Evlilikten önce genetik check-up yaptırır mısınız? Nişanlınızda ve sizde aynı genetik hastalık varsa bile bile çocuk yapar mısınız?

NickimOlmasaOlurMu
Türkiye'de insanlar çok karambole yaşıyorlar. Allah'a emanet yaşıyoruz.

Türkiye'de bir sürü çocukta genetik hastalıklar, sakat çocuklar doğuyor. Devletin adeta hiç umrunda değil. Halkın da umrunda değil. Bunların müsebbibi olarak da teknolojiyi, çağdaş tıbbı, aşıları görüyorlar. Sevimli küçük bebek videoları paylaşan anne-bebek sayfalarını takip ediyorum. Oradaki kadınların yorumlar beni çıldırtıyor. Hiçbiri oturup düşünülmeden, sorgulanmadan, neden-sonuç ilişkisinden bağımsız komplolar.

İnstagram'da birçok hasta bebek videosuna denk gelmişsinizdir. En çok dikkat çekenler, bağış isteyenler genelde Spinal Muskuler Atrofi ama genetik hastalıklar sadece bununla da sınırlı değil. Talesemi (Akdeniz anemisi), kistik fibroz, konjenital adrenal hiperplazi (KAH), fenilketonüri, orak hücre anemisi gibi pek çok hastalık var. Ben bu hastalıklardan Akdeniz anemisini ve SMA'yı biliyordum diğerlerini Google'da buldum. Tek bir sayfada okudum başka baksam kim bilir daha neler çıkacak.

Ülkemizde akraba evlilikleri yüzde 21 oranında bu da evliliklerin beşte birine tekabül ediyor. Devletin buna dair yaptığı testler HEPATİT, FRENGİ, AIDS, KANSIZLIK, KAN UYUŞMAZLIĞI TESTLERİ ama bu testler çok yetersiz. Akraba evliliklerinin yüzde 70’i birinci derece kuzenler yani kardeş çocukları arasında gerçekleştiriliyor. Toplumdaki sağlık her birey, çekinik genler taşıyor. Bu taşıyıcılık kişiye zarar vermiyor. Fakat taşıyıcı başka bir taşıyıcıyla evlenirse, çocuklarının hasta olma ihtimali her gebelikte yüzde 25’dir. Bu durumda çocuk yüzde 50 ihtimalle anne ve babası gibi taşıyıcı olur, yüzde 25’i de taşıyıcı dahi olmaz, normal olur. Gelişmiş ülkelerde gen çalışmaları çok ilerledi ve artık evlenecek çiftlere bu gen testleri yapılarak genlerinde hangi hastalıkların olduğu saptanıyor ve evleneceğiniz kişide de sizdeki hastalık genlerinden varsa çocuğunuzun yüzde 50 ihtimalle hasta doğma ihtimali olduğunu söylüyorlar.

Bence bu sistemin ACİLEN TÜRKİYE'ye de GELMESİ ŞART. BİR DEVLET KENDİ HALKININ GELECEK NESİLLERİNİN AKIL, FİZİK ve RUHSAL YÖNDEN SAĞLIKLI OLMASINI SAĞLAMAK ZORUNDADIR. DİĞER TARAFTAN BİRBİRİNİ SEVEN KADIN VE ERKEKLER BUNLARDAN HABERSİZ OLARAK EVLENİP ÇOCUK SAHİBİ OLUP ÖMÜR BOYUNCA DOĞAN HASTA ÇOCUKLARI YÜZÜNDEN ÇOK ÜZÜLÜYORLAR. ÜSTELİK ÇOCUKLARINA TEDAVİYİ VE HASTALIĞIN ETKİLERİNİ EN AZA İNDİRECEK UYGUN ORTAMI SAĞLAMAKTA DA EKONOMİK OLARAK ZORLANIYORLAR. GÖRÜYORUZ İŞTE BAĞIŞLARLA AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYORLAR. VE YİNE BENCE DEVLETİN ŞİDDETLE 1. DERECE AKRABALARIN EVLENMESİNİ YASAKLAMASI LAZIM. RESMİ VE İMAM NİKAHI KIYMAYI YASAKLAMASI LAZIM. HALKI DA İLKOKUL SEVİYESİNDEN İTİBAREN BU KONULARDA BİLGİLENDİRMESİ LAZIM.
Bu son kısmı büyük harfle yazdım maksadım dikkat çekmesi ve sonuç kısmı olduğunun anlaşılması. Yoksa ben de biliyorum büyük harfle yazılmayacağını.
Güncellemeler:
2 ay
Çok süper soru sormuşum sorum vitrindeymiş 4xper kazanmışım ama gelen cevap 3.
Evlilikten önce genetik check-up yaptırır mısınız? Nişanlınızda ve sizde aynı genetik hastalık varsa bile bile çocuk yapar mısınız?
0
4
Görüşünü yaz