ANINDA DAHA BEYAZ GÜLÜŞLER

Signal

Çocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Çocuk Diş Hekimliği
Çocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Çocuk diş hekimliği 0- 14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin tedavisini amaçlayan birimdir. Bebek 6 aylıkken ilk süt diş ağızda görülür. 2,5- 3 yaşlarında tüm dişler tamamlanmış olur. Süt dişlerinde premolar (küçük azı) yoktur.

Dişler Çıkarken
Çocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Bebeklerde diş sürme sırasında salya akıntısı, iştahsızlık, huzursuzluk, ateş, uykusuzluk görülebilir. Bu sıkıntılar çocuktan çocuğa değişir.

Süt Dişi Tedavisinin Önemi
Çocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Süt dişleri zaten değişecek olması nedeniyle bu konuda halk pek ilgisiz. Süt dişlerinde oluşan sorunlar daimi dişleri büyük ölçüde etkiler. Süt dişi erken kaybı daimi dişin yamuk ve sağlıksız çıkmasına neden olur. Süt dişleri konuşmaya ve konuşma bozukluklarında oldukça etkilidir. Estetiğin bozulması sonucunda hem çocuk huzursuz olur hemde daimi dişi etkiler. İleride ortodontik tedaviye neden olabilir.

Çocuklarda Diş Temizliği
Çocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Diş fırçalama alışkanlığını çocuklarımıza aşılamamız gerekir. Neden diş fırçaladığını ve sonucunda neler olacağını anlatmak gerekir. Bebeklerimizin dişlerini yatmadan önce temiz tülbent ile temizlememiz gerekir. Oklüzal yüzeyleri temizlememiz yeterli olacaktır. Dişlerin tam çıktığı yaşlarda ise diş fırçası kullanmasına izin vermeliyiz. Diş macunu bitkisel olursa iyi olur. Çocuklarımıza şekerlemeler, biberon, şekerli süt vermemeliyiz. Sırf çocuk ağlıyor diye bunları yapmayın ona zarar verirsiniz.

Çocuklarda Diş Yaralanmaları
Çocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Dişe gelen bir darbede ve dişin yerinden çıkması durumunda diş 1 saat içinde doktora götürülmelidir. Gazlı beze veya peçetenin içinde steril olacak şekilde getirilir. 1 saatten sonra dişi yerine koymak zor olacaktır.

Çocuklarda Renkli Dolgu
Çocuk Diş Hekimliği: Pedodonti

Tedavileri eğlenceli hale getirmek, çocuğa seçme fırsatı vermek olumsuzlukların önüne geçecektir. Kompozit dolgular ile aynı maddeden üretilir.

Çocuklarımızın ağız ve diş sağlığını önemseyelim.
Çocuk Diş Hekimliği: Pedodonti
2
3
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • LanetliveŞanssız

  keşke benim ailem bunun bilincinde olsaydı diş fırçalama alışkanlığım olmadı süt dişlerim çürüdü ondan sonra çıkan dişlerim yamuk çıktı ve çenemin sol tarafı kaydı 7 yıldır ortodontik tedavi görüyorumç-.

En İyi Erkek Görüşü

 • SinirliBiber

  Kızım dis çıkarırken ne huysuzlanmisti.

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

21
 • Serseri_qızz

  benim 3 buçuk yasnda oglum var dişini fırçalamayı öğretemiyorum ağzını açıp içine sokuyor fırçayı nasıl öğrenebilirim?

  • aygötüm

   Cocuklar icin dis fircasi ve macunu var onun sevdigi karakterleri onunla birlikte al. Ve onun yaninda dislerini fircala seni ornek alacaktir.

  • Serseri_qızz

   Bunu yapıyorum zaten ama fırçayı halen dişine degil ağzına sokuyor öğretemedim yanında fırçalarım zaten hep

  • Serseri_qızz

   benim oglum markete girdiğimiz zaman ister zaten 5-6 tane falan var çizgifilm karakteri var birde macunu yutuyor 😁

  • Hepsini Göster
 • Balinaa

  Sen bu işi biliyorsun :))

 • asdert1

  Eline sağlık doktor hanım.

Yükleniyor...