Yaramazlık yapan çocukları tehdit etmek onlarda travmatik etkiler oluşturur mu?

Tehdit etmekten kastım şudur;
Eğer bir daha yaramazlık yaparsan seni annene/babana söylerim, doktora götürür iğne yaptırırım tarzında çocuğa yöneltilen tehdit unsurları.
Yaramazlık yapan çocukları tehdit etmek onlarda travmatik etkiler oluşturur mu?
-Sizce şaka yoluyla da olsa çocukları tehdit etmek ne derece doğru?
#GöktenDüşenAşk

0|0
2312

En İyi Kız Görüşü

• Evet, etkiler tabii ki. Çocukların üstüne gitmek doğru bir davranış değildir.

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 22

• Bu tür gözdağı, tehditvari şeyler zaten çocuğun özgüvenini büyük oranda zedeliyor.
    Travmatik olarak ne kadar etkiler bilmiyorum ama psikoloji açısından çocuk ileride özgüven sorunu yaşayacaktır.
    Her şey tatlı dil ve güler yüzle anlatılmalı bence..

1|0
    0|0
  • Tehtitde duygusal istismar çesitlerindendir ve Duygusal istirsmar sonucunda çocuklardq ileriki dönemlerde kendine güvende azalma , bağımlı ve içe dönük kişilik, anne babadan kaçınma , olumsuz benlik algısı , post travmatik stres bozukluğu ve akademik açıdan başarısızlıklara neden olur. Yani anlayacağınız hiçte azımsanmayacak kötü sonuçlari vardir.

0|0
    0|0
  • Doktorla, iğneyle, polisle korkutuyorlar.. Geçen minibüste bir ufaklık ağlıyordu, bana bakarak "bak abla sana bakıyor kızar" dediler çocuk sustu.. Bende "hayır, o çok tatlı o yüzden bakıyorum, tehdit yok, ayıp" dedim, aile şok😂Çocuk "Aynalama" yapar, ne görürse onu size aktarır, "izah edin efendim", parmak sallamak yerine, "anlatın".. 😉

0|0
    0|0
  • Kesilikle doğru değil. Her şeyde olduğu gibi, çocuk yetiştirmede de iletişim çok önemli. Doğru iletişim.

0|0
    0|0
  • Evet bu benim, seni öcüye götürürüm. Doktor amca sana iğne yapar, sana bir daha şeker almam, bir daha markete götürmem vs.
    Söylerken zerre hoşuma gitmiyor, ama delirme evresine getirildiğim için mecbur kalıyorum.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle yanlis seni doktora gotururum ya da sana igne vurur gibi sozler cocugun bilinc altinda "doktorlar kotudur korkutucudur gibi kiliflara burunerek ilerki yaslarda korkuya yol acar

0|0
    0|0
  • Bence çok yanlış çocuğu pasifleştiriyor korkaklaştırıyor ayrıca başına bişey gelse tehdit unsurundan çocuk bunu saklıyor bence tehdit gereksiz ve yanlış çocuklar için

0|0
    0|0
  • Kesinlikle etkiler. Tehdit, bir çocuğun ileride özgüveninin düşük olmasını sağlar.

0|0
    0|0
  • Ben cok kucukken yani bir bucuk iki yasimdaykenki hallermi hatirliyorum. bir yanlisim oldugunda , bana dogru sekilde anlatıldığında bunu anlayabiliyordum. Ama uyariyla, bu boylemi yapilir seklinde bana gelindiginde ben sasiriyordum. Insan boyle mi yapar denildiginde insan nasil yapar diye dusunuyordum. Tabii iki yasinda bana bunlar denmzdi ben 3,4,5'ten bahsediyorm.

Demek istedigim biz cocuklari anlatinca anlamayacak saniyorz ama aslinda onlar hersyi anlayabiliyorlar. Buyuzden tehdit yerine duzgunce yanlis oldugunu anlatirsak zaten anlarlar. Uyarmak bile yanlisken tehdit hiçbir kosulda dogru sayilamaz.
    Cok kucuk hallerimi hatirladigim icin cocuk ruhunu sonuna kadr hissedebiliyorum.

0|0
    0|0
  • Evet oluşturur çocuk içine kapanık çekingen ve ilerde pasif olur

0|0
    0|0
  • Onu bunu bilemem ama bende onlar hiç işe yaramıyordu yaramazlığa devam ediyordum gerçi hala ediyorum

0|0
    0|0
  • Evet olabilir

0|0
    0|0
  • Tabiki olusturur

0|0
    0|0
  • Doğru değil

0|0
    0|0
  • Özgüveni zedeleyen bir davranış.

0|0
    0|0
  • Bana göre çok yanlış korkutarak çözüm bulunmaz.

0|0
    0|0
  • Karşıyım... tehdit etmek nedir yaa

0|0
    0|0
  • Çok yanlış

0|0
    0|0
  • Tabiki

0|0
    0|0
  • 21 yaşındasın ne bu merak

0|0
    0|0
  • Olurr

0|0
    0|0
  • kesblikle ever

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Hâlâ bunu önemsemeyen anne babalar varsa bizzat bildiğim bir olay anlatayım.

Dayım küçükken altına çok kaçırıyormuş. Anneannem de cahil, çevresinden duymuş, almış eline çakmağı, yakarım pipini birdaha altına kaçırırsan diye korkutmuş. Hiçbir işe yaramamış.

Üstüne üstlük, dayımın elleri o gün titremeye başlamış, hâlâ da titriyor sürekli. Bu yüzden cerrah olamamış çocuk doktoru olmuş hatta. .

Bir şey yaparken sonuçlarının neler olabileceğini düşünün. Bu yüzden kekeme kalanlar bile var. Çocuklarınızı korkutmayın, mantıklı davranın.

2|0
    0|0
  • tehdit etmemek lazım, direkt tokatlamak gerekiyor asdjddk. şaka bir yana, tehdit etmek çocuğu daha agresif, ürkek ve asosyal biri olmasına neden olabilir

1|0
    0|0
  • Yanlis dogru degil ama bazen tatli seylerle yapilabilir..
    Cünkü hep tehdit edip bisi yapmayinca cocuk umursamiyor bir süre sonra.. :/

0|0
    0|0
  • valla bız sopa yıyerek buyuduk.. sımdıkı cocukların orası acır burası sızlar psıkolojısı bozulur dıye buyutulduklerınde ne hale geldıklerıne goruyoruz yasıyoruz.. bu cocuk kısmı dayak yemedıgınden bu kadar utanmaz edepsız ve terbıyesız... evlat az anne babadan korkacak.. buyuge saygıyı bılecek.. sen bır dıyorsun ıtogluıt 5 soyluyor.. omrumce unutmayacagım bı olay var.. gecenlerde oglum telefon actı ve bana dedıkı baba sen ne ayaksın!!! yahu ben bunu babama desem babam benı beyzbol sopasıyla doverdı...

1|0
    0|1
  • Çocuk bir zaman sonra arsizlasiyor

0|0
    0|0
  • Düzgünce anlatılması gerek.

0|0
    0|0
  • Olabilir

0|0
    0|0
  • dövmek kadar yaratmaz...