6 gü

Çocuklar neden bu kadar kolay kaçırılıyorlar?

Kayıp insanları arama ve kurtarma ekibi olan Liza Alert, bu senenin yaz aylarında Rusya'da bu konuyla ilişkili yeni bir sosyal deney yaptı. Deneyde çocukların ebeveynlerine daha önceden haber verilerek 3-12 yaş arasındaki çocuklara yabancılarla parktan ayrılması teklif edildi. 17 çocuktan 15'i yabancı kişiyle giderken sadece 2-6 yaş arası çocuklar parktan ayrılmamakta ısrar etti.
Çocukların yabancılarla gitmeye ikna olduğu senaryoların en ürkütücü kısımları genelde çevredeki diğer insanların konuya kayıtsız kalmaları oluyor. Liza Alert grubu gönüllülerinin ifadelerine göre parklarda çok fazla yetişkin olmasına rağmen hiçbiri çocukların yabancılarla bir yere gittiğini fark etmiyor ve konuyla ilgilenmiyor. Çocuk hırsızları ismiyle de bilinen bu kişilerin sık kullandığı "Sana şeker alayım mı?", "Gel şuradaki kuşlara yem verelim", "Bak şurada kediler var gidip sevelim mi?", "Baban seni çağırıyor, gel beraber gidelim!" gibi cümlelere ise kulak kabartmakta fayda var. Çocuklar üzerinde en etkili olan kaçırma yöntemi ise kedi ve köpeklere yardım etme/onları sevme teklifleri. Hatta yapılan araştırmalara göre bu kişiler bazı durumlarda polis, doktor veya itfaiyeciymiş gibi de davranabiliyor. Bu kişilerin amacı genellikle çocuklara zarar vermek ya da onları uzun süre alıkoymak oluyor. Nadir de olsa çocukları evlat edinmek için kaçıranlar da var.
Amerikalı uzmanların çocuk kaçırma vakaları için önerileri ise şunlar:

Çocuklarınızın kıyafetlerinin üstüne isimlerinin yazılı olduğu etiketler yapıştırmayın. Çocuklar onlara isimleriyle hitap eden insanlara daha kolay inanırlar.
Eğer çocuğunuz büyük bir AVM'de kaybolduysa hemen bir görevliye gitmesi gerektiğini ona öğretmelisiniz. Otoparka sizi bulmak için gitmemesi gerektiğini ise ona özellikle belirtin çünkü yapılan araştırmalara göre otoparklarda çok fazla çocuk kaçırma vakası yaşanıyor.
Çocuğunuz eğer kaçırılırsa etrafındaki insanlara bunu nasıl belli edeceğini anlatın. Örneğin 2007 yılında kaçırılan bir genç kız uçakla başka bir yere götürülürken tuvalete yardım istediğini belirten bir not bıraktı. Bu sayede uçak görevlileri polisle bağlantı kurdu ve uçak havaalanına indiğinde polisler havaalanında onları bekliyordu.
Otostop çekmek ne kadar moda gibi görünse de gençlere bunu yapmamaları gerektiğini anlatın.
Halka açık yerlerde özellikle de umumi tuvaletlerde çocuklarınızı yalnız bırakmayın. Onlarla beraber gidip bekleyin
Çocuklar neden bu kadar kolay kaçırılıyorlar?
Çocuklar neden bu kadar kolay kaçırılıyorlar?
5
4
Görüşünü yaz