BEMBEYAZ VE SAĞLIKLI GÜLÜŞLER

Çocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Çocuk Diş HekimliğiÇocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Çocuk diş hekimliği 0- 14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin tedavisini amaçlayan birimdir. Bebek 6 aylıkken ilk süt diş ağızda görülür. 2,5- 3 yaşlarında tüm dişler tamamlanmış olur. Süt dişlerinde premolar (küçük azı) yoktur.

Dişler ÇıkarkenÇocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Bebeklerde diş sürme sırasında salya akıntısı, iştahsızlık, huzursuzluk, ateş, uykusuzluk görülebilir. Bu sıkıntılar çocuktan çocuğa değişir.

Süt Dişi Tedavisinin ÖnemiÇocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Süt dişleri zaten değişecek olması nedeniyle bu konuda halk pek ilgisiz. Süt dişlerinde oluşan sorunlar daimi dişleri büyük ölçüde etkiler. Süt dişi erken kaybı daimi dişin yamuk ve sağlıksız çıkmasına neden olur. Süt dişleri konuşmaya ve konuşma bozukluklarında oldukça etkilidir. Estetiğin bozulması sonucunda hem çocuk huzursuz olur hemde daimi dişi etkiler. İleride ortodontik tedaviye neden olabilir.

Çocuklarda Diş TemizliğiÇocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Diş fırçalama alışkanlığını çocuklarımıza aşılamamız gerekir. Neden diş fırçaladığını ve sonucunda neler olacağını anlatmak gerekir. Bebeklerimizin dişlerini yatmadan önce temiz tülbent ile temizlememiz gerekir. Oklüzal yüzeyleri temizlememiz yeterli olacaktır. Dişlerin tam çıktığı yaşlarda ise diş fırçası kullanmasına izin vermeliyiz. Diş macunu bitkisel olursa iyi olur. Çocuklarımıza şekerlemeler, biberon, şekerli süt vermemeliyiz. Sırf çocuk ağlıyor diye bunları yapmayın ona zarar verirsiniz.

Çocuklarda Diş YaralanmalarıÇocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Dişe gelen bir darbede ve dişin yerinden çıkması durumunda diş 1 saat içinde doktora götürülmelidir. Gazlı beze veya peçetenin içinde steril olacak şekilde getirilir. 1 saatten sonra dişi yerine koymak zor olacaktır.

Çocuklarda Renkli DolguÇocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Tedavileri eğlenceli hale getirmek, çocuğa seçme fırsatı vermek olumsuzlukların önüne geçecektir. Kompozit dolgular ile aynı maddeden üretilir.

Çocuklarımızın ağız ve diş sağlığını önemseyelim.

4|1
32
aygötüm KizlarSoruyor'da Fenomen
Fenomen kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

  • keşke benim ailem bunun bilincinde olsaydı diş fırçalama alışkanlığım olmadı süt dişlerim çürüdü ondan sonra çıkan dişlerim yamuk çıktı ve çenemin sol tarafı kaydı 7 yıldır ortodontik tedavi görüyorumç-.

    1|0
    0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

  • Eline sağlık doktor hanım.

    1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

Yükleniyor...