KScanlar Her Gün Pürüzsüz Bir Cildin Sırrını Çözdü!
Kapat

Diş Beyazlatma Önerileri ve Yöntemleri

_egzersies

Malumunuz üzere, ağız ve diş sağlığı çok önemli. Bunlara dikkat etmemek birçok sağlık sorununa, hastalıklara yol açabiliyor.. Bu bencemde dişlerinizi nasıl beyazlatacağınızın ip uçlarını vereceğim sizlere. Haydi başlayalım :)

Dişlerimiz, gülümsememizi güzelleştiren, ona anlam katan ve ayrıca beslenmemizin ilk adımıdır. Sağlıklı ve bembeyaz dişlere sahip olabilmek kesinlikle hepimizin hayalidir. Dişlerini beyazlatmak için hemen hemen herkes illa ki bir şeyler yapmıştır bir yönteme başvurmuştur. Bu yapılanların bazıları işe yaramış, bazıları yaramamıştır...

İki tür diş beyazlatma yöntemi vardır.

Bunlardan ilki ev tipi diş beyazlatma yöntemi

Diş Beyazlatma Önerileri ve Yöntemleri

Adından da gayet iyi anlaşılabileceği gibi evde yapılabilecek beyazlatma yöntemi. Uzman hekim dişlerinizin ölçüsünü alır, ona uygun bir plaka hazırlanarak gece yatarken o plakanın içine diş beyazlatmak için kullanılan malzemeler konularak dişler beyazlatılır. Beyazlatma işlemi gece gerçekleştirilir. Bu işlemin kaç gece yapılacağı uzman hekim tarafından belirlenir.

Ofis tipi diş beyazlatma işlemi

Diş Beyazlatma Önerileri ve Yöntemleri

Bu işlem ise diş hekimleri tarafından klinikte yapılan ve en çok tercih edilen yöntemdir. Dişlerin üzerine bleaching denilen bir diş beyazlatıcı sürülür. Bu parlatıcının üzerine lazer uygulanır. Bu uygulama neticesinde bembeyaz bir dişlere ve gülüşe sahip olursunuz. Bu işlemin süresi yaklaşık 40 dakikadır... Tabi ki ev içinde ekonomik diş beyazlatma önerilerim de olacak :)

Evde ekonomik diş beyazlatma önerileri

Diş Beyazlatma Önerileri ve Yöntemleri

Bu anlattıklarımdan da başka kendi kendinize evinizde uygulayabileceğiniz yöntemler de mevcut elbette. Mesela karbonat, gliserin ve tuz en doğal diş beyazlatma maddeleridir.

Karbonat ile diş beyazlatma

Diş Beyazlatma Önerileri ve Yöntemleri

Bir tatlı kaşığı kadar karbonatı, biraz tuz ile sulandırın ve karıştırın. Ve karıştırırken içine bir kaç damla sirke de eklemeyi unutmayın. Bu üçünü karıştırıp tamamen erittikten sonra hazırladığınız karışım ile dişlerinizi fırçalayın. Sadece dişleriniz beyazlamak ile kalmayacak, ağzınızdaki mikrop ve bakteriler ölecek, dezenfekte olacaktır. Ağız içi sağlığı da en az dişleriniz kadar önemlidir. Sadece bir tanesi tek başına bir işe yaramaz.

Sofra tuzu ile diş beyazlatma yöntemi

Diş Beyazlatma Önerileri ve Yöntemleri

Dişlerinizi tuz ile ovalamak, tuzun antibakteriyel özelliği nedeni ile bakterilerin ölmesine yol açacak ve dişlerinizin parıl parıl parıldamasına neden olacak. Aynı zaman da ağız içinde yara bere var ise iyileşme sürecinde yardımcı olacaktır.

Gliserin ile diş beyazlatma

Diş Beyazlatma Önerileri ve Yöntemleri

Gliserin de çok fazla bilinmemesine karşın, beyazlatıcı özelliği ile hem dişlerinizi parlatıyor, hem de ağız içi dezenfekte için bire bir etkili. Antibakteriyel özelliği mevcut.

