İmplant Diş Nedir: O Bir Korkulu Rüya!

pembepijamam

İtiraf edelim! Burada biz bizeyiz! Çoğumuz günlük ağız bakım rutinlerini düzgünce uygulasak da, dişçi kontrollerini aksatıyoruz. O içimizdeki dişçi korkusu yüzünden işler son raddeye gelene kadar sabrediyor, bir uzmana danışmak için illa sıkıntıya düşmeyi bekliyoruz. Bu yüzden zaman zaman diş kaybına kadar varan sıkıntılar yaşanabiliyor ya da beklenmedik bir olay yüzünden sağlam dişimizi bile kaybedebiliyoruz!

İmplant Diş Nedir: O Bir Korkulu Rüya!

Çekilen dişin ardından haliyle çenede ve diş etinde bir boşluk oluşuyor. Hem sağlık hem de görüntü açısından can sıkıcı bu boşluklar için önceden insanı zorlayan ve diğer dişlere zarar veren köprü uygulamaları, o acayip altın dişler falan yapılıyordu. Neyse ki teknoloji imdadımıza yetişti! Kocaman sağlıklı gülüşler için artık implantlar var. İlk dönemlerinde "Ay çeneye çivi çakıyorlarmış!" gerginliğiyle yaklaşılan bu yöntem, hem en sağlıklı çözüm hem de doğal dişlerle neredeyse ayırt edilemeyen yapısı sayesinde kozmetik açıdan da çok daha başarılı. Ama "İlla altın diş isterim" dersen, onu bilemem tabii! Neyse! Konu diş gibi hassas bir nokta olunca, insan detaylıca araştırmadan hiç bir şey yaptırmak istemiyor. Ben de o yüzden implant nedir kimlere implant uygulanabilir, bütün noktalarıyla sana anlatmaya geldim!

En baştan başlayalım: Dental implant nedir?

İmplant Diş Nedir: O Bir Korkulu Rüya!

Aslında implant; yapay diş köküdür. Kaybedilen dişin yerine yapılacak protezin oturması için çene kemiğine yerleştirilen bir vidadır. Vücuda kolay uyum sağlayan maddeler oldukları için implantlar genelde titanyum ya da zirkonyumdan yapılırlar. Düzgün ve başarılı bir operasyonla yerleştirilen implant, iyileşme süreci tamamlandıktan sonra çene kemiğiyle bütünleşip, diğer diş kökleri gibi işlev görür, yani artık o da vücudunun bir parçası olur. Komşu dişlerle bir bağlantısı olmadığı için implant uygulaması ağız sağlığı açısından en iyi çözüm. Bunun yanında implantlarla, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarında da diğer yöntemlere göre çok daha iyi sonuçlar alınıyor. Görüntü olarak da doğal dişten bir farkı yok açıkçası. Porselen kaplamalarla yapılan protezi, diğerlerinden ayırabilene aşk olsun!

İmplant neden yapılır? Boşluk kalsa olmaz mı?

İmplant Diş Nedir: O Bir Korkulu Rüya!

Kaybedilen dişin yeri boş kalsa, ben bu implant olayına hiç girmesem olmaz mı? Eğer sağlıklı bir ağız ve inci gibi dişler istiyorsan olmaz canım!

▪️ Eksik kalan dişlerin tutunduğu çene kemiği, boş kaldığında zamanla erir ve diğer diş köklerini zayıflatabilir. O dizi dizi 32 diş boşuna değil yani.
▪️ Bunun yanında eksik diş, çiğneme problemleri yaratır. Özellikle arka azı dişlerinden birinin olmaması, yemek yerken besinleri öğütmek konusunda ciddi eksiklikler yaşamamıza sebep olur. Bu da mide problemlerini, hazımsızlık sıkıntılarını ve fazla kiloları beraberinde getirir.
▪️ Bunlar seni ikna etmediyse bir de görüntüde yaşanabilecek sıkıntılara bakalım. Çenede eksik diş olması, dişlerin hareket edebilecekleri boşluklar bulması demektir. Bu durumda da sen fark etmeden dişlerinde kaynamalar ve çenenin kapanışında sorunlar oluşabilir. Bu da implanttan kaçarken, diş teline yakalanmak demek oluyor, aman dikkat!

İmplant uygulaması kimlere yapılabilir?

İmplant Diş Nedir: O Bir Korkulu Rüya!

Düzenli ve düzgün ağız bakımı yapan, genel anlamda sağlıklı ve kemik gelişimini tamamlanmış biriysen, implanta hazırsın demektir.

▪️ Çene kemiğinin güçlü olması başarılı sonuç için önemli. Bu yüzden implant yaptıracaksan, 18 yaşını geçmiş, kemik gelişimini tamamlamış olmalısın.
▪️ Diş eti rahatsızlıkları implantın yerleşmesini ve uyum sağlamasını zorlaştırdığı için böyle bir durum varsa önce tedavi olmalısın. İmplant yaptırabilmek için sağlıklı ve bakımlı bir ağız şart.
▪️ Eğer diyabet, kalp ya da kan rahatsızlıkların varsa implant uygulaması öncesinde uzman doktoruna danışmalısın. Merak etme, uygun tedaviler ve kontrollerle implant yaptırman mümkün.
▪️ Son olarak, kimi kişide kemik erimesi ya da implant yapılacak bölgede kemik dokusunun yetersiz olması gibi durumlar da görülebiliyor. Tabii ki bunun da çözümü var. Uygulama öncesinde bölgeye yapay kemik tozu ile doku takviyesi yapılıyor.

