40 Zengin Renk Seçeneğinden Biri Mutlaka #İstediğinRenk
Kapat

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri

Genç yetişkinliğe geçişte önemli bir adım olan ergenlik dönemi, hem bu süreci yaşayan çocuklar hem de anne babaları için birçok bilinmezi ve problemi beraberinde getirebilir. Net bir yaş aralığı olmadığı ve her birey bu dönemi aynı şekilde yaşamadığı için ergenlik dönemini tanımlamak, kızlarda ve erkeklerde belirtileri anlamak zor olabilir. Ergen bireyler, yaşadıkları değişiklikler karşısında şaşırabilir, korkabilir ve ne yapacağını bilemeyebilir. Bu noktada, çocuklarının bu değişiklikleri benimseyebilmeleri için anne babaların desteği büyük önem arz eder. Ebeveynlerin bilinçli olmaları, çocuklarının bu dönemdeki fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını anlayıp destek verebilmeleri, çocukların ergenlik dönemini daha sağlıklı geçirmelerini sağlar.

Ergenlik Dönemi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri
Çocukluktan yetişkinliğe geçiş süreci olarak da adlandırılan ergenlik dönemi; çocukların hormonal açıdan değişim yaşadıkları, fiziksel olarak büyüdükleri ve üreme fonksiyonlarını edindikleri, metabolizmalarının değiştiği doğal ve sağlıklı bir süreçtir. Psikolojik bir perspektiften bakıldığında ise bu dönemde çocukların hayata karşı bakış açıları ve kişilikleri değişir, ani duygu durumu değişiklikleri yaşanır ve tepkisellikleri artar.
 • Ergenlik dönemi, bireysel olarak değişkenlik göstermekle birlikte genel olarak 8-16 yaş arasını işaret eder.
 • Bebeklik dönemi haricinde en hızlı büyümenin gerçekleştiği dönem, ergenliktir.
 • Ergenlik dönemine kızlar, erkeklerden daha erken girer.
 • Ergenlik dönemi; kalıtsal faktörlerden, çocuğun içinde yetiştiği sosyoekonomik koşullardan, çocuğun yaşadığı bölgenin ikliminden etkilenir.
 • Ergenlik döneminin ne kadar süreceği ve çocukların fiziksel gelişim hızı çok geniş bir farklılık gösterir. Dolayısıyla, aynı anda ergenlik belirtileri göstermeye başlayan iki erkek veya iki kız, bu süreci farklı zamanlarda tamamlayabilirler.

Kızlarda Ergenlik Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri
Kız çocuklarında bireysel açıdan farklılıklar görülmekle birlikte ergenlik dönemi belirtileri genel olarak aşağıdaki gibidir:
 • Gonadotropin salgılatıcı hormonun (GnRH) devreye girmesiyle ergenlik dönemi değişiklikleri başlar.
 • Kız çocuklarında ergenlik, genellikle göğüslerin gelişimiyle başlar. Göğüslerin tamamen gelişmesi yaklaşık iki yıl sürer ve bazen göğüslerden biri, diğerinden daha hızlı gelişebilir.
 • Kollarda, bacaklarda, koltuk altında ve pubik bölgede kıllanma görülür.
 • Kız çocuklarında bu dönemde daha fazla ter oluşur.
 • Boyda ve kiloda artış başlar.
 • Göğüs ve kalça bölgesinin gelişmesiyle vücut hatları belirginleşir.
 • Genellikle göğüslerin gelişmeye başlamasından 2-2,5 yıl sonra ilk adet görülür.
 • Hormonal değişimlere bağlı olarak vajinal akıntı oluşabilir.
 • Vücutta yağ üretiminin artmaya başlaması sebebiyle, özellikle yüzde, ergenlik dönemi sivilceleri oluşur.
 • Ani mod değişiklikleri yaşanır ve güven sorunları başlayabilir.
 • Hormonal değişikliklerden kaynaklı olarak özellikle adet dönemi öncesinde (PMS) stres, mutsuzluk, uykusuzluk gibi sorunlar görülebilir.

