Çocuğum büyüyor ama konuşmuyor diyerek telaş yapan annelerin bilmesi gerekenler nelerdir?

Çocuğum büyüyor ama konuşmuyor!
Çocuğum büyüyor ama konuşmuyor!
Çocukların geç konuşmaya başlamalarının sebepleri nelerdir?

0|1
116

En İyi Kız Görüşleri

• Günümüzde çocuklar daha bebekken telefonla oynadıkları için gelişim gösteremiyorlar.
    Annelerin bir çoğu çocuğa yemek yedirmek için telefondan videolar falan acıyor ve çocuklar bu şekilde telefon bağımlısı oluyor. Videolar izliyorlar, oyunlar oynuyorlar, televizyon izliyorlar çok bu yüzdende konuşmuyorlar.
    Benim 2 yaşında yeğenim var 3 yaşına girdi hatta ve konuşmuyor, telefonla çok oynadığı için çocuk hayır demeyi ingilizce öğrenmiş no no no noooo diyor. Ve sadece abla, anne, baba, dede, mama, ismini söyleyemediği herkese de aaade diyor.
    Sonra doktora götürdüler doktor telefon vermeyin eline demiş, televiyon açmayın evde demiş, ona kitap oku, oyunlar oynayın demiş. Inanın yaptı ve yeğenim sadece 4 günde al, ver, evet, hayır gibi temel kelimeleri söylemeye başladı.
    Hatta dün bana çok çabalayarak rüyasında kar gördüğünü bile ifade edebildi 😊
    Çocuklar telefonlardan uzak tutulmalı.

0|1
    0|1
  • Genetik problemleri bir kenara birakirsak bana gore ilk neden uyarici eksikligidir. Bu baglamda dikkat gelistirici ve neden sonuc iliskisi kurabilecegi oyun ve oyuncaklardan faydalanmak en guzeli. Maalesef gunumuzde eline tablet verilen cocuk video acabildigi icin zeki zannediliyor.
    Dile maruz kalmasi icin yalnizca yaninda vir vir konusmak yetmez. Uzun cumlelerdense komut vererek gitmek daha etkili oluyor ki bunu kendim de oglumda deneyimledim.👌

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Her çocuk özeldir. Tek fabrikadan çıkmışcasına şu ayda yürümeli, şu ayda emeklemedi gibi kalıplaşmış ifadeler aileleri üzer. Eğer sağlıksal bir problem yoksa uyarıca ya da gelişimsel bir problem olabilir. Çocuk boş bir levhadır. Ne görürse onunla doldurur. Çocuklara güzel örnek olup, gelişimine olumlu katkı verecek oyuncaklar ile oynanması sağlanmalı.

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 9

• Çocuğun gec konuşmasında bir cok neden olabilir örneğin uyaran eksikliği, algı seçiciliği bunlardan sadece ikisi, anne baba her durum da sakin kalmalı çocuğu strese sokmamalılar 🙂

0|1
    0|0
  • Korkulacak bir durum değil oyun oynatıp onunla konuşmak lazım erkek çocuklarına göre kız çocuklar daha erken konuşuyorlar

0|1
    0|0
  • Her çocuğun gelişimi farklıdır illaki konuşucak bazı anneler 1 yaşındaki çocuk bülbül gibi şakısın istiyolar

0|1
    0|0
  • Çocuğu doktora götürmek ve konulması için baskı yapmamak.

0|1
    0|0
  • yaninda ne kadar cok konusulursa ne kadar cok duyarsa, erken konusmaya baslar😌

0|1
    0|0
  • Çocukların bazı gelişim zamanları farklı olabilir. Bunu çevredeki akranlarla kıyaslayarak değilde doktora danışarak bilgi edinmeliler.

0|1
    0|0
  • Dikkatli olunmalı otizm erken teşhis edilirse tedavi şansi yüksek

0|1
    0|0
  • Doktora götürmek gerek

0|1
    0|0
  • bir kac dil birden konusuluyorsa, otizm hastasiysa falan sorun olabiliyor gec öğreniyor

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Benim kardeşim 2 yaşında, telefonla çok uğraşıyor ve telefondan izlediği çizgi filmlerden dolayı konuşma da güçlük çekiyor.

Ve dikkatimi çeken en önemli olayda şu ingizlice kelimeler söylüyor İngilizce renkleri sayıyor ilk fark ettiğim de çok şaşırmıştım.

0|1
    0|0
  • Konuşunca da susmuyorlar bunu unutmasinlar :))))

0|1
    0|0
    • Saglik sorunlari vs gibi ciddi durumlar disinda verilmis bir cevaptir lutfen oyle degerlendirin

• Pedagogdan yardim istenebilir :)

0|1
    0|0
  • Doktora götürülmesi gerekir

0|1
    0|0
  • sürekli çocukla konuşmak gerek

0|0
    0|0

Benzer Benceler

Yükleniyor...