Sevgi, çocukların beynini nasıl etkiliyordur?


Aşağıdaki iki görüntü, üç yaşındaki iki farklı çocuğun beyin taramasına ait. Soldaki beyin sağdaki beyne göre daha büyük, daha az noktaya ve karanlık bölgeye sahip.

Nörologlara göre bu büyük farkın temel sebebi, annelerinin çocuklara davranış biçimindeki farklılıklar.

Daha küçük beyne sahip olan çocuk ciddi ihmal ve istismara maruz kalmış gibi görünüyor.

Bebeklerin beyinleri, çevreleriyle etkileşime geçtikçe ve çevrelerinde nasıl var olacaklarını öğrendikçe büyür ve gelişir.

Bebekler ağlamaları sonucu yemeğe veya uykuya kavuştuklarında, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını anlamalarını sağlayan nöral yolları güçlendirirler. Ancak ağlamalarına karşılık alamayan veya istismar edilen bebekler, bu durumdan daha farklı dersler çıkarırlar.

Olumsuz koşullar altında geliştirilmiş ve güçlendirilmiş nöral yollar, çocukları bulundukları olumsuz ortamla baş etmeye hazırlar; bakıma ve nazik davranışlara tepki verme becerilerine zarar verebilir.

Yeni yayınlanan bir rapora göre, yukarıdaki görüntüde sağ tarafta yer alan beyin, sol taraftaki beyinde bulunan temel bölgelerin bir kısmına sahip değil.

Bu eksikliklerin sonuçları çok açık: Soldaki daha büyük beyne sahip olan çocuğun daha zeki olma ve başkalarıyla empati kurma becerisini geliştirme ihtimali, sağdakine oranla çok daha yüksek.
Sevgi, çocukların beynini nasıl etkiliyordur?

Sevgi, çocukların beynini nasıl etkiliyordur?
Yazının daha detaylı devamı için : kaynak
Sevgi, çocukların beynini nasıl etkiliyordur?
4
1
Görüşünü yaz