ANINDA DAHA BEYAZ GÜLÜŞLER

Signal

Diş Gıcırdatma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri!

Herkese merhaba!

Belki çoğumuz diş gıcırdatma konusunda sorun yaşıyoruzdur. Belki de bir çok arkadaşımız böyle bir sorunu olduğunu bilmiyordur. Ancak çevremde fazlaca duyduğum diş gıcırdatma sorunu ile ilgili sizleri bilgilendirmek istedim.

Diş gıcırdatma nedir?

Diş gıcırdatma nedir?
Diş gıcırdatma nedir?

Alt ve üst çenedeki dişlerimizi gece uykumuzda istemsiz bir şekilde birbirine sürtmemiz diş gıcırdattığımız anlamına gelir. Bazı kişiler bunu sadece diş sıkma şeklinde yapabiliyor. Bunun pek çok nedeni olabilir. En önemli sebeplerden birisi strestir.

Diş gıcırdattığımızı nasıl anlarız?

Diş gıırdattığımızı nasıl anlarız?
Diş gıırdattığımızı nasıl anlarız?

En önemli belirtisi sabah uyandığımızda diş/çene ağrısı ve diş hassasiyetidir. Aynı zamanda buna baş ağrısı da eşlik edebilir. En önemli diğer belirti ise dişlerin formunda kısa sürede gelişen değişikliklerdir.

Hayatımızı nasıl etkiler?

Diş gıcırdatma hayatımızı nasıl etkiler?
Diş gıcırdatma hayatımızı nasıl etkiler?

Diş bozukluklarına sebep olur, günlük hayatımızda yaşam kalitemizi düşürür. Sabah uyandığımızda ağrılarla uyanırız ve rahat bir uyku almadığımızdan gün içinde kısa sürede yoruluruz.

Tedavisi nedir?

Diş gıcırdatmanın tedavisi nedir?
Diş gıcırdatmanın tedavisi nedir?

Aslında tedavi seçenekleri belirtileri yok etmek üzerinedir. Tam bir tedavisi veya çözümü yoktur. Diş gıcırdatmalarında diş yapısının bozulmaması için şeffaf diş plakları kullanılabilir. Ağız ve diş kasları için fizik tedavi önerilir. Stres için psikolog ya da psikiyatrist muayenesi önerilir.

Diş gıcırdatanlara öneriler...

Ben de geceleri dişlerimi gıcırdatıyorum. Genelde stresli geçirdiğim günün sonunda uykuda bunu yapıyorum. Bu sebeple çok sık yaparsam uyumadan önce rahatlama egzersizleri bu konuda bana yararlı oluyor. Aynı zamanda diş plağı kullanıyorum. Aslında pek güzel bir şey değil plak kullanmak ancak dişlerime zarar vermektense kullanmayı tercih ediyorum. Etrafımda bir kaç arkadaşım yüz yogası yaparak ağız ve diş kaslarını gevşetiyorlar. Yoga da iyi gelen bir diğer yöntem.

Arkadaşlar umarım bu Bence'yi diş gıcırdatma sebebi ile okuyanlara yardımcı olabilmişimdir.

Sevgiler.

Diş Gıcırdatma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri!
1
0
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

10
  • tambirpanpiş

    Diş gıcırdatma pek çok kişinin sorunu aslında. Bu sebeple çözümü olmaması üzücü. İnsanların stresini azaltmak gerekir tabi.

YÜKLENİYOR...