Kız Çocukları Ergenlik Dönemine Kaç Yaşında Girer?

Kızlarda ergenlik dönemi 11 yaş civarlarında başlar ve genetik faktörlerin ve çevresel koşulların etkisiyle 8-15 yaş aralığında değişiklik gösterebilir. Ancak kız çocuklarında 7 yaşından önce göğüs gelişiminin ve kıllanmanın başlaması durumunda erken ergenlikten şüphelenerek bir doktorla görüşmek gerekebilir. Benzer şekilde, 14 yaşına kadar göğüsler gelişmeye başlamamışsa veya göğüslerin gelişmeye başlamasının üzerinden 5 yıl veya daha fazla süre geçmişse ve henüz adet görülmemişse bu durumlar da geç ergenliğin birer göstergesi olabilir ve konuyla ilgili olarak bir doktora danışmak gerekir.

Ergenlik dönemi kaç yaşında biter? sorusunun ise net bir cevabı yoktur. Ancak kız çocuklarında yaklaşık 14 yaşlarında bu sürecin tamamlandığı görülür.

Erkeklerde Ergenlik Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri
Erkek çocuklarında da ergenlik dönemi belirtileri bireysel açıdan farklılıklar gösterse de genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • Kız çocuklarında olduğu gibi erkeklerde de ergenlik dönemi, gonadotropin salgılatıcı hormonun (GnRH) çalışmasıyla başlar.
 • Penis ve testislerde büyüme görülür.
 • Erkek çocuklarının sesleri kalınlaşmaya başlar. Ergenlik dönemi ses değişimi, erkeklerde kızlara göre daha belirgindir.
 • Kollarda, bacaklarda, koltuk altında ve pubik bölgede kıllanmaya ek olarak dudakların üstünde, yanaklarda ve çenede de kıllanma görülür.
 • Koltuk altı başta olmak üzere terleme artar.
 • Özellikle yüz, sırt ve omuz bölgelerinde ergenlik sivilceleri ve siyah noktalar oluşur.
 • Erkeklerin yaklaşık olarak yarısında göğüslerde büyüme görülür; ancak ergenlik döneminin bitişiyle çoğu kişide bu büyüme ortadan kalkar.
 • Boyda ve kiloda artış görülür, omuzlar genişler. Kas kütlesi artar.
 • Erkekler, bu dönemde cinsellik hakkında düşünürken veya uykudayken ereksiyon yaşamaya başlar.
 • Ani mod değişiklikleri görülür.

Erkek Çocukları Ergenlik Dönemine Kaç Yaşında Girer?

Erkek çocuklarında ergenlik dönemi 12 yaş dolaylarında görülmeye başlar ve çeşitli faktörlerin etkisiyle 9-16 yaşları arasında değişkenlik gösterir. Ancak 9 yaşından önce peniste ve testislerde büyüme başlamışsa bu erken ergenlik belirtisi olarak görülmeli ve bir doktorla görüşülmeli. Bunun haricinde 14 yaşında erkeklik organlarının büyümesi henüz başlamamışsa ya da büyüme başlamış; ama 5 yıl içerisinde gelişim tamamlanmamışsa yine bir doktora danışmak gerekir.

Çoğu erkek, ergenlik dönemini 14-15 yaşlarında tamamlar.

