DOĞANIN GÜCÜYLE GÜLÜMSE

Signal
12 gün önce

Ağız Sağlığıyla İlgili "Keşke Önceden Bilseydim" Dememek İçin Mutlaka Aklınızda Bulunması Gereken Bilgiler

Diş sağlığı konusunda en bilgili olanımız dahi başımıza gelmeden bazı durumları idrak etmiyoruz. Çoğunlukla bu bilgileri baştan da kimse söylemiyor. Diş sağlığınıza önem veriyorsanız bunlara dikkat edin diyorum.

Ağız Sağlığıyla İlgili

Diş teli tedavisinden sonra plak kullanılmazsa dişler bir miktar ya da tamamen bozulur.

Diş koruyucu plak
Diş koruyucu plak

Bunu çoğu ortodontist söylemez. Biz de teller çıkınca mükemmel dişlere kavuşacağımızı düşünürüz. Oysa ne yazık ki öyle değil. Plak size bağlı (takıp çıkarılabilir) olunca kullanması telden bile zor olabiliyor. Birkaç saat takmayınca (kendimden örnek veriyorum :) ) kilo aldıktan sonra en sevdiğiniz dar pantolonu giymişsiniz gibi bir his oluyor, yani milimetrik bile olsa dişler kayıyor. Kesin çözüm birkaç yıl içten sabit tel takılması, bunun da ömür boyu olması gerektiğini söyleyenler var.

Diş çekiminden sonra implant yapılmazsa çene kemiğinin o bölgesi erir.

Sarkmış yanaklar
Sarkmış yanaklar

Diş çekildikten kısa süre sonra implant yapılmazsa köksüz kalan bölgede kemik eriyor. Bu büyük bir erime değil, ancak diş etinde ve yanaklarda kemik desteği kalkınca çökmeler oluşuyor. Dıştan yapılan kaplama gibi yöntemler diş eti çökmesini engellese de, yanak veya çene bölgesindeki çökmeye bir etkisi olamaz. Uzmanlar eski çekimler sonrası erimiş kemiğe implant yapabilmek için domuz kemiği ekleme (evet, doğru okudunuz) gibi yöntemler üzerinde çalışıyor.

Yanlış beyazlatma yöntemleri diş minesini aşındırır.

Diş minesi
Diş minesi

Diş minemiz, tırnaklarımız gibi kendini yenileyen bir yapıda değil. O yüzden tırnak beyazlatmada kullanılabilecek yoğun asitli limon karbonat karışımı gibi güçlü ve kulaktan dolma karışımları dişlere sürmemeliyiz. Bunun yerine çeşitli testlerden geçmiş ambalajlı ürünler, bunlar da yeterli gelmiyorsa dişçi kontrolünde bir beyazlatma uygulanmalı.

Dişleri komple kaplama yaptırmak kalıcı ağız sorunlarına sebep olabilir.

Bembeyaz dişler
Bembeyaz dişler

Günümüzde dişlere pek iyi bakmamak, ardından para biriktirip tüm dişleri kaplatmak gibi bir akım var. Kaplama dişler çok güzel görünüyor olabilir, ancak onları yapmak için tüm doğal dişlerinizi geri dönüşü olmayacak şekilde küçültüp adeta yok ediyorlar. Bu da diş ağrılarına, diş eti hastalıklarına ve geçmek bilmeyen ağız kokusuna sebep olabiliyor. Ne yazık ki bazı durumlarda mecburi; yine de kolaya kaçmak yerine kendi dişlerinizi korumak tel tedavisi, düzenli dişçi ziyareti ve bakımlar ile de mümkün. İnsanın kendi dişi gibisi yok.

20'lik dişler zamanında çekilmezse dişleri bozabilir.

20'lik diş
20'lik diş

Çoğu insanın çene yapısından dolayı düzgün çıkmayan bu dişleri erkenden tespit edip aldırmak, beklememek gerek. Aksi durumda önceden tel tedavisi görülmüş dahi olsa dişleri itip üst üste bindirebiliyor, yamukluklara yol açabiliyorlar. İlk ağrı hissinde ya da 20'li yaşlarınızın başında baş ağrılarınız oluyorsa bir röntgen çektirip dişlerin durumunu kontrol ettirebilir, henüz çıkmamış olsalar bile çektirebilirsiniz.

Bunlardan hangilerini ilk kez duydunuz?

Ağız Sağlığıyla İlgili "Keşke Önceden Bilseydim" Dememek İçin Mutlaka Aklınızda Bulunması Gereken Bilgiler
5
4
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye

  Diş teli taktıktan sonra plağı anlamadım? Zaten tel düzeltmiyor mu dişi? ve ne kadar sürede takılması gerekir? nerede nasıl takılır? Merak ettim ilgimi çekti, bu bilgiyi yeni görüyorum

  • Teller çıktıktan sonra yeni yerlerine alışsın diye en az bir yıl kullanılıyor diye biliyorum. Dişçi kendi veriyor teller çıkınca kalıp alarak.

  • Gizli Üye

   Peki teşekkürler

En İyi Erkek Görüşü

 • memecigiller

  gençl3r sakso çektirmeyin çekmeyinde ais riski varmş

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

34
 • AcıVortex

  20lik dişlerin acısı çokmuş bir mucize olur da çok acı çekmek inşallah

 • EemeraldD

  Cene kemiği eriyormuş demek bilgilerin icin tesekkur ederiz

 • First_Classs

  Kızlar tek şeye dikkat edin. O da ağzınıza aldıklarınıza

 • Paylaşım için teşekkürler. Diş sağlığı gerçekten çok önem taşıyor.

 • Tersy

  Plak konusunu ilk kez duydum, teşekkür ederim 😎👍

 • MagRipOgLu

  Çok teşekkürler

 • Fatmasngr

  Dislerimi temizlettim ama 4 ayda geribsarardi

Yükleniyor...