Anne olunca kafa neden karışır?

Ehlivukuf u

Bir odaya girdikten sonra oraya neden gittiğini unutmak, anahtarlar elindeyken deli gibi anahtar aramak, en yakınlarının ismini hatırlayamamak... Bunlar yeni annelerin sıklıkla karşılaştığı ‘tuhaf’ durumlar; aslında tamamen de normal haller. Anne Beyni (Mommy Brain) olarak tanımlanan, rahatlıkla Anne Kafası da diyebileceğimiz bu hal şehir efsanesi değil. Hatta bilimsel açıklaması bile var.

British Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, anneliğin bilişsel işlevler üzerinde doğrudan ve kalıcı bir etkisi olabileceği kanıtlandı. Natue Neuroscience’da yapılan bir başka araştırmada daha detaylı olarak, kadınların beyninde sosyal biliş ve empati becerilerini içeren bölgelerdeki gri maddelerde değişimler olduğu da gözlemlendi. Bunun sebebinin yeni biliş alanlarını geliştirmek için hafızanın bazı kısımlarının ‘feda edilmesi’ olduğu düşünülüyor.

Aynı şekilde, bebekleriyle etkileşimde olan babaların da beynindeki amigdala kısmındaki aktivitede artış olduğu görüldü. Babalar da yeni doğan bebekleriyle ilgilendikçe, amigdala yapıları annelerinkine benzemeye başlıyor.

Elbette yenidoğanın olduğu bir evdeki en önemli gündemlerden birinin uykusuzluk olduğu aşikar. Uyku düzeni sinir sistemi üzerinde doğrudan etkili andak, bilim insanları Anne Kafası olarak açıklanan halin uykusuzlukla beraber başka değişimlerle de alakalı olduğu görüşünde. Özellikle hamilelik ve sonraısnda sözel hafızayı da etkileyen nörobiyolojik değişimler, unutkanlık ve benzeri halleri tetikleyebiliyor.

Yeni bir insanın büyüyüp gelişmesinden sorumlu olmak, dar ve belirgin bir odak noktası oluşmasına neden oluyor ve bu noktanın dışındaki her şey daha belirsiz hale gelebiliyor. Neticede Anne Kafası, tamamen normal bir hal ve beyinde neler olduğunu bilerek yeni role uyum sağlamak mümkün.
Her kadının ‘Anne Kafası’ deneyimi aynı değildir. Konuşurken neden bahsettiğini unutmak, randevuları hatırlayamamak, bebeğe köpeğin ismiyle hitap etmek, araba anahtarlarını buzdolabında bulmak gibi komik ama uzun vadede endişe verici durumlar yaygın olsa da, herkeste süreç farklı ilerliyor. Bazı kadınlar doğumdan sadece birkaç ay sonra zihinlerinin açıldığını hissederken, bazıları birkaç yıl bu durmla mücadele edebilir.
Anne olunca kafa neden karışır?
Kaynak,

https://www.verywellfamily.com/what-is-mom-brain-4774384
Anne olunca kafa neden karışır?
5
1
Görüşünü yaz