmesi için emek sarf etmesi yeterli. Çoğunlukla çocuğunun sorumluluk edinmesinin erdemliliğini değil de, sorumluluğun getirisi olan ödülleri başarıları kafaya takar.
    Önce eğer eğitim süresinde birileri öğüt vermeye kalktı ise utanma, çekingenlik oluşur.

0|0
    0|0
  • Çocuğun karnesi çocuktan değerli değildir. Bunu hissettirmek lazım ki stresten uzak dursun her çocuğun yeteneği farklıdır onuda farketmek bizlere düşer o yüzden çocuğa baskı kurarak maraton yarısına sokar gibi o tür yarışlar çocuğa büyük psikolojik çöküntü yaşar ve zamanla içine kapanık olurlar bütün öğrencilerin başarılarını dilerim

0|0
    0|0
  • Aynı zorlukları zamnında bizde yaşadık zayıf gelirse taktir teşekkür yoksa Allahım eve nasıl giderim babam annem çok kızarmı dayak yermiyim karnedeki notları düzeltsem elimle evde anlaşılırmı ohoooo neler neler kötü ve zor bir psikoloji.

0|0
    0|0
  • Mükemmelliyetçi bakis acisiyla yaklasmamak lazim msela matematik turkce gzel ama fen kotu diye bu niye kotu denmemeli sonucta robot deiliz

0|0
    0|0
  • Yani tepkileri çok abartmamak gerekir fakat ne olacak canım diyerek boşvermekte sağlıklı değildir. Eksikler saptanmalı ve gerekiyor ise yazın bu eksikler kapatılmalıdır uygun çalışma programları ile.

0|0
    0|0
  • Bence e okul kapatilmali. Cunku heyecani falan kalmiyor yani. Bende karne günleri özledim ama zamanında e okuldan herşeyi bildiğm için 10 da dağıtılan karneyi öğleden sonra bile aldığım olmuştur😊

0|0
    0|0
  • Bizim bir tane kız vardı sınıfta
    Takdir aldı, bütün notlar 5, tek bir dersi 3 gelmiş diye oturup ağladıydı.

Bu hikayeyi anlatırsam kendi haline şükreder. Gerçek hikaye

0|0
    0|0
  • E okuldan bakmadınız mı artık karne heyecanı kalmadı ki.

0|0
    0|0
  • arkadaşlarından ayrılacağı için mutsuz olabilir..
    benimde ilkokulda ortaokulda karnelerim çok iyiydi ama arkadaşlarımdan ayrılacağım için karne günlerini sevmezdim..

0|0
    0|0
  • nerde o eski karne sevinçleri :) herşey eskide mi kaldı ne

1|0
    0|0
  • Aklına taktığı bazı noktalar vardır veya kaygılanıyordur karneyi eline aldığı zaman geçer. :)

0|0
    0|0
  • heyecandır o hemen düzeltmeyelim belki öyle olması gerekiyordur

0|0
    0|0
  • İyidir o zaman sorun yapma o kadar, neden stres yaptı bende anlamadım.

0|0
    0|0
  • Bir yıl boyunca hiç emek vermemişse düzelmez bence. :)

0|0
    0|0
  • Çocuğunuz bu yaşta sizce değerlendirilmeye nasıl tepki verebilir ki?

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    24

Kızlar Ne Diyor 33

• Kızımın karnesi 12 de oğlumun karnesi 3 de gelecek gerci e okul dan herseyi takip ettiğimiz için eski karne heyecanlarını yaşayamıyoruz.😄 Şu an bizim psikolojimizde bir durum yok ağızlar kulaklarda 😄😄

1|0
    0|0
  • Ben intikamımı karne günü alıyorum 😂 1 yıl boyunca beni sinir ediyor yeğenim karne günü ne oldu hala kurban takdir alamadın mi bilgisayarı artık rüyanda mi göreceksin diye alay edecem 😂intikam soğuk yenir

1|0
    0|0
  • Ahh kıyamam 😀 çok heyecanlıyım. Sabah 5 te uyudum ama 2 kez uyandım siz düşünün heyecanımı.

