26 gün önce

Çok önemlidir diş dolgusu diş kaplaması olanlar bakabilirler mi?

diş dolgusu
diş dolgusu
Merhaba aklıma takılan bir soru ile karşınızdayım, bazı televizyon ve radyo programında dişine dolgu kaplama implant yaptıran kişilerin gusül abdestinin ağız tam ıslanmayacağı gerekçesi ile gusül abdesti olmaz, bundan dolayı Şafi ya da Maliki mezhebini taklit etmesi gerekir yoksa gusül abdesti olmaz diyenler var hatta dinimiz islam diye site var orada da olmaz diyorlar

Linkler http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=4061

http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=4060

http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=4052

http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=4053 bu sitede ve linklerde açıklamalar var.

Ama diyanet işleri başkanlığı da şöyle demektedir. Tedavi amacıyla diş doldurtmak veya kaplatmak caizdir. Dolgu, kaplama, tel taktırma, implant yaptırma veya sabit protez, abdest ve guslün sıhhatine engel olmaz. Ancak çıkarılıp takılabilen/sabit olmayan dişlerin gusül abdesti esnasında ağzı yıkarken (mazmaza) çıkarılması gerekir. diş dolgusu yapıldıktan ve dolguyu korumak için üstü de kaplandıktan sonra, dolgu ve kaplamanın dışı, dişin dış kısmı hükmünü alır. Bu sebeple, ağız yıkanınca, kaplama yapılan dişler de yıkanmış sayılır. Bu nedenle kişi, tedavi amaçlı olarak dişlerine dolgu veya kaplama yaptırabilir ve abdest ya da gusül alıp, ibadetlerini yapabilir. Söz konusu tedavinin abdestsiz, cünüp veya adetli iken yapılması da mümkündür. Bu itibarla, diş dolgusu yaptıran Hanefi mezhebine göre amel eden bir Müslümanın gusül, abdest ve namazda Maliki veya Şafi mezhebini ya da bir başka mezhebi taklit etmesi gerekmez. Ağzınızda bulunan diş dolgusu abdestinize ve guslünüze de mani olmaz.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı mı yoksa dinimizislam. com web sitesine göre mi hareket edeyim?

İşte benimde aklım karıştı taklit etmek gerekir mi gerekmez mi bilemedim diyanet diyor sakıncası yok tgrt ve dinimiz islam sitesi sakıncası olur taklit etmek gerekir diyor kime neye göre hareket etmek gerekir diş dolgusu olanlar var mı ve taklit ediyor musunuz?
Diyanet işleri başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı
A seç
Dinimizislam. com
B seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Güncellemeler:
26 gün önce
linkleri ve diyanet işleri başkanlığı açıklamasına göre bana fikir verebilir misiniz dalga geçilmesin benim için gerçekten de önemi olan konudur.
25 gün önce
Şurada önemli bir konu paylaşıyorum sizlerle cevap verdiğiniz yok ama cinsellik ve aşk ilişkisi hakkında milyonlarca insan yorumlar yapıyor memleket demek ki bu kadar duyarsız olmuş.
Çok önemlidir diş dolgusu diş kaplaması olanlar bakabilirler mi?
3
1
Görüşünü yaz