İnternetteki "Evde Diş Teli" Trendi Sağlıklı Dişleri Tehdit Ediyor

Aishaa

Keşke her şeyi evde yapabilsek değil mi? Ama o işler öyle olmuyor hele ki iş sağlık konusuna geldiğinde hiç öyle olmuyor. Son günlerde internette dolaşan bir trend sebebiyle sağlıklı dişlerin tehdit altında olduğu uzmanlar tarafından bildiriliyor. Yani böyle kritik önem taşıyan sağlıksal durumlarda uzmanlardan başkasına güvenmemelisiniz.

İnternetteki "Evde Diş Teli" Trendi Sağlıklı Dişleri Tehdit Ediyor

Okul çağındaki gençler arasında çok popüler.

İnternetteki "Evde Diş Teli" Trendi Sağlıklı Dişleri Tehdit Ediyor

İngilizce adıyla "DIY Braces", Türkçe karşılığıyla kendi kendine yapabileceğin diş telleri özellikle okul çağındaki yani ergenlik çağındaki gençlerin sağlıklı dişlerini tehdit ediyor. Her internet trendi gibi bunun da hızla yayılması hem aileleri hem de uzmanları korkutuyor.

Ellerine gelen her şeyi kullanıyorlar.

İnternetteki "Evde Diş Teli" Trendi Sağlıklı Dişleri Tehdit Ediyor

Özellikle paket lastiği ve elastik olduğunu düşündükleri olta misinalarını kullanan gençlerin hayal gücü sınırsız olduğu için çeşit çeşit başka malzemeleri de kullanabiliyorlar. Bu noktada uzmanlar ne ile karşı karşıya olduklarını tam olarak anlamadıkları için sadece uyarıda bulunmakla yetiniyorlar.

Yöntem aslında ortodondistlerin kullandığı yöntem ile aynı.

İnternetteki "Evde Diş Teli" Trendi Sağlıklı Dişleri Tehdit Ediyor

Ortodondistler de diş teli tedavisinin belli aşamalarında kauçuk paket lastiğine benzer elastik malzemeleri kullanıyor. Ancak bu sürekli gözlem altında tutulan bir süreç olduğundan ve sürekli gerekli ayarlamalar yapıldığından bir tedavi süreci olarak ele alınıyor. Gençlerin yaptığı ise her zaman olduğu gibi yolu kısalma çalışması. Ancak yolun kısaldığını düşünülürken, sonuçları çok acı oluyor.

Uzmanlar bir başka boyuta da dikkat çekiyor.

İnternetteki "Evde Diş Teli" Trendi Sağlıklı Dişleri Tehdit Ediyor

Uzman ortodondistler tedavilerde kullanılan bu lastiklerin tek kullanımlık ve steril olduğuna dikkat çekiyor. Gençlerin gelişi güzel kullandığı bu standart paket lastiklerinin bakteri içerebileceği ve fiziksel diş sağlının yanında diğer sorunlara da davet çıkarabileceğini söylüyorlar.

Çözüm çok basit.

İnternetteki "Evde Diş Teli" Trendi Sağlıklı Dişleri Tehdit Ediyor

Her sosyal problemde olduğu gibi çözüm dönüp dolaşıp aile ortamında verilen eğitime ve gençlerin aileleri tarafından doğru şekilde yönlendirilmesine bakıyor. Öncelikle her çocuğun kendisiyle barışık olması gerekliliği aileler tarafından çocuklara anlatılmak zorunda. Bunun yanında ailelerin kayıtsız şartsız çocuklarının kendilerine güvenlerini yerine getirebilmeleri açısından onlara psikolojik destekte bulunmaları gerekiyor. Eğer bu destekler aileler tarafından sağlanırsa çocuklar hiçbir zaman o psikolojik boşluğa düşmeyecek ve her zaman sahip olduklarıyla gurur duyup, iyi geçinme yoluna gideceklerdir. Aksi takdirde kendini boşlukta hisseden çocukların internet üzerinden organize olup, üretecekleri yeni ve onları tehdit eden trendlere şahit olacağız.

Okuduğunuz için çok teşekkürler.

Görüşlerinizi bekliyorum :)

İnternetteki "Evde Diş Teli" Trendi Sağlıklı Dişleri Tehdit Ediyor
3
1
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • aerolite
  Çözüm, aç gözlü hekimlerin azalıp, vicdanlı hekimlerin artması. Diş ekipmanlarının devletçe daha uygun fiyatlara mal olması için çözümler sunmasıdır. Özellikle orta ve alt gelir düzeyindeki gençler için bu şans verilmeli.
  Görüş hala geçerli mi?
  • drkatil

   Yapılacak tedavinin ne kadar masraflı ve ne kadar zor bir tedavi olduğunu hiç anlamamış, yıllarca süren bir tedavi için hekimin çok uğraşıp hasta kahrını çektiği ve bu işi ömür boyu gülümseyerek yapmak zorunda olduğunu ve en ufak hatasında malpraktis davalarıyla boğuştuğunu bilmediği insan beyanatı.

   18 yaşına kadar zorunlu eğitimin ardından diş hekimliği fakültesini kazanmış ve bitirmiş üstüne bir de dus u kazanmış ve bitirmiş. 15 yaşındaki çocuklar hayata atılıp para kazanmaya başlayıp 30 yaşında köşeyi dönerken hekimin 30 yaşına kadar tek kuruş kazanmaması hatta tahmin bile edemeyeceğiniz kadara masraf yapmış olması, dirsek çürütüp çocukluğunu, gençliğini yaşamaması, ömrünün yarısını geleceğinde biraz olsun rahat edebilmek ve insanlara yardımcı olabilmek için harcaması karşılığında "aç gözlü" sıfatını kazanması ne kadar sığ düşünen halkımızın olduğunu gösterir.

   Beğenmeyen evinde kendi tedavisini-ameliyatını yapsın.
   Yapabilen de doktor olsun biraz da biz eleştirelim.

  • aerolite

   @drkatil Bak şimdi siz öyle diyince aciyasim geldi. Vah vah vah ne zormus meğer şu hekimlik. Millet erkenden köşeyi dönüp kurtuluyor ama hekimler hep eziliyorlar.. Tanıdık inşaat amelesi arkadaşlarım var. Is lazımsa haber vereyim kurtarsinlar sizi bu çileli meslekten. Hayat hep amelelere sefa olacak degil ya. Biraz da siz rahatlayin.

  • drkatil

   Yazık. Empati yeteneğini öylesine yitirmişiz ki, empati bir kenara dalga geçiyoruz.

   Yukarıda yazdığım haksızlıklardan ötürü hekimler kadın doğumu, cerrahiyi artık tercih etmiyor. Riskin çok olduğu bölümlere talep çok azaldı, puanları düştü.
   Yakın gelecekte sırtınız kaşınınca gösterebileceğiniz dermatolog bulacak, ama yakınınızı acil ameliyat ettirebilecek doktor bulamayacaksınız. O zaman ne demek istediğimi belki anlarsınız.

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Eline sağlık
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

02
 • SP0ILERMAN
  Emegine Sağlık...

 • samed1905
  çok haklısın
YÜKLENİYOR...