Çocuklar kreşe mi gitmeli, evde mi kalmalı? Okul öncesi eğitim, ana okulu şart mı?

_Agapi_
Ailelerde sık sık karşılaştığım birşey var, eğer hem anne hem baba çalışıyorsa çocukları kreşe, ana okuluna gidiyor ama, eğer anne çalışmıyorsa babalar çocukların okul öncesi eğitim ana okulu, kreşe gitmelerini istemiyor çocuklarının. Anne çalışmıyorsa babalar:ne gerek var evdesin zaten diyorlar. özelliklede babalar, istemiyorlar çocuklarının kreşe veya okul öncesi eğitim ana okuluna gitmesini. Sormak istediğim şu çalışmayan ev hanımı olan annelerin çocuklarının kreşe gitmesine, okul öncesi eğitim almasına, ana okuluna gitmesine gerek yok mu ihtiyaç değil mi?

Çocuklar kreşe mi gitmeli, evde mi kalmalı? Okul öncesi eğitim, ana okulu şart mı?
Bana sorarsanız:
Anaokulu çocuğun sosyalleşme ihtiyacını karşılıyor. Yaşıtları ile beraber olacağı bir mekân sağlanıyor.
Dil gelişimi oluşur. Kendini ifade etmeye başlar. Böylece yaşıtları ile birlikte kolektif oynamaya geçer. Bu yaş ile birlikte çocuğun yaşıtları ile olması gereken bir dönemdir. Önceki zamanlarda bu ihtiyacı çocuklar sokaklarda karşılardı. Günümüzde çocukların oynayabilecekleri alan sıkıntısı olduğundan çocuklar eve mahkûm oluyorlar. Tüm gün televizyon bilgisayar önündeler ellerinde telefon. Evde de kardeş sayılarının az olmasıyla birlikte çocuklar çok fazla televizyon izleyerek vakit geçiriyorlar. İlk etapta anaokulu çocuğun sosyalleşme ihtiyacını karşılıyor. Yaşıtları ile beraber olacağı bir mekan sağlanıyor.
Ayrıca çocuklarda son zamanlarda dil gelişimlerinde gecikme söz konusu. Bunun birçok nedeni olacağı gibi yaşıtları ile birlikte olamamanın da önemli bir etkisi var. Bu bağlamda anaokulları çocukların dil gelişimlerine katkı sağlıyor.
Çocuk disipline olmayı öğreniyor. Arkadaşları ile birlikte kolektif hareket ediyor. Bununla birlikte paylaşmayı da öğreniyor.

Bence anaokulunun en büyük faydasından biri de çocukları televizyondan uzaklaştırması. Türkiye şartlarında çocuklar günde 7–8 saat televizyon izliyor. Buda çocukların dikkat eksikliğine neden oluyor. Ana okulunda çocuklar televizyon ve bilgisayardan izole oluyorlar. Ayrıca anaokullarında çocukların dünyalarına yeni bir şeyler giriyor. Yaptıkları faaliyetlerle üretebilmenin zevkine varıyorlar. Çocukların yetenekleri ortaya çıkıyor.
Ana okuluna gitmeyen çocuğun okul öncesine giden öğrencilere uyum sağlaması çok zor oluyor, okul öncesinden gelen oyun alışkanlığını ilk okulda da devam ettirmek istiyorlar, ve okulu oyun olarak görüyorlarrr..

Ana okuluna giden çocukla gitmeyen çocuk arasindaki fark nedir?
16
5
Görüşünü yaz