Eski usul gebelik testleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Doğru olma ihtimalleri var mı?

97-Mila-
Hamile olduğunu öğrenmek için ilk olarak kan tahlili ya da evde yapacağın bir gebelik testine başvuracaksın. Ama halk arasında farklı malzemelerin kullanıldığı gebeliği anlama yöntemleri de var. Hem de bu yöntemlerin birçoğu evde olan malzemelerle uygulanıyor.

Tabiri yerindeyse evde kocakarı yöntemiyle yapılabilecek gebelik testlerini bu yazıda bir araya getirdik. Bakalım bu eski usul gebelik testleri nasıl yapılıyor?

1- Karbonatla hamilelik testi
Karbonat, eski usul gebelik testlerinin en çok tercih edilen malzemesi. Karbonatla hamilelik testi nasıl yapılır, hemen anlatalım.
Bu yöntemde önce bir kap içerisine bir miktar idrar konuluyor. İdrarın üzerine 1 çay kaşığı karbonat ekleniyor. Karbonatın eklenmesinin ardından idrar köpük köpük kabarmaya başlarsa bu, hamile olduğun anlamına geliyor.

2- Çamaşır suyuyla gebelik testi
Eski yöntemlerle gebelik öğrenmek için başvurulan diğer malzemesi çamaşır suyu! Bu testte çamaşır suyu plastik bir kap içerisine konuyor ve üzerine 3 çay kaşığı çamaşır suyu ekleniyor. Eğer idrarın eklenmesiyle çamaşır suyu köpük köpük olmaya başlarsa sonuç pozitif, bir değişiklik yoksa negatif olarak yorumlanıyor.
“Çamaşır suyu ile gebelik testi ne kadar doğru?” diye merak edebilirsin. Ne yazık ki diğerleri gibi bu testin de garantisi yok.

3- Limonla gebelik testi
Limonla hamilelik testi de çok bilinen yöntemlerden. Bu test, idrarın bir kaba konması ve üzerine birkaç damla limon sıkılmasıyla yapılıyor. Eğer limonun parçacıkları yavaş yavaş dibe çökmeye başlarsa hamilelik olduğu düşünülüyor.

4-Şekerle gebelik testi
Eski usul gebelik testlerinde kullanılan bir diğer malzeme de şeker. Bu testi uygulamak için önce bir kaşık toz şeker bir kaba konuyor. Üzerine sabah yapılan ilk idrardan biraz dökülüyor. Eğer şeker tümüyle erirse sonucun negatif olduğu ama malzeme topaklanmaya başlarsa pozitif olduğu düşünülüyor. Çünkü hamilelikte idrarda bulunan HCG hormonunun şekeri eritmeyeceğine inanılıyor.

5-Kabartma tozu ve sodayla gebelik testi
3 malzemeyle yapılan bu testte bir kaba bir çay kaşığı kabartma tozu ekleniyor ve üzerine 3-4 damla idrar katılıyor. Bu ikiliye 2 yemek kaşığı soda da eklendiğinde karışım köpürmeye başlarsa sonucun pozitif olduğu yorumlanıyor.

6-Sirkeyle gebelik testi
Bu yöntemde bir bardağa bir miktar sirke konuyor ve üzerine 3-4 damla idrar damlatılıyor. Eğer sirkenin rengi değişmeye başlarsa hamilelik olduğu düşünülüyor.

7-İdrar bekleterek gebelik testi
Bu testten tek malzeme idrar! Bir kaba idrar konuluyor ve hiç dokunmadan 24 saat bekletiliyor. Ertesi gün idrarın üzerinde ince bir tabaka oluştuysa sonucun negatif ama değişiklik yoksa pozitif olduğu düşünülüyor.
Sizce bu yöntemler ne kadar güvenilir? ya da güvenilir mi?
Eski usul gebelik testleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Doğru olma ihtimalleri var mı?
2
0
Görüşünü yaz