Peki, implant nasıl yapılır?

İmplant Diş Nedir: O Bir Korkulu Rüya!

Diş implantı nedir, kimler, neden yaptırmalı, bunları konuştuk. Şimdi de biraz uygulama aşamasına bakalım. Normal diş tedavilerine göre biraz uzun ve çetrefilli bir yol gibi görünse de, teknolojide yaşanan gelişmeler aslında işleri çok kolaylaştırdı. Bu yüzden canını sıkma, korkma, çekinme!

▪️ İmplant tedavisinde çene kemiğine operasyon yapıldığı için bir cerrah ve yapay diş için de bir protez uzmanı beraber çalışır.
▪️ İlk olarak hastanın genel muayenesi yapılır. Özel tedavi gerektiren durumlar varsa belirlenir.
▪️ Ağız yapısı incelendikten sonra röntgen çekilir, çene ve kemik yapısına bakılır. Ardından da protez uzmanı tarafından ölçü alınıp, kalıp çıkarılır.
▪️ Her şey hazırlandıktan sonra, lokal anesteziyle uyuşturulan bölgeye, implant düzgünce yerleştirilir, çoğu zaman üzeri geçici kaplamayla kapatılır. Kişiye ve kemik yapısına göre değişmekle beraber bu işlemin süresi ortalama 1-2 saat.

İmplantın kaynaşma süreci

İmplant Diş Nedir: O Bir Korkulu Rüya!

▪️ İmplantın kemikle bütünleşip kaynaşması da kişiden kişiye göre değişen bir süreç. Ortalama 3-6 ay sonra vida üzerine kalıcı protez yerleştiriliyor.
▪️ İmplantın vücut tarafından kabul edilmemesi durumu eskidendi. Artık çok nadir alerjik tepkilere rastlanıyor. Ama eğer iyi bakılmazsa ve ağız hijyenine dikkat edilmezse implantın etrafı enfeksiyon kapabilir. Bu da yapılan işlerin boşa gitmesi demek. Bu yüzden bu süreçte ağız içi hijyene özellikle dikkat etmeli ve kesinlikle sigara içmemelisin.
▪️ Eğer dişlerine iyi bakar, hijyenine özen gösterirsen, bir implantı çok çok uzun süreler kullanabilirsin. İmplant bölgesini her zaman temiz tutmak önemli yani. Ben uzun süredir Signal ürünlerini kullanıyorum, böylece dişlerim hem güçlü hem de parıl parıl parlıyor! Doktorum da benden çok memnun.

İmplant Diş Nedir: O Bir Korkulu Rüya!

İşte böyle. Çoğu kişinin korkulu rüyası implant tedavisi nedir, nasıl yapılır adım adım yazdım. Bende bir tane var, umarım bir daha ihtiyacım olmaz ama olursa da koşa koşa gider implantımı taktırırım.

Peki, sen hiç implant tedavisi yaptırdın mı? Yoksa endişelerin, çekincelerin mi var? Düşüncelerini bizimle paylaşabilirsin.

İmplant Diş Nedir: O Bir Korkulu Rüya!
13
9
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşleri

 • Gizli Üye
  Bence harika bir buluş. Bayağı eziyetli olduğunu söylemeliyim. Bir de kaliteli olanını kaliteli diş hekimlerine ve teknisyenlerine yaptırınız efenim. Ee para yok ki diyenler için yoka kalitesiz hiç yaptırtmayın. Ellerine sağlık bu arada.
  Görüş hala geçerli mi?
 • banksy1969
  Zamanında diş hekimlerine kemik tozu ve İmplant pazarlamış defalarca cerrahiye girmiş biri olarak tek diyeceğim ölün geberin dişlerinize iyi bakın
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • Yeniyeniyepisyeni
  Benim ağzımda iki dişim de yok çürüdü ve düştüler ben korkuma hiç doktora gitmedim çünkü dolgu bile yaptırmadım zamanında.
  Görüş hala geçerli mi?
 • OjeliKadın
  Güzel görünüyor aslında. Mecbur kalsam düşünebilirim.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

711
 • darknessin
  7 yıldır orta dişim yok impilant takılacak küçkken çocukluk dişlerim çıktı yeni diş içinde bükülmüş
 • Rüzgâr8888
  Korkunç acılı ve uzun bir tedavi süreci isteyen bir durum 😒
 • asaletten-kasıt
  Güzel olmuş eline sağlık faydalı bir bence ilgili kişiler için
 • MEQAN34
  Zirkonyum yaptırdım tüm dişlerimi ve gayet memnunum zamanla kendi orijinal dişin gibi hissediyorsun
 • Mr_Hyper
  Mecbur kalmayız inşallah her şeyin doğalı güzel
 • implanttan korkmayın güzel bişey
 • invictus16
  Acılı bir tedavi 🤐
 • yyupiiyaskkk
  Allah korusun
 • Yauz0732
  😱 diyorum başka da birşey demiyorum
 • Cok pahalı bir diş
 • karsiyakaliali
  İmplantim var ve memnunum.
 • ƘíηgAятнυя
  kaliteli malzemeyle süper olur
 • Çirkinnkrall
  Güzel bir anlatım
 • ozmevi
  Ay zor gibi
 • suna1626161617
  Çok pahalı bir dış :)))))
 • Gizli Üye
  Bende isterim
 • Gizli Üye
  Gereksiz bence bu süsler yemekde yiyem ben ne yapamkı
 • Gizli Üye
  Açıklayıcı olmuş aklımdaki soruların cevabını aldım teşekkürler
YÜKLENİYOR...