Çocuklar parayla nasıl tanışmalı?

Ehlivukuf u

Cambridge Üniversitesi araştırmasına göre çocukların para harcama alışkanlıkları 7 yaşında şekilleniyor ama parayla ilişkileri neredeyse 3 yaşında başlıyor. Düzenli harçlık alma yaşıysa ortalama 6-7. Çocukların paraya olan bakış açısı, para harcama biçimi, müsrif mi tutumlu mu olacağını belirleyen düpedüz ebeveynleri. Dahası ABD’deki Kansas Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre 5 yaşında bile çocuklara para alışkanlığı kazandırmanın tohumları atılabilir.

Uzmanlar çocukların ebeveynlerinin para harcama biçimini taklit ettiğini de ortaya koyuyor. Yani her çarçur ettiğiniz para kayda alınıyor, sürekli izleniyorsunuz. Geçenlerde 2 yaşında kızı olan bir arkadaşım anlattı. Küçük kız, harçlık aldığı an yüzünde koca bir gülümsemeyle parayı nereye koyacağını bilemiyor. Evdekilerden görmüş olacak ki onlardan taklit eder gibi parasını cebine koymaya çalışıyor. Zevkten dört köşe, sanki Milli Piyango’yu tutturdu.

Ufak yaşlarda çocukların kafasında parayla ilgili yanıtlanmayı bekleyen soruların başında ATM mevzusu geliyor. Bir aile dostumuzun yeğeni “Biliyor musun, teyzemle her gün bir makineden dilediğimiz kadar para alıyor ve alışveriş yapıyoruz” demişti. Ona göre teyzesinin sınırsız parası vardı. “Kids and Money” kitabının yazarı Jayne Pearl, çocuklara ATM’nin ne olduğunu açıklamanın onlara paranın havadan gelmediğini ve sınırsız olmadığını öğretmek için önemli olduğunu söylüyor. Siz para çekerken ilgilenmiyormuş gibi gözükseler bile onlara “Çalışarak kazandığım paramı bankaya yatırdım, şimdi de kendi paramı çekiyorum” vurgusunu yapın.
Çocuklar parayla nasıl tanışmalı?
Çocuklar parayla nasıl tanışmalı?
6
2
Görüşünü yaz