Diş Sararması Neden Olur? Bembeyaz Dişler Mümkün mü?

_DenizTuzu_

Pasaklı kıyafetlerle sokakta dolaşmak kendime olan saygımı nasıl yerle bir ediyorsa sarı dişlerle gülümsemek de aynı etkiyi gösteriyor. Özellikle sigara gibi kötü bir alışkanlığa sahip olduğum cahiliye dönemimde sararmış dişler yüzünden gülmekten utanır, dişlerimi saklamak için gülerken elimle ağzımı kapatmaya çalışırdım. Diş sararması nedenlerini öğrendikten sonra, çok şükür ki, hem kötü alışkanlığımdan kurtulup yeniden doğdum hem de disiplinli bir şekilde dişlerimin bir daha sararmaması için elimden geleni yaptım. Kendi çapımda başarılı sonuçlar aldığım söylenebilir, şimdi seninle de bu deneyimlerimi paylaşacağım.

Dişler neden sararır?

Bu “sararma” denen meretin ne yazık ki bir tane sebebi yok. Dişlerimiz pek çok sebep yüzünden sararmaya başlayabilir. O zaman “diş neden sararır?” sorusunun yanıtlarını ayrı başlıklar altında incelemeye başlayalım.

Yediklerimiz ve içtiklerimiz

Diş Sararması Neden Olur? Bembeyaz Dişler Mümkün mü?

Girişte de bahsettim ama tekrar söylemekte fayda var. Kendimden biliyorum, bu şeye bağımlı olan laf dinlemez, kolay kolay anlamak istemez. Eğer sağlıklı bir gülüşe sahip olmak ve dişlerde sararmayı engellemek istiyorsak önce elimizdeki tütün ürünlerini çöpe atacağız ve bir daha kullanmamak üzere elveda diyeceğiz. Bazen vedalaşmayı bilmek gerekir.

Diğer taraftan kahve, çay, şarap, kola gibi içecekler de dişlerin sararmasına sebep olabilir. Elbette hiç kimse sana “Allah bu içeceklerin belasını versin, bir daha sakın içme” demez ama abartmamakta fayda var. Her saat başı çay, kahve içme. Biraz kendini kontrol etmeyi öğren.

Ayrıca çeşitli baharatlar ve yemekler de, ağız bakımına dikkat edilmezse, dişlerin sararmasına sebep olabilir.

Genetik faktörler

Diş Sararması Neden Olur? Bembeyaz Dişler Mümkün mü?

Dişlerimizin rengini etkileyen önemli faktörlerden biri de genetiktir. Her ne kadar bazılarımız ağız ve diş bakımına inanılmaz özen gösterse de dişleri sarı gözükmeye devam edebilir. Genetik bir durum söz konusu olduğu için bu tip vakaları ten rengi, göz rengi gibi değerlendirmek gerekir.

Yaş almak

Diş Sararması Neden Olur? Bembeyaz Dişler Mümkün mü?

Evet evet “yaşlanmak” değil, “yaş almak”. Seneler geçince bir kavramın ne kadar sinir bozduğunu anlayamazsın. Neyse konuya dönelim. Yaş ilerledikçe dişte bazı aşınmaların meydana gelmesi son derece doğal. Aşınmalar yüzünden mine dokusu incelebilir. Bu yapı incelmeye başladığında ise alttaki sarı dentin tabakası ortaya çıkabilir. Bu yüzden dişlerimiz, yaşımız ilerledikçe daha sarı görünmeye başlar.

Ayrıca yaş aldıkça çeşitli hastalıklarla tanışmaya başladığımız için incelmiş olan minedeki çatlaklara bazı moleküller nüfus edebilir ve sararmalar ortaya çıkabilir.

Bazı ilaçlar

Diş Sararması Neden Olur? Bembeyaz Dişler Mümkün mü?

Özellikle antibiyotik gibi bazı ilaçlar, uzun süreli kullanımlarda dişlerimizin sararmasına sebep olabilirler. Diğer taraftan kansızlık için demir takviyesi olması açısından alınan ilaçlar da sarı dişlerin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Sağlıkla alakalı bir konu olduğu için “ilaçları bırakayım” diye düşünme ama diş hekiminden destek isteyerek en iyi sonucu almaya çalış.

Ağız bakımına özen göstermemek

Diş Sararması Neden Olur? Bembeyaz Dişler Mümkün mü?

Ağız ve diş bakımına özen göstermezsen bütün iç ve dış faktörler dişlerine zarar verir. Emin ol, diş sararması bu zararların belki de en hafif olanıdır. Çok daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Diş sararmasını önlemek için ne yapmak gerekir?

Diş sararması hangi hastalıklara sebep oluyor, bir bilsen zaten önlemek için elinden geleni yaparsın. Uzmanlar böbrek, mide ve kalp hastalıklarının bakımsız ve sararmış dişlerle tetiklenebileceğini belirtiyorlar. Hem bunları önlemek hem de bembeyaz bir gülüşe kavuşmak için yapmamız gerekenler oldukça basit.

Diş bakımına dikkat ediyoruz

Diş Sararması Neden Olur? Bembeyaz Dişler Mümkün mü?

Günde en az iki kere dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini bilmeyen kalmamıştır diye düşünüyorum. Özellikle yemeklerden sonra, hiçbir artık kalmayacak şekilde güzelce dişlerimizi fırçalayalım. Ben Signal White Now kullanıyorum. Daha beyaz dişlere kavuşmamda çok etkisi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca saniyeler içinde çözüm almak istersen Signal White Now Touch diş beyazlatma kalemini de önerebilirim.

