Ev yapımı yoğurdun sulanmaması için neler yapılabilir?

Evde yoğurt yapmaya başladım, sadece bir kez çok güzel oldu. Şimdi hep sulanıyor. Sulanmaması için ne yapabilirim? Tecrübesi olanlar paylaşabilir mi?

0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Azar azar kaplara mayalamak işe yarayabilir. Birde sürekli yüzünden al koyarken. Ben dikkat ediyorum derinden aldıkça sulanıyor :D.

1|0
    0|0
    • himm sen de yapiyor musun? :)) ustten almak lazim. oyle mi?

• %100 fark ediyor. Tabi senin yoğurdun huyu suyu başkaysa bilemem ^^

En İyi Kız Görüşü

• Yoğurdun Sulanmasını Önleme Yöntemleri

Yoğurdu küçük kaplara mayalamak, sulanmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Kapağı hiç açılmadan günlerce dolapta bekleyen yoğurt, ta ki kaşık batırılıncaya kadar sulanmaz.
    Yoğurdu kullanırken üstünden sadece ihtiyaç duyulan kadarının alınması gerekir. Yoğurdu karıştırmak sulanmasına sebep olur.
    Yoğurdun sulanmaması için yoğurt alırken metal ya da plastik değil tahta kaşık tercih edilmelidir.
    Yoğurt mayalanırken kapağı kapatılmadan kabın üzerine süzgeç konursa, sıcak sütün buhar yapıp su oluşturması engellenebilir.
    Yoğurdu buzdolabına kaldırmadan önce üzerine kağıt havlu kapatıp bir paket lastiği yardımıyla kavanozun ağzında sabitlemek yoğurdun sulanmaması için çok pratik bir yöntemdir.
    Yoğurt mayalandıktan sonra, kabı çok fazla hareket ettirmek, bir yerden başka bir yere almak da sulanmaya sebep olduğundan, hareket ettirmemeye, yerinden kımıldatmamaya özen göstermek gerekir.
    Yoğurt mayalanıp bir kumaşla sarıldıktan sonra iyice katı bir kıvam tutuncaya kadar örtünün içinde kalmalıdır. Yoğurt daha sıcakken ve kıvam almadan buzdolabına kaldırılırsa üstünde sarı su birikir.

Benim yazacaklarımı derli toplu yazmış bu site
    www.hayatkolay.com/.../

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

Kızlar Ne Diyor 9

• Sütun kalitesi sıcaklığı mayası bunlar iyiyse sorun olamaması gerek ama bilemedim

1|0
    0|0
  • Metal kaşık kullanma tahta kaşık kullan. tam sulanmayı kesmez ama daha az sulanır. bide ilk kase yogurdu aldiktan sonra biraz karıştır. bir daha sulanmaz. Ama suyu çok faydalı hamur işlerinde kullanabilirsin veya icebilirