ANINDA BEMBEYAZ GÜLÜŞLER

Signal

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? Temiz Bir Sayfa Açmaya Hazır mısın?

Diş sadece estetik olarak değil sağlık açısından da önemli. Yediğimiz, içtiğimiz her şey, önce dişlerimize temas ediyor, ondan sonra sindirime geçiyor. Nefes alıyoruz, havada yararlı-zararlı ne varsa önce dişlere dokunup sonra ciğerlere gidiyor. Minicik bir çürük, mikrop yuvası haline geliyor. O mikroplar bütün vücuda yayılan bir enfeksiyona dönüşebiliyor. İşlevine gelince, ilk ve en önemli görevi çiğnemek. Besinleri çiğneyerek parçalıyor ve tükürük yardımıyla sindirime hazır hale getirdikten sonra mideye yolluyoruz. Çiğnemeden yuttuğunuzu düşünsenize. Sonra gelsin hazımsızlık, mide ağrıları, yetersiz beslenme, vitamin-mineral eksiklikleri, saç dökülmesi, tırnak kırılması... Beklediğiniz girişin bu olmadığını biliyorum ama vatandaşlık görevimi yapayım, diş sağlığının önemini bir kere daha hatırlatayım istedim.

Estetik açıdan dişler, dişlerimiz...

Estetik açıdan dişler, dişlerimiz...
Estetik açıdan dişler, dişlerimiz...

Çağımızda sağlıklı ve beyaz dişler, kişinin kendisine olan saygısının ve karşısındakine verdiği değerin de bir ifadesi. Saç ve göz rengi gibi diş rengi de doğuştan geliyor. Annenin kullandığı bazı ilaçlar ya da beslenmesindeki bir eksiklik, bebeğin diş gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. Ben bu açıdan şanslı doğanlardanım mesela, dişlerim kolay kolay sararmaz. Fırçalamak dışında, diş beyazlatma yöntemleri ile ilgili bir arayışım hiç olmadı. Son yıllarda sürekli Signal White Now kullanıyorum. Belki de onun sayesinde koruyabiliyorum bu görüntüyü, bilemiyorum.

Kalbe dolan o ilk gülümseme unutulmaz!

Kalplere dolan gülümseme unutulmaz!
Kalplere dolan gülümseme unutulmaz!

Bazen, hiç tipiniz olmayan biri öyle bir gülümser ki, dünyanın en güzel insanı oluverir birden. Hani bazıları için "ışığı var" derler ya, o ışık dişlerden yansıyor bence. Kuyumcu vitrinindeki en göz alıcı mücevherler gibi. Boşuna demiyoruz "inci gibi" diye. Gözler de önemli tabii, kalbin aynası bir yerde ama lensle, makyajla falan şipşak kurtarılabilir. Olmadı gözlük takarsın. Dişler makyajla falan kurtulmaz. Ağzını açmazsan belki ama bir insan ağzını ne kadar kapalı tutabilir ki? Son yıllarda yaygınlaşan diş beyazlatma kalemleri acil durumlarda imdada yetişiyor ama kalıcı bir beyazlık değil bu. Dedim ya benim için en doğal diş beyazlatma yöntemi, düzenli fırçalama.

Peki, kalıcı diş beyazlatma mümkün mü?

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? Temiz Bir Sayfa Açmaya Hazır mısın?

Evet. Buna bleaching de deniyor. Diş doktoru nezaretinde uygulanan ve dişlerin üzerine diş beyazlatıcı bir ilaç sürülmesi prensibine dayanan bir işlem. 2 şekilde uygulama yapılabiliyor.

l Evde diş beyazlatma (home bleaching): Doktorunuz dişlerinizin ölçüsünü alıp size göre bir kalıp hazırlıyor. Kalıbın içine ilaç sürüyor ve dişlerinizin üzerine yerleştiriyor. Daha sonra kalıbı kendiniz çıkarıp takabiliyorsunuz. Bu şekilde günde en az 6 saat olmak üzere, minimum 1 hafta kalıbı takmanız gerek. Dişlerinizin durumuna ve kullanılan ilaca göre tedavi süresi uzatılabilir.

l Power bleaching (office bleaching): Muayenehanede yapılır. Beyazlatıcı ilaç doktor tarafından direkt olarak dişlerin üzerine sürülür ve beyaz ışık tutulur. Hemen sonuç alındığı için çoğu kişi bu uygulamayı tercih ediyor. Yine de sizin için hangi yöntemin uygun olduğuna doktorunuz karar verecek. Her iki şekilde de alınacak sonuç, dişlerdeki renklenmenin boyutlarına bağlı. Çay-kahve lekesi dediğimiz sarı tonları kolayca beyazlarken, daha koyu renklenmelerin beyazlatılması zaman alabilir.