Ergenlik Döneminde Kız ve Erkek Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri
Ergenlik dönemindeki çocuklarda hızlı bir büyüme ve gelişme gözlemlenir, dolayısıyla bu süreçte iştahları açılır ve daha fazla besin tüketmeye başlarlar.
 • Sağlıklı bir fiziksel gelişim için erkek ve kız çocukların yeterli ve dengeli beslenmeleri gerekir.
 • Çocukları besin değeri yüksek gıdalara teşvik etmelisiniz.
 • Sağlıklı gıdanın düşük kalori anlamına gelmediğini bilmeniz oldukça önemli. Yaş, boy ve kiloya göre doğru kalori aralığını bulup beslenme düzenini bu aralığa göre ayarlamak, ergenlik döneminde aşırı kilo alımının önüne geçer.
 • Ergenlik dönemindeki çocukların öğün atlamamaları gerekir.
 • Fast food ve abur cubur gibi besin değeri düşük, doymuş yağ oranı yüksek gıdalar tüketilmemeli.
 • Çocuklar, bu dönemde daha fazla yemeye başlamalarının normal olduğunu bilmeli, dolayısıyla sıkı diyetlere girerek yetersiz beslenmemeliler.

Ergenlik Döneminde Cinsellik ve Cinsel Eğitim

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri
Cinsel gelişim, sanılanın aksine ergenlik döneminde değil, üreme hücrelerinin birleşmesiyle başlar ve bu süreç ömür boyu devam eder. Çocukluk döneminde vücutlarını keşfetmek isteyen, üreme ve cinsellik hakkında sorular soran çocuklar, ergenlik öncesi dönemde cinsiyet rolleri ile ilgili daha fazla düşünmeye başlar. Ergenlik döneminde ise fiziksel, hormonal ve psikolojik birçok değişikliği aynı anda yaşayan çocuklar, bir taraftan bu farklılıklara uyum sağlamaya çalışırken diğer taraftan flört etme gibi ilişkiler geliştirmeye başlar.

Ergenlik dönemi cinsellik olgularının korku uyandırabildiği bir dönemdir. Özellikle cinselliğin bir tabu olarak görüldüğü toplumlarda çocuklar meraklarını gidermekte sorun yaşarlar, üstelik bu konuları merak ettikleri için utanabilir, suçlu hissedebilir ve yanlış yaptıkları düşüncesine kapılabilirler. Bu noktada cinsel eğitimin önemi ortaya çıkar. Ergenlik döneminde çocuklara yaşlarına uygun olarak verilen cinsel eğitim, çocukların gelişimlerinin önemli bir parçasını ayıp olarak görmesinin önüne geçer. Bu sayede çocuklar, yetişkinlere yönelik içerikler veya arkadaşlarından edindikleri yanlış bilgiler gibi gelişimlerine zarar verecek kaynaklarla meraklarını gidermeye çalışmazlar.

Ergenlik Döneminde Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı?

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri
Anne ve babaların çocuklarıyla ilgili olması ve bilinç düzeylerinin yüksek olması, çocukların bu süreci daha sağlıklı bir şekilde geçirmelerine yardımcı olur. Bu konuda aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekir:
 • Çocuklarınıza ergenlik döneminin doğal ve sağlıklı bir süreç olduğunu anlatın. Böylece, yaşadıkları fiziksel ve psikolojik değişiklikleri daha kolay benimsemelerine yardımcı olabilirsiniz.
 • Çocuğunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Eğer siz utanırsanız fiziksel olarak bir sorunla karşılaştığında veya cinsellikle ilgili bir sorusu olduğunda çocuğunuz da sizinle konuşmaya utanır.
 • Bu dönemde çocuğunuzun ruh halinin çok çabuk değişebileceğini kabullenin, ona karşı anlayışlı olun. Ancak bu durum günlük yaşantınızı olumsuz etkileyen bir noktaya varıyorsa çocuğunuz için psikolojik yardım almaktan kaçınmayın.
 • Gelişim döneminde olsa da karşınızdakinin hala çocuk olduğunu unutmayın. Ona fazla gelecek sorumluluklar yüklemeyin ve ilginizi ondan esirgemeyin.

Hangi Durumlarda Doktora Danışmak Gerekir?

