ANINDA BEMBEYAZ GÜLÜŞLER

Signal

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer? Hala Geç Değil!

Bu defa, çok sık rastlanan ve yine çoklukla ciddiye alınmayan bir diş sorununa dikkatinizi çekmek istiyorum; diş eti kanaması. Yazının sonunda mutlaka söyleyeceğim ama baştan da söylemiş olayım; eğer diş etleriniz kanıyorsa zaman kaybetmeden bir diş doktoruna görünün. Büyük ihtimalle önemli bir şey değildir. Ama olabilir de. Çoğu kişi ancak dişlerini kaybetmeye başladığında durumun ciddiyetini kavrar ve bu aşamadan sonra tedavi uzun ve yorucu olur. Ve tabii daha pahalı.

En iyisi ben size diş etleri neden kanar, tedavisi nedir ve diş eti kanamasına ne iyi gelir kısaca anlatayım, ne yapacağınıza kendiniz karar verin. Koskoca insanlarsınız sonuçta, kulağınızdan tutup diş doktoruna götürecek halim yok.

Diş eti kanaması neden olur?

Neden diş eti kanaması olur?
Neden diş eti kanaması olur?

Diş fırçasının ya da bir ısırık aldığınız elmanın üzerindeki kanı görünce ne hissedersiniz? Valla benim ödüm patlar, açık söyleyeyim. Korkarım ben böyle şeylerden. Eminim, siz de tedirgin olursunuz ama bazılarınızın aklına bir diş doktoruna danışmak gelmez. Gelse bile birtakım bahaneler üreterek doktor ziyaretini ertelersiniz. "Biraz haşin fırçaladım galiba" dersiniz, "elma da pek sertmiş" dersiniz. İşte tam da burada, güvenilir bir kaynaktan edindiğim bilgiyi paylaşmak isterim sizinle, ki kendisi hem arkadaşım hem de diş doktorum olur, diş etleri öyle fırçayla, elmayla kolay kolay kanamazmış. "Bir kereden bir şey olmaz belki ama uzun süre (1 hafta mesela) devam ederse mutlaka görmemiz gerek" dedi. Peki diş eti kanamasının sebepleri neler olabilir?

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer? Hala Geç Değil!

*Mikropların sebep olduğu diş plakları olabilir. Mikroplar plakları, plaklar da diş taşlarını oluşturur. Diş taşları, daha fazla mikrop barındıracak uygun ortamı yaratır ve bu böyle sürer gider.

*Şeker hastalarının enfeksiyonlara karşı direnci daha zayıftır.

*Hamilelik, adet ya da menopoz döneminde meydana gelen hormonal değişiklikler diş etlerinde hassasiyete sebep olabilir. Zaten hormonal değişiklik yapsın diye kullanılan doğum kontrol hapları ve antidepresanlar da bu madde içinde yer alıyor.

*Kötü yapılmış ya da eskimiş kaplama ve dolgular, plak oluşumuna ve ardından diş eti hastalıklarına yol açabiliyormuş.

*Kaza, düşme, çarpma sonucu meydana gelen kafa travmaları, ağız ve diş yaralanmaları da diş eti kanamasına sebep olabilir.

*Sigara ise dişleri besleyen damarların bozulmasına ve bu yüzden diş eti hastalıklarına yol açar.

Bu sırada diş etleri geri çekilir, hatta dişler sallanmaya başlayabilir. Kırmızı ve şiş diş etleri sıcağa ve soğuğa karşı hassaslaşır. Bir de o berbat ağız kokusu tabii.

Diş eti kanaması tedavisi

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer? Hala Geç Değil!

Diş eti kanaması fark edildiğinde, hemen önlem alınmazsa diş etleri iltihaplanır. Eğer tedavi, zamanında ve doğru şekilde yapılmazsa diş eti iltihabı devam eder, dişleri tutan dokular hasar görür, diş kayıpları yaşanır. Tedavinin ilk adımı, tabii ki teşhis koymak. Tedavi, diş etinde kanamaya yol açan duruma göre şekillenir. Mesela;

*Plak ve tartar oluşumuna sebep olan mikroplarla etkin bir mücadele için genelde ilaç tedavisi tercih edilir.

*Plak ve diş taşı temizliğini doktorunuz önerdiğinde, belli aralıklarla yaptırırsanız, başka pek çok diş ve diş eti hastalığından da kendinizi korumuş olursunuz.

*Enfeksiyon direnci zayıf olan diyabet hastalarının ağız hijyeni konusunda bilinçlendirilmesi, düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekir.

*Önceden yapılmış kaplama ya da dolguların düzenli olarak kontrol edilmesi lazım. Eğer kanamaya yol açan enfeksiyonun sebebi bunlarsa, mutlaka yenilenmeleri gerekir.

Peki, biz birey olarak diş eti hastalıklarını önlemek için neler yapabiliriz?

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer? Hala Geç Değil!

