Sağlıklı Bir Ağızla Sağlıklı Yaşamınızı Geliştirin!

Berkayy97

Sağlıklı bir ağza sahip olmak, sağlıklı bir vücuda sahip olmanın önemli bir parçasıdır. Çürümüş bir dişiniz varsa, diş hekiminizin bir kök kanalı tedavisi gerçekleştirmesi veya dişi tamamen çıkarması gerekebileceğini bilirsiniz. Her iki prosedür de mikropların vücudunuzun diğer bölümlerine yayılmasını ve sağlık komplikasyonlarına neden olmasını önler.

Sağlıklı Gülüşler :)
Sağlıklı Gülüşler :)

Yaşlandıkça, ağzınızla genel sağlığınız arasındaki bağlantı daha da önem kazanıyor. Çünkü ağızlarımız kalp hastalığı, felç, akciğer hastalığı, ağız kanseri ve diyabet gibi sistemik hastalıklar için potansiyel bir yoldur.

Tükürük sizi sağlıklı tutar

Tükürük :)
Tükürük :)

Garip görünebilir, ancak genel sağlığınız için önemli bir bağlantı tükürüktür. Çünkü tükürük sizi enfeksiyondan koruyabilir: Mikropları zayıflatır, aksi halde dişlerinizde, diş etlerinde ve dilde kalacak yiyecekleri çözer.

Yaşlandıkça, birçok insan tükürük üretme yeteneğinizi sınırlayan bir durum olan ağız kuruluğu yaşar. Ağız kuruluğunun, birçok ilacın yan etkisi gibi birçok nedeni vardır. Tükürük çok önemli olduğundan, ağız kuruluğu yaşıyorsanız diş hekiminize veya doktorunuza başvurmalısınız.

Diş eti hastalığı kalp hastalıkları ve inme riskinizi artırır

Diş eti Hastalığı
Diş eti Hastalığı

Pek çok insan diş eti hastalığı geçirirken, özellikle tedavi edilmezse, diğer sağlık sorunlarına yol açabileceğini bilin. Belki de en endişe verici olan, tedavi edilmeyen diş eti hastalığı ile artmış kalp hastalığı ve felç riski arasındaki bağlantıdır.

Ağızda bulunan mikropların, diş eti hastalığınız varsa, kan akışınıza girme olasılığı daha yüksektir. Bu bakteriler kalbe veya beyninize gidebilir, bu da kan damarlarına zarar verebilir ve sonuçta kalp hastalığı veya inme ile sonuçlanan tıkanma olasılığını artırabilir.

Düzenli diş bakımı ile birlikte uygun tıbbi tedavi, bu sorunların tanımlanmasına ve tedavi edilmesine yardımcı olarak genel sağlığınızın iyileşmesine neden olabilir.

Diş hekiminiz ağız kanserini kontrol edebilir

Ağız Kanseri
Ağız Kanseri

Düzenli olarak dişçiye gitmek için daha fazla motivasyona ihtiyacınız varsa, şunu göz önünde bulundurun: diş hekimleri, ağız kanseri belirtilerini kontrol etmek için eğitilmiştir. Düzenli muayeneye gittiğinizde, bu kanser formunun erken bulunma olasılığı daha yüksektir, bu da iyileşme olasılığınızı arttıracaktır. Düzenli muayeneler olmadan, kanser bulunmadan ve teşhis edilmeden önce vücutta daha fazla yol alabilir.

Ağız sağlığı diyabeti kontrol etmenize yardımcı olabilir

Ağız Sağlığı
Ağız Sağlığı

Ağız sağlığınızla genel sağlığınız arasındaki diğer bir bağlantı da diyabet ile olur. Diyabet tedavisi görüyorsanız, iyi bir ağız bakımı çok önemlidir. Şeker hastalığı sizi diş eti hastalığına karşı daha savunmasız hale getirebilir ve diş eti hastalığı da şeker hastalığınızı kontrol etmenizi zorlaştırabilir. Her iki durumda da, diş hekiminiz ve doktorunuz durumu en iyi şekilde yönetmenize yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışabilir.

Ağzı sağlıklı tutmak

Ağızı Sağlıklı Tutmak
Ağızı Sağlıklı Tutmak

Sağlıklı bir ağız bakımı her gün fırçalama ve diş ipi ile başlar. Ayrıca yılda iki kez düzenli diş muayenesine devam etmeli ve ihtiyacınız olduğunda diş eti hastalığı gibi konularda tedavi almalısınız KScanlar! :)

Bence'mi okuduğunuz için teşekkür ederim! :)

Tom Hanks # Thanks ^_^
Tom Hanks # Thanks ^_^
Sağlıklı Bir Ağızla Sağlıklı Yaşamınızı Geliştirin!
2
2
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Kız Görüşleri

 • Yağmur-Sonrası
  Gerçekten diş sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Her şeyden önce diş ağrısı fena bir şey.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye
  Çok faydalı bir paylaşım olmuş, teşekkürler 🧸

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Nocturnal_Animal
  Ağız ve diş sağlığı çok önemli bir konu
  Görüş hala geçerli mi?
 • MagRipOgLu
  Günde iki kez kesin yaparım
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

00

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...