Ağız bakım sularıyla gargara yapmak, diş ipi kullanmak ve dilini güzelce fırçalamak elbette daha etkili sonuçlar almanı sağlayacaktır.

Doğal yöntemlerden de faydalanıyoruz

Diş Sararması Neden Olur? Bembeyaz Dişler Mümkün mü?

▪️ Gün içerisinde birkaç fesleğen yaprağı çiğnemek dişlerin daha beyaz görünmesine yardımcı olur.
▪️ Portakal kabuğu hem ağız kokusu hem de diş sararmasında etkili bir yardımcıdır.
▪️ 2 damla zeytinyağı, 1 çay kaşığı karbonat ve yarım limonun suyunu bir kap içinde karıştır. Diş fırçanı hazırlamış olduğun bu kürün içine batır ve dişlerini fırçala.
▪️ Sarı dişleri beyazlatmak için bir diğer yöntem muz kabuğuyla dişleri ovalamaktır.
▪️ Birkaç çileği ezip hamur haline getir. Daha sonra içine bir miktar karbonat ilave et ve elde ettiğin bu hamuru dişlerine sürüp biraz beklet.
İşte böyle! Dişler neden sararır, sararan dişlere ne iyi gelir, kendi bildiklerimi seninle paylaştım. Sen neler yapıyorsun, aklına takılanlar ya da uyguladığın farklı yöntemler varsa bizimle de paylaşmayı ihmal etme.

Diş Sararması Neden Olur? Bembeyaz Dişler Mümkün mü?
22
11
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşleri

 • Mr_Hyper
  Bundan 2-3sene önce de dişlerimi günde 3 kez düzenli fircaliyordum fakat dişlerim oldukça sarıydı psikolojim bozulmuştu cevremde benim kadar dikkat edip bu kadar verimini alamayan göremiyordum doktora gittiğimde bana söylediği diş minen doğuştan sarıya meyilli böyle olması normal falan demişti ya yanlış tani koydu ya da yaşla beraber değişebiliyor şu an gayet beyaz bu seçeneği de değerlendirin
  Görüş hala geçerli mi?
 • barraquda
  Bembeyaz diş sagliksiz diş demektir. Saglikli normal bir diş beyaz ile sari arasi bir renktir. Bembeyaz gordugumuz o disler genelde takma disler veya fotoshop.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • seyma3567
  Genelde aslında şekerli şeyler yiyip diş fırçalanmayınca dişte saydam bir tabaka oluşuyor ve sonrasında tekrar şekerli bir şey tüketince asit ortaya çıkıyor ve diş minesine zarar veriyor diş minesinin üzerinde delikler açılıyor bu hem diş çürümesine, kaybına ve sararmasına yol acıyor. Diş fırçalamaya ve tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekiyor.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Diş sararmasını sürdüğümüz ruj bile etkiler. Dişlerimizi sabah akşam fırçalamalı, bol bol su içmeliyiz. Pembe tonları ve bordo tonları rujlar dişleri daha sarı gösterir.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

920
 • OjeliKadın
  Çok önemli bir konuya değinmişsin. Emeğine sağlık 🌺
 • EemeraldD
  Diş minesinin asinmasiyla olur. Buda beslenme ve diş bakımıyla alakalı bir durum.
 • zaaflı_kişilik
  Asitli şeyler yemekten dişler eriyor ve altta ki sarı tabakada ortaya çıkıyo ve dişelrine bakıp fırçalamamaktan
 • Gizlicift3435
  Teşekkürler güzel paylaşım olmuş inş bilgilenen cok olur
 • Dişin orjin rengi bembeyaz değil zaten bildiğim kadarıyla.
 • Fkusna_Huy
  Dişlerimde sararmaya tahammül edemem. Diş bakımı ve temizliği benim için çok önemlidir.
 • venividi_
  Faydalı bir paylaşım olmuş. Düzenli fırçalamak şart.
 • Gulbendarılmaz
  Dişler bakımsızlıktan sararır ilgi görmezse kararır 🤗
 • dreamliner61
  ağız bakımıma özen gösteriyorum ama yine de sıkıntılar olmuyor değil !
 • Emre7207
  Sigara kola alkol kullanma günde iki defa dişini fırçala
 • Herşeydesn
  Genelde dedim ğibi sigara disleri sarartır onun dışında çay ve kahvede sarartır dişleri
 • Eline sağlık güzel olmuş
 • Anonim_1_üye
  Benimki çay ve sigaradan oluyur.
 • invictus16
  Çay ve kahve çok sarartıyor dişlerimi
 • Fgvjgjouhgg
  Dişçiyle mümkün
 • Onurbbbb
  Dişçiye gitmeden biraz zor bence
 • Eskiçeri
  Dış sağlığı önemli rengi değil aslında
 • qarizma_034
  Zirkonyum kaplama ile mümkün
 • Ömeeeeer
  Bena kalısa mümkün
 • everkeğii
  Güzel reklam 👍🏻😊
 • ƘíηgAятнυя
  beyazlatma işlemiyle anca olur
 • MagRipOgLu
  Günde en az 2 kez fırçalamak lazım
 • Caninanc
  Çok uzun okuyamadım dişçi hallrder
 • Sohude
  Çok teşekkür ederim bilgilendici olmuş
 • esraabilginn
  Zorrrrt
 • Hatturdu
  Genetik ve yaşlanmaya yapacak bir şey yok
 • Eziremsem
  eline sağlık güzel bence olmuş
 • Şeffaf-Mikrofon
  Sağlıklı çalışma, tebrikler
 • Gizli Üye
  Diş bakımıyla alakalı bir durum bu
YÜKLENİYOR...