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri
Ergenlik dönemi kız ve erkek çocuklarında bireysel olarak farklılık gösterebilir, bazıları ergenliğe daha erken ya da daha geç girebilir. Ancak yazının daha önceki bölümlerinde belirtildiği şekilde çocuklarda erken veya geç ergenlik belirtileri görülüyorsa çocukları mutlaka bir doktora göstermek gerekir. Bunun dışında erkeklerde penis ve testislerde ağrı ya da başka bir problem varsa, kız çocuklarında ise adet döneminde çok yoğun kanama ve ağrı oluyorsa, adet dönemi düzensizse bir doktora danışmak gerekir.

Ergenlik Dönemi Hakkında Sorular

Muhafazakar aile sorunu?

Söz konusu ben değilim, bir yakınım. Henüz reşit değil. Reşit olmasına yıllar var ama bıkmış. Agnostik olduğunu söyledi. Psikolojik şiddet görüyor ve istemediği halde ailesi kapalı olmaya zorluyor. Açılmak istediğini dile...
1|0
Yorumla 42

Babama bize hiç manevi sevgi göstermiyor, nasıl düzelir?

Arkadaşlar, babama içim ısınamıyor. Bunu yazarken kendimi suçlu hissediyorum ancak elimde değil. Eviyle ilgilenen, ihtiyaçlarimizi canla başla karşılayan biri o konu da asla hakkini ödeyemem. Ama ben maneviyat istiyorum...
Gizli Üye
4|4
Yorumla 3125
1 ay

Dinimize göre çocukluk kaçta biter?

Ergenlik çağı diyeceksiniz ama 9 15 çok geniş yaş 9 aşırı küçük 15 te, aşırı büyük neden 10 14 yaş, arası değil?
Gizli Üye
0|1
Yorumla 78

Ergenlik sivilcelerine ne iyi gelir?

Evde yapabilcegim maskeler onerirmisiniz
Gizli Üye
2|1
Yorumla 74
αtҽιst
1|0
Yorumla 1841

Ergenlik döneminde yapılan masturbasyon ne kadar doğru sizce erken değil mi?

Ergenlik döneminde kardeşim var mastürbasyon yapmayı merak ediyor ama erken değil mi sizce?
CaanseL
0|4
Yorumla 213

Ergenlik Dönemi Hakkında Benceler

Erkekler Yaşlandıkça Genital Bölgelerinde Meydana Gelen Değişiklikler

Yaşlar yavaş yavaş kemale ererken, erkekler ve en sevdikleri organları için yaşlılıkta başlarına geleceklere hazırlamak üzere bir yazı yayınlamak istedim. Yaşlara göre hormon seviyeleri Doğa sürekli değişim içerisindedir...
QueenFrigg
421 Yorumla
5|11

Sinir Katsayısını Artıran Ergen Tipleri!

Ergenlik dönemini her insan yaşamıştır. O dönemlerde insanın hal ve hareketleri değişiklik gösterebiliyor. İnsanın hareketlerinin değişmesinin yanısıra, vücudunda ve yüzünde değişimler olur. Haliyle çevrede ergen...
154 Yorumla
5|2

Kızlarımıza Regl Dönemini Nasıl Anlatmalıyız?

Benim de yakında ergenliğe girecek bir kızım var. Biz genelde her şeyi konuşabilen bir anne-kızız. Yine de bugün biraz nasıl hazırlanacağım konusunda araştırma yaptım. Ve bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim. Mümkün...
QueenFrigg
1430 Yorumla
6|7

Yeni Yaşların Bize Getirileri Nelerdir?

Yeni yaşa girdiğimize kimimiz sevinir, kimimizse üzülürüz. İşte sizlere bugünkü bencede yaşlara göre kişilerin yeni yaşa girince verdiği tepkileri derledi iyi okumalar😊. 1. 6-12 yaş arası: Bu yaşlarda çocuklar henüz ilk...
31 Yorumla
3|1

Ergenlik Dönemi Hakkında Her Şey

Fransiz lavantasi sabunu kullanan var mi?

Ardic katrani kullandim buyuk içi dolu sivilcelerimi gecirdi ama yuzum alisti galiba yaramiyor simdi kukurt sabunu da ergenlik sivilceleri icinmis onu da deneyecegim ama fransiz lavantasi sabununun cok etkili oldugunu...
Gizli Üye
0|0
Yorumla 03

Ağır depresyon?

Lütfen sadece ciddi olanlar cevap versin. Durumun ciddiyetini şu şekilde ifade edebilirim. Kafamda sürekli intihar düşünceleri dolanıyor ve inanın tutunamıyorum. Çok ağır bir şey yaşadım ve psikolojik destek almadan...
0|1
Yorumla 13

Burnuna vergi ödüyor musun diyorlar, takmamayı nasıl başarırım?

Başlıkta da yazdığı gibi burnumdan çok şikayetçiyim artık hayatım alt üst olmaya başladı burnum gerçekten aşırı derecece geniş sağa ve sola oldukça geniş insanlar burnumla dalga geçmeye başladı gelen giden buna vergi...
Gizli Üye
4|2
Yorumla 5124

165 boyunda 59 kiloyum nasıl kilo verexeğim?

Kilon iyi gibi şeyler söylemeyin ben kendimi böyle iyi hissetmiyorum başkaları için değil kendim için kilo vermek istiyorum Bir ay gibi kısa bir sürede 20 kiloya yakın vermem gerekiyor gerekirse aç kalacağım ki önceden...
Gizli Üye
0|0
Yorumla 25

Günde 3 litre su?

56 kiloyum ve ergenlik dönemindeyim 3 litre suyun fazla olduğunu biliyorum ama sizce saçlarımın uzamasına yardımcı olur mu ya da sivilcelerim azalır mi
Gizli Üye
0|0
Yorumla 34

Ergenlikte kilo almak daha mı tehlikeli?

Bir yerde okuduğum şey 16 17 18 gibi ergenliğin sonlarında kilo alınca yağ hücreleri çoğalıyormuş. O yüzden 30 yaşında birinin kilo almasından daha tehlikeliymiş ve ergenlik kiloları verildiğinde de yağ hücresi sayısı...
1|0
Yorumla 12

Ergenlikte taciz?

Akrabamdan biri ergenlik çağındayken yaşı 17, 18 ken tam ergendi. bu çocuk bu yaşlarda eve gelen misafir çocuklarına 6 yaşındaki çocuklara taciz gibi şeyler yapıyordu sürtüyordu çocuklara elliyordu filan ama üstünü...
Gizli Üye
0|2
Yorumla 57

Fazla garip duygular içindeyim napiyim sizce?

Sevgilim yok 3 yıldır. 3 yıl önce oldu ama oda kısa süreliydi ve ergenlik şeysiysi işte. Aslında saplık güzel. Ben seviyorum tek takılmayı ama bazen ihtiyaç duyuyorum her bakımdan. Sadıklık, dayanak, arkadaş, sevgili,...
Gizli Üye
0|2
Yorumla 017

Vücuttaki çatlaklara ne i̇yi gelir?

Merhaba vücuttaki çatlaklara ne iyi gelir? Hangi yağı, sporu vb. önerirsiniz? Bir fikriniz bilginiz var mı çatlak görünümünü azaltmak için (ergenlik çatlakları) sizde de çatlak var mı? Neler yapıyorsunuz görüntüsünü aza...
Gizli Üye
1|0
Yorumla 32

Ergenlik sonrasi?

Merhaba arkadaşlar benim yeğenim küçükken çok tatlı yakışıklı bir çocuktu. 6. sinif ta bir boy attı sonra ergenliğe girdi sivilcelendi ve çirkin bir çocuk oldu. Şimdi 9. sinifa gidiyor yeğenim. Ve daha da kötü sivilcesi...
Ajjizla
0|0
Yorumla 35
YÜKLENİYOR...