Diş Taşı Nasıl Temizlenir? Kurtulma Vakti Gelmedi mi?

pembepijamam

Konu ağız bakımı ve diş sağlığı olduğunda ortamı bir gerginlik sarıyor. Hele zaman zaman ihmal ettiğimiz ağız bakımıyla ilgili diş hekimine danışmak gerekirse kalpte çarpıntılar başlıyor. Neden? Çünkü suçumuzu biliyoruz da ondan. Kapsamlı bakım için uğraşmadık, çoğu zaman dişleri sadece fırçalayıp geçtik, kontrolleri de aksattık. Oh ne ala! Sonra ne oldu? Diş etlerinin diplerinde, dişlerin yüzeyinde kalan parçalar büyüdü, tükürüğün içindeki asitlerle birleşti, sertleşti ve nur topu gibi diş taşlarına dönüştü! Olamaz!

Ama oldu. Peki, uzun vadede diş kayıplarına bile yol açan, diş etini kaplayıp hava almasını önleyen bu diş taşı nasıl temizlenir, oluşmasını önlemek için neler yapmak gerekir? İşte bütün cevapları senin için bir araya getirdim. Buyurun efendim!

Diş taşı neden olur?

Diş Taşı Nasıl Temizlenir? Kurtulma Vakti Gelmedi mi?

Diş taşı, besin artıklarının diş ve diş etlerinin üzerini kaplaması ve tükürüğün içerisindeki asitlerle birleşen bu artıkların zamanla sertleşmesiyle oluşur. Dişlerin köklerinde ve mine tabakasının üzerinde görünen sarı bir plak tabakan varsa sana diş taşı temizleme yolları gözüktü demektir.

- Diş taşının en büyük sebebi, yetersiz ağız bakımıdır. Dişlerini düzgün ve özenli fırçalamazsan, dişler yeteri kadar temizlenmediği için gerekli ortamı ellerinle sağlamış olursun.
- Elbette dişlere düzgün bakılmasına rağmen diş taşı oluşumu gözlenebilir. Önemli olan plak tabakası dişleri çok kaplamadan, köklere doğru inmeden diş taşlarını belirli aralıklarla temizlemek.

Diş taşı temizleme yöntemleri nelerdir?

Diş Taşı Nasıl Temizlenir? Kurtulma Vakti Gelmedi mi?

Hem görüntü açısından kötü, hem de ağız hijyenini olumsuz etkileyen bu diş taşlarını temizlemek için çeşit çeşit yöntem var.

- Elbette diş taşları için doktoruna başvurabilirsin. Birçok diş hekimi, 6 ayda bir dişlerin temizlenmesi gerektiğini söyler. Böylece çok sertleşmeden taşlardan kurtulmuş olursun. Bu noktada genel olarak "O acayip dişçi aletleriyle yapılan diş taşı temizliği acıtır mı?" diye çekinceler oluyor. Eğer plak tabakası çok sertleştiyse, uzun zamandır oradaysa, kanamalar ve ağrılar olabilir, normal. Ama düzenli yaptırdığında, öyle çok acılı bir prosedür değil, merak etme.


"Gerekirse dişçiye de giderim ama ben evde kendim bakım yapmak istiyorum, yok mu bir yolu?" diyorsan, diş taşı doğal yolla nasıl temizlenir, biraz da onlardan bahsedeyim.

Ceviz suyu

Diş Taşı Nasıl Temizlenir? Kurtulma Vakti Gelmedi mi?

Diş taşı temizleme işini evde kendin yapmak istiyorsan en etkili yöntemlerden biri; ceviz suyu kullanmak. 1 avuç kadar ceviz kabuğunu 1 bardak suda yaklaşık 20 dakika kadar kaynat. Soğuduktan sonra diş fırçanı bu suya batır, dişlerini fırçala. Günde 2-3 kere uyguladığın bu yöntem, birkaç güne dişlerin üzerindeki plakları yok etmeye başlıyor. Harika değil mi?

Karbonat

Diş Taşı Nasıl Temizlenir? Kurtulma Vakti Gelmedi mi?

Dişleri beyazlatmak için kullanılan karbonat, diş taşlarını yok etmeye de yarıyor. Karbonatı istersen direkt diş fırçasına dökerek kullanabilirsin. Bunun yanında 1 çay kaşığı karbonatı 2 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı ve 2-3 damla nane yağıyla karıştırarak kendi ev yapımı macununu elde edebilirsin. Her gün bu macunla dişlerini fırçala, farkı göreceksin.

Aloe vera mucizesi

Diş Taşı Nasıl Temizlenir? Kurtulma Vakti Gelmedi mi?

Baş ağrısını bile alan aloe vera, diş taşı temizleme konusunda da yine bizimle. 1 yemek kaşığı taze aleo vera jeli, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı karbonatı karıştırarak kendine bir macun yapıyorsun ve sonrasını ona bırakıyorsun. Her gün bu karışımla dişlerini fırçala. Diş üzerindeki plakların yok olmaya başladığını görünce çok mutlu olacaksın.

Turunçgiller

Diş Taşı Nasıl Temizlenir? Kurtulma Vakti Gelmedi mi?

Mis kokulu turunçgillerden yemek dışında dişlerimizi temizlemesi için de faydalanabiliyoruz canlar. Limon suyuna batırıp kullanacağın diş fırçası, diş taşlarından kurtulman için sana yardımcı olacaktır. Bunun yanında portakal kabuğunu blenderdan geçirip macun yapabilir ve diş taşlarına karşı silah olarak kullanabilirsin.

Diş taşlarını temizledikten sonra nelere dikkat etmeli?