*Mücadelenin en etkili yolu ve tedavinin ilk adımı düzenli diş fırçalamak. Ama sadece görünen yüzünü değil. Diş aralarını temizleyen arayüz fırçaları ve diş ipi kullanımını da alışkanlık haline getirmelisiniz. Bir ürün tavsiyesi isterseniz, Signal Nature Elements diş macununu önerebilirim. İçindeki mikrogranüller diş aralarına kadar ulaşarak etkin bir temizlik sağlıyor.

*Diş ve diş etlerinizi yaralanmalardan koruyabilirsiniz. Sert kabuklu yiyecekleri dikkatli ısırın mesela. Diş etinde meydana gelen minicik bir çizik, mikroplara sıcacık bir yuva olabilir.

*Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun. Bunun için de önce beslenmenize dikkat etmelisiniz. C vitamini doku yenilenmesinde de etkin rol oynar. Özellikle diş ve diş eti sağlığı için çinko yönünden zengin gıdaları tüketmeye dikkat edin. Ispanak olur, nohut olur... Bu aynı zamanda ısrarla diş eti kanaması bitkisel çözüm soranlara da cevap olsun.

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer? Hala Geç Değil!

*Diş eti kanaması için gargara, hem korunma hem de kızarıklık, şişlik, koku gibi şikayetleri azaltmak için faydalı olabilir. 1 çay bardağı ılık su ve 1 çay kaşığı karbonatla gargara suyunu kendiniz kolayca hazırlayabilirsiniz.

*Sigarayı bırakın!

*"Yazının sonunda mutlaka söyleyeceğim" demiştim, unutmadım; eğer diş etleriniz kanıyorsa zaman kaybetmeden bir diş doktoruna görünün! Hatta kanamasını beklemeyin, düzenli olarak 6 ayda bir görünün.

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer? Hala Geç Değil!

Gördüğünüz gibi, diş ve diş eti hastalıklarından korunmak hiç de zor değil. İnsanların diş bakımına özen göstermeleri için, diş macunu reklamlarındaki gibi bembeyaz sağlıklı dişler ve mükemmel bir gülümsemeden daha etkili bir motivasyon olamaz herhalde, ne dersiniz?

Detaylı bir şekilde diş eti kanamasını nasıl önleyebileceğimizi anlatmaya çalıştım. Aramızda diş eti kanaması için farklı bir yöntem deneyen var mı?

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer? Hala Geç Değil!
6
20
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Gizli Üye
  Evet dediklerin çok önemli. Rahatsızlığımız olmasa bile 6 ayda 1 mutlaka diş hekimimize görünmemiz gerekiyor. Tabii güz düzeni ve tekniğine uygun olarak diş fırçalaması, diş ipi kullanımının yaygınlaşması ve de dişe zarar verecek hareketlerden kaçınıması da şart.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Omediale_
  Israr ederse doktora başvurmayı ihmal etmeyin. Diş doktoru değil tıp doktoruna... Dahiliye mesela.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • Burcumaz
  diş bakımı çok önemli, özellikle diş eti kanaması fena. hemen bir diş hekimine doğru 500 tl bayılmaca. bunun yerine düzenli diş bakımı
  Görüş hala geçerli mi?
 • Çok büyük bir sorun. Sebepleri her neyse ortadan kaldırılmalı ve rutin ağız & diş bakımına devam edilmeli.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

418
 • biradetmehmet
  güzel çalışma güzel anlatım
 • RuuDy_RuuD
  Diş temizliğine önem verelim. Kanayan açık olan her yara hastalığa davetiyedir...
 • Fkusna_Huy
  Ağız bakımı son derece önemlidir. Sağlıklı dişler sağlıklı ağızda olur
 • EemeraldD
  Kesinlikle düzenli diş bakımı ve doktor kontrolü önemli emegine saglik
 • Doktora gitsinler ✂️
 • Wiilmaaa
  Öğretici, başarılı bir bence olmuş 👍
 • Arada bende oluyor rahatsiz oluyorum
 • MagRipOgLu
  Çok teşekkürler bilgiler için.
 • Lazım bir bilgi. Teşekkürler
 • v0lkn
  Çok güzel çok faydalı oldu eline sağlık
 • black_knight_
  Misvak ile
 • düzenli fırçalarsam kanamıyor
 • dreamliner61
  uygun fırça kullanmak şart.
 • yenigenç48
  tavsiye için teşekkürler
 • Ah bu dişeti kanamalari ah.
 • Teşekkürler
 • Kucukahmet
  Bende bu sorun vardı tesekurler paylaşım icin
 • Eline sağlık güzel olmuş
 • Hercaai61
  Eline sağlık bendede bu sorun var
 • gokcemdere33
  Dikkat etmemiz gereken bişey
 • Gizli Üye
  gecmiyor fircalarken illaki kaniyo naoacazz
 • Gizli Üye
  Düzenli diş fırçalamak, diş eti sağlığını bir süre sonra düzene sokuyor.
YÜKLENİYOR...