1|0
    0|0
  • İlk defa alıyorsa heyecanlanmış olabilir 😂 kıyamam. Karneyi aldıktan sonra düzelir sanırım 😅
    Belki de arkadaşlarından ayrılacağı içindir 3 ay da olsa

0|1
    0|0
  • Bazı anneler bir tane düşük notu dahi olsa baya büyütüyorlar ve bu yüzden çocuklar gergin oluyor.
    İyi veya kötü çocuklara fazla baskı kurulmaması taraftarıyım.

0|0
    0|0
  • Annenin ve babanın nabzını yoklar. anne karnem kötü gelse kızarmısın. hayır bidahakine daha iyisini yapasın derim. hırs gelir benim kıza. sana taktir getircem der. hayırlısı artık. kırmam ben bu konuda. zaten sınavlarda baya iyi oldugunu gördüm rahat kafam.

1|0
    0|0
  • Benim okul hayatım hep başarılıydı hep takdir aldım lise son dahil fakat yine de bir gerginlik oluyordu ister istemez. Her karne sabahı heyecanla giderdim karnemi alıp babamın dükkanına koşardım. Belgemi saklayıp bişey alamadım diye şaka yapardım sonra da belgeyi çıkarırdım. Babam da öperdi hiç unutmam 😊

1|0
    0|0
  • Karnesi zayıf gelse de, olsun kızım\oğlum bir dahakine güzel getirirsin demek ile morali az da olsa düzelebilir. Kıyaslama olmaksızın.. Kıyaslama bitiricidir. Yapmayın ilerde ya da şu an gözünüzü seveyim.😒☹☹☹☹

1|0
    0|0
  • Karne günü değilde eğitim hayatı boyunca çocuklara baskı yapılmaması gerek. Yardımcı ol ama baskı yapma. Hayat okuldan ibaret değil. Okuyupta mutsuz olan insan çok var. Çnce mutluluk önemli sonra okul.

1|0
    0|0
  • Eğitim hayatım başarılıydı takdir dışında onur, üstün başarı falan onlarla da gelirdim:dd
    Bence üzerine gidilmemeli, belki arkadaşlarından bir süre ayrılacağı için de üzgün olabilir.

1|0
    0|0
  • Karne gününün çocuklar üzerindeki olumsuz etkisi oldukça büyük. Eminim ki karne gününden bir önceki gece gözüne uyku girmediğini düşündüğüm yüzlerce çocuk var. Neden? Çünkü kırık notları var. Haliyle ailesinin vereceği tepkiden çok korkarlar. Bu konuda anne ve babalar çocuklar üzerinde baskı kurmak yerine olabildiğince anlayışlı olmalı. Ucunda ölüm yok sonuçta. Altı üstü bir not. Çocukların psikolojisini bozmaya gerek yok.

0|0
    0|0
  • Okulun son gunu diye tedirgindir belki sorun karne degildir

1|0
    0|0
  • Aslında okulu biteceğinden bir nebze sevinmeside lazım.
    İyi hissettirecek bir şeyler yapmalı yavruya.

1|0
    0|0
  • Arkadaslarından ayrılacağı icin uzulmustur. Bütün cocuklar sevinir tatil olacagı icin normalde

1|0
    0|0
  • Ayy kıyamam geçer karneyi aldıktan sonra canını sıkma 😊😊

1|0
    0|0
  • Arkadaşların uzun süre ayrılacağı için olabilir belki de

1|0
    0|0
  • Kardeşim 84,5 ile teşekkür aldı. Onun dışında psikolojisi iyi. 😄

1|0
    0|0
  • Kötüyse döv bir daha kırık getiriyor mu bak hemde sert vur sonrada kızsa üç ay konfeksiyona erkekse tamirciye ver ki seneye güzel gelsin himm işten geldikten sonra da boş boş TV izlemesin kitap okusun ders çalışsın

0|0
    0|0
  • Biz çok raadız karne almaya bile gitmedik o kadar yani düşün kafasina göre 😂

1|0
    0|0
  • Kardeşim virgülle taktir alamayinca yıkıldı evde sinirle aglamaya başladı

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    13

Benzer Benceler

Yükleniyor...