Uygulama sırasında diş etleriniz korumaya alınsa da ufak bir hassasiyet olabiliyormuş. Bunun için de ne yapılması gerektiğini diş doktorunuz zaten söyleyecektir. Diş beyazlatma işleminin etkisi 2 seneye kadar sürebiliyor. Ama tabii bu da sizin yaşam tarzınıza bağlı. Sigara içiyorsanız, çok fazla çay-kahve tüketiyorsanız ve dişleriniz zaten sararmaya meyilliyse bu süre kısalabilir.

Dişleri beyazlatmak için doğal yöntemler yok mu?

Dişleri beyazlatmak için doğal yöntemler yok mu?
Dişleri beyazlatmak için doğal yöntemler yok mu?

Diş ve diş eti yaralanmaları, kırıklar, çürükler, dengesiz beslenme ya da eski dolgular da dişlerde renk değişimlerine sebep olabilir. Diş hekimi ziyaretlerini alışkanlık haline getirirseniz bütün bu sebeplerin önünü kesmiş olursunuz. Eğer dişleriniz sağlıklıysa ve renk değişimi sadece yeyip içtiklerinizden kaynaklanıyorsa, bunları basit birkaç dokunuşla ortadan kaldırmanız mümkün.

1. Dişleri düzenli olarak fırçalamak

Dişleri düzenli olarak fırçalamak...
Dişleri düzenli olarak fırçalamak...

İlk ve en etkili çözüm. Orta sertlikte bir fırçayla, diş etlerine fazlaca dokunmadan, biri mutlaka yatmadan önce olmak üzere, günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalamalısınız.

2. Karbonat

Karbonat....
Karbonat....

1 çay kaşığı karbonatı yarım çay bardağı suyun içinde iyice eritin ve dişlerinizi bu karışımla fırçalayın. Karbonat asitleri nötr hale getiren bir alkali. Böylece asitli gıdaların yarattığı renklenmeyi yok ederek beyazlama sağlıyor. Zaten pek çok diş macununun formülünde de karbonat var. Bazıları bu karışıma limon da ekliyor. Ama limonla karbonat tepkimeye girdiğinde diş minesinin gözenekli yapısında tahribat yaratabilir.

3. Zerdeçal ve Hindistan cevizi yağı

Zerdaçal ve Hindistan yağı...
Zerdaçal ve Hindistan yağı...

Sapsarı zerdeçalı görünce bununla dişler nasıl beyazlar diye düşünebilirsiniz. Şöyle; 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağıyla yarım çay kaşığı toz zerdeçalı iyice karıştırıyoruz ve dişlerimizi 2 dakikadan az olmamak üzere bununla fırçalıyoruz. Tabii arkasından iyice çalkalamak ve diş macunuyla yeniden fırçalamak gerekiyor.

Elimden geldiğince bildiğim yöntemleri sizlerle paylaştım. Peki, siz hangi yöntemleri tercih ediyorsunuz?

Sevgiler...

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? Temiz Bir Sayfa Açmaya Hazır mısın?
13
12
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • EemeraldD
  Riskleri varmıdır daha sonra tekrar eski halini alırmı bunlar önemli gerçekten ilgimi çekti her diş doktoru yapıyor mu bu işlemi.
  Görüş hala geçerli mi?
 • dfndn34
  Hindistan cevizi yağı ve karbonatı karıştırıp fırçalayın işe yarıyor
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • karbonat - limon , karbonat - çilek. hatta çilek daha çok işe yarıyor.
  Görüş hala geçerli mi?
 • karbonat çiziyor diş minesini aşındırıyor sık kullanmayın
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1011
 • biradetmehmet
  Ağı sağlığı dişlerde başlar
  Vücut sağlığı ağızdan baslar
 • bahardan
  Çay kahveden vazgeçemediğim için bunlar benim işime yarar.
 • Biraz uzun fakat yararlı bir bence olmuş. Teşekkürler.
 • bulgaristanlikiz01
  Bunlari yapacağınıza aksatmadan dişinizi fircalayin.
 • Sporcuadam180
  Güzel paylaşım eline sağlık.
 • E-Y-Ş-A-N
  Signal white now ile dişlerin her zaman bembeyaz😍
 • Dişlerim bebek gibi :D
 • Iyiymis
 • Doktor şart
 • blue3434
  Ellerin dert görmesin teşekkürler
 • Hüseyin_33
  Güzel tavsiyeler teşekkür ederim.
 • Beybican
  Tuzlamak lazım (:
 • Tetikçi07
  Bende merak ediyorum
 • _CeSuRTüRK_
  Benimkiler beyazlamaz 😀
 • EhaMeng
  Eline sağlık, güzel bence.
 • KSKLI1912WORLD
  Seninle tanışmak istiyorum
 • Düzenli fırçalamak.👍
 • Salahovaa
  2 ci gifteki bayağı iyi 😂😂😂
 • gokcemdere33
  Signalle bu çok kolay
 • ozmevi
  Zerdeçal der tek geçerim
 • Gizli Üye
  Karbonat kullanılmalıdır
YÜKLENİYOR...