Ve bazı ip uçları...

Dişlerinizi günde üç kez fırçalamak diş sağlığı ve diş temizliği için en temel kuraldır. Bu uygulama dişlerinizin beyazlamasını sağlayacaktır.

Çilek yiyerek dişlerinizin beyazlamasını sağlayabilirsiniz. Çileğin iyi bir diş beyazlatıcısı olduğu kadar aynı zaman da önemli antibakteriyel bir meyvedir.

Diş Beyazlatma Önerileri ve Yöntemleri

- Peynirin bünyesinde bulundurduğu kalsiyum nedeni ile peynir yemek dişleriniz güçlendirir.

- Süt ve yoğurtta aynı işlevi görür.

- Şekersiz sakız çiğnemek de iyi bir diş beyazlatma yöntemidir. Dişlerinizi temizler ve tükürüğünüzün dişlerinizi parlatmasını sağlayacaktır.

- Diş ipi ile dişlerinizi temizlerseniz, dişlerinizin ömrü daha uzun olur.

- Elma, armut, ayva gibi sert meyveleri kabuğunu soymadan yemeniz hem dişleriniz güçlendirir hem de patlatır.

- Limon ve sirke ile dişlerinizi ovmamanız tavsiye edilir. Çünkü içinde ki asit dişlerinizin zayıflamasına neden olacaktır.

Ve en önemlisi

Diş bakımınıza özen göstermemenin sonuçları çok açıktır.. Tıpkı bu resimlerdeki fark gibi..

Diş Beyazlatma Önerileri ve Yöntemleri

Diş Beyazlatma Önerileri ve Yöntemleri

Sağlıklı ve mutlu gülüşler.. Saygılarımla.. :)

Diş Beyazlatma Önerileri ve Yöntemleri
5
0
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • HayalperestPisicik
  Sirke ile ovmak zararlıysa bence onla fırçalaması da zararladır:/

  -Eline sağlık
  Görüş hala geçerli mi?
  • _egzersies

   sadece sirke ile ovmak zararlıdır. sirke asitli bir madde. benim önerdiğim karışım da bir kaç damla yeterli oluyor. zararı yok

 • Gizli Üye
  Dişlerdeki tartar ya da diş taşları nasıl temizlenir peki evdeki yöntemlerle?
  Görüş hala geçerli mi?
  • _egzersies

   Dişlerin her yemekten sonra, düzenli olarak diş fırçası ile mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Diş taşı oluşumunu engellemek için diş taşı temizleyici özelliği bulunan diş macunlarını tercih etmelisin
   Diş fırçaları ne kadar donanımlı ve özellikli olursa olsun, dişlerin zor erişilecek kısımlarını tam olarak temizleyemezler. Diş fırçalarının dişlerde erişemediği kısımları diş ipi yardımı ile temizleyebilirsiniz. Diş doktorları diş ipinin her fırçalama sonrasında kullanılmasını tavsiye etmektedir. Çünkü dişte temizlenmemiş olan kalıntılar bakterilere ve sonrasında da diş rahatsızlıklarına neden olmaktadır.
   Diş taşı oluşumunu önlemek için yumuşak şeker ve dişe yapışan yiyeceklerin mümkün olduğu sürece az tüketilmesi gerekmektedir. Bu yiyecekler tüketildikten sonra mutlaka dişler diş fırçası ve diş ipi aracılığı ile iyice temizlenmelidir.

  • Gizli Üye

   Teşekkür ederim eline sağlık

  • _egzersies

   rica ederim hanımefendicim :)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

30
 • bityavrusuu
  Karbonat diş etlerine zarar verir.
  Emegine saglik.
  • _egzersies

   teşekkür ederim. hepsi tek başına zarar verir. ama karışım halinde yapılır ise faydası fazla orada da anlattığım gibi

 • msponçik
  karbonat olmazsa olmaz :D
  eline emeğine sağlık :)
 • Siyahsevengirl
  Cok guze orneklemissin eline saglik 😃
YÜKLENİYOR...