Diş Taşı Nasıl Temizlenir? Kurtulma Vakti Gelmedi mi?

Diş taşı temizliği sonrasında tekrar kalın plak tabakaları oluşmasın diye dişlerine iyi bakmalı, temiz tutmalısın.

- Öncelikle kendine düzgün bir diş fırçası seç. Ayrıca formülünde tartar önleyici bileşenler bulunan bir diş macunu kullanırsan, rahat edersin. Ben son dönemde Signal Natural Elements kullanıyorum. Aktif kömürden aldığı güçle dişlerimi tertemiz yapıyor, çok seviyorum o yüzden.
- Dişleri fırçalamak tek başına çözüm değil. Diş ipi kullanmaya da alışsan çok daha rahat edersin canım.
- En son ağız bakım suyuyla şöyle bir cila yaparsan misler gibi olursun!
- Bir de; diş etlerini öyle sivri uçlu, iğne, kürdan gibi şeylerle yontup, taşları düşürmeye çalışma sakın. Hem işe yaramaz hem de diş etlerine çok zarar verirsin. Eğer diş taşı kendiliğinden düşer mi diye merak ediyorsan, yukarıda verdiğim tarifleri dene. Cevabı 1 hafta içinde bulacaksın!

Diş Taşı Nasıl Temizlenir? Kurtulma Vakti Gelmedi mi?

Artık o sevimsiz diş taşlarına, lekeli plaklara elveda diyebilirsin! Dişlerine iyi bak, doya doya gül, tertemiz dişlerin ışıldasın! Peki, sen diş taşlarını nasıl temizliyorsun? Sık sık diş hekimine gidiyor musun yoksa evde kendi tariflerini mi uyguluyorsun?

Diş Taşı Nasıl Temizlenir? Kurtulma Vakti Gelmedi mi?
23
10
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşleri

 • Baksı344
  - Diş taşının en büyük sebebi, yetersiz ağız bakımıdır. Dişlerini düzgün ve özenli fırçalamazsan, dişler yeteri kadar temizlenmediği için gerekli ortamı ellerinle sağlamış olursun.
  Görüş hala geçerli mi?
 • her gün 3 defa fırcalayıp tuzlu su ile gargara yapıp taş olusumunu ve diş eti sağlıgını korumak daha iyi olur taş oluşumuna engel olmak en güzeli
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • E-Y-Ş-A-N
  Her 3 ayda bir mutlaka diş doktoruna gider genel temizlik yaptırırım onun dışında zaten günde 3 kez fırçalıyorum ağız bakım suyu ve ip kullanıyorum bunlar çok önemli
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye
  Diş sağlığı çok önemli takma veya implant insanin kendi dişi gibi olmaz
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

821
 • Bluishmoon
  Dikkat edilmeli ama yumurta kapıya gelmeden hareket etmiyoruz. Bilinçli olmak ona göre hareket etmek lazım.
 • emeğinize sağlık gerçekten çok güzel olmuş..
  yakın bir zaman önce yaptıran biri olarak, ağzınızın rahatladığını hissedeceksiniz..
 • fangoria
  ağız bakım suyu düzenli fırçalama ve yediklerimize dikakt etmek gerekir
 • Başak01_
  Doktora temizletmek en güzeli sonrasında bunlar uygulanırsa güzel olur.
 • _sherlock
  Düzenli diş bakımı yapıldığında dis tasi oluşmaz ve buna gerek kalmaz
 • v0lkn
  Diş sağlığı çok önemli ihmal edilmemeli eline sağlık
 • SahinS78
  Diş taşı iyide , Bu diş eti çekilmesinin çaresi nedir bilen var mı
 • Django_00
  Diş taşlarından kurtulmak için cokvguzel tavsiyeler
 • karsiyakaliali
  Güzel bir paylaşım olmuş. Bende de diş taşları sık aralıklarla oluşuyor, diş hekimine gidiyorum.
 • Yaniyorum3131
  Doktor temizler nasil temizlenecek
 • OjeliKadın
  Aloe veralı macun karışımı çok güzel oluyor 🌺
 • sadeceşeyma
  Çok güzel olmuş, bilgi için teşekkür ederiz🙂
 • Düzenli doktora gidiyorum pek sorunum olmuyor
 • Wiilmaaa
  Diş taşı temizliği önemli 🌺
 • ressammx
  Guzel bir bence olmus tesekkurler
 • PurposelessMurderer
  Gerçekten artık fırçalayın dişlerinizi
 • Xyxy19
  Öyle bir derdim yok çok şükür
 • Gebzelii41
  ne yaparsan yap sararma oluyor
 • Freeman45
  Diş lerden kurtuldum kökten hallettiim
 • Palâvan
  Macunu üzerinde gezdirerek
 • bacce_
  Disciye gitmeden olabiliyor mu acaba?
 • Akbey52
  Teşekkürler Fakat ben onlardan çoktan kurtuldum
 • EHHEEHEH
  Diş 🦷 taşı temizliği iyi olmuyor
 • Revesma
  Son derece yararlı bilgiler
 • Hercaai61
  Hastalıkların en önemli faktörü bakımsız dişler
 • Gizli Üye
  Diş taşı temizlemek, çok itina gerektirir.
 • Gizli Üye
  Doktora gittim ben onun için
 • Gizli Üye
  Doğal olarak cevizsuyunu duymamıştım hiç ama konunuz doğallık olduğu için diğer yöntemlere değinmedin harhalde? Diş ipi ve diş arası fırçası gibi yani.
 • Gizli Üye
  Karbonat ve alovera kullanıyorum faydasını gördüm gerçekten de
YÜKLENİYOR...