BEMBEYAZ VE SAĞLIKLI GÜLÜŞLER

Daha Güçlü ve Sağlıklı Dişler İçin Beslenmenin Önemli Bir Rol Oynadığının Kanıtları!

Gönül Rahatlığı İle Isırmak İçin Sağlıklı Beslen!

Daha Güçlü ve Sağlıklı Dişler İçin Beslenmenin Önemli Bir Rol Oynadığının Kanıtları!

Bu konu hakkında 3. ve son bencem olacak. Daha önce sizlere doğru fırçalama ve uygun fırça seçimi hakkında benceler yazmıştım. Bu kezde daha güçlü ve sağlıklı dişler elde etmeniz için hangi besinleri tüketmeniz gerekiyor bunlardan bahsedeceğim.

Güçlü ve sağlıklı dişler için mutlaka alınması gereken vitaminler

Daha Güçlü ve Sağlıklı Dişler İçin Beslenmenin Önemli Bir Rol Oynadığının Kanıtları!

Önce biraz vitaminlerden bahsedelim daha sonra besinlere geçeceğim. ;)

D vitamini: Diş ve kemik yapısına doğruca etki eden kalsiyum bu vitaminden temin edilir. İlginçtir ki eğer bu vitamin eksik durumdaysa dişler bu vitamini bizzat kemiklerden temin eder. Bu da hem dişlerin hem kemiklerin güçsüzleşmesi demek. Kısacası bu konu hakkında oldukça önemli bir vitamin kendisi.

K vitamini: Diğer önemli vitaminlerden biri. Dişlerimi fırçaladıktan sonra neden bu kadar kanıyor diş etlerim diyenler bunun sebebi k vitamini eksikliği olabilir. Çünkü k vitamini hem dişin yapısına katılır hemde kanın kolay pıhtılaşmasına neden olur. Tabi k vitamini eksikliği sadece beslenme ile ilgili değil çoğu zaman kalıtsal sebeplerden kaynaklıdır.

B vitamini: Bahsedilmesi gereken vitaminler arasında kendisi kesinlikle. B vitaminin eksikliği dişlerin ciddi anlamda zayıflamasına neden olabiliyor. Ayrıca B6, B12 eksikliği de hem vücutta hemde dişler üzerinde olumsuz etkilere sebebiyet verip, zayıflamasına sebep olur.

Diş sağlığımız için gerekli vitaminleri alabileceğimiz besinler

Daha Güçlü ve Sağlıklı Dişler İçin Beslenmenin Önemli Bir Rol Oynadığının Kanıtları!

Süt ve süt ürünleri: Evet en büyük kalsiyum kaynağımız bu grup. Süt, yoğurt, tereyağ, peynir gibi gıdalardan oldukça sık yararlanmamız gerekir. Sadece dişler için değil tüm kemiklerin oluşumunda, güçlü kalabilmesinde etkili besinlerdir. Ayrıca yaşım ilerledi bana ne faydası olur sütün, yoğurdun diyerek düşünmeyin. Özellikle sütten 70 yaşına da gelseniz vazgeçmeyin derim. ;)

Deniz ürünleri: Başta somon balığı olmak üzere çoğu balıkta kalsiyum açısından zengindir. Bu yüzden bu grupta mutlaka tüketilmelidir. Ben balığı pek sevmem. Ona rağmen bu açığı arada ton balığı alarak kapatıyorum. Hiç yememekten iyidir diye düşünüyorum. :D

Meyveler: Bir sürü örnek verebilirim ama buraya bir kaç tane tavsiye yazacağım. Portakal, çilek, kuru üzüm,elma ve kividir. Bu arada elmayı doğramadan yiyin dişlerin güçlenmesinde etkilidir.

Diğerleri: Diğerleri diyerek olayı özetleyeceğim. Her besin grubuna girersek çıkamayız çünkü. Evet yeşil çay, kereviz, kuru yemişler, beyaz et gibi örneklerle tamamlamak istiyorum. Burada kimisi yediğimiz anda ağzımıza dağılan yağları sayesinde koruma etkisi yapıyor ( kuru yemişler), kimisi ise flor minerali temin ederek dişlerimizin çürümesini, kırılması engelliyor ( tavuk, çay).

Sona yaklaşırken...

Kısacası günlük tükettiğimiz besinler de diş sağlığımız açısından oldukça önemli. Bu saydıklarımın çoğunu herkes tüketiyordur. Ama verdiğim örnekler en çok fayda sağlayanlardan oluşmakta. Özellikle bunları tamamen kullanmayı bırakmış insanların bu gün olmasa bile ilerde diş ve kemik yapıları ile ilgili sorunlar yaşaması muhtemeldir. Sağlıklı bir yaşam için her zaman doğru beslenmenizi tavsiye ediyorum...

Az kalsın unutuyordum. Bol bol su tüketmeyi de ihmal etmeyin. ;) ;)

Daha fazla bence için: Beni takip edebilirsin ;)

Daha Güçlü ve Sağlıklı Dişler İçin Beslenmenin Önemli Bir Rol Oynadığının Kanıtları!


5|2
53
Yıldırıım KizlarSoruyor'da Fenomen
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • İyi beslenmek işte bu nedenle çok önemlidir.

  0|1
  0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 2

 • Diş önemli günde 5 kere fırçalamak şart :D

  0|1
  0|0
 • Sağlık çok önemli.

  0|1
  0|0

Benzer Sorular

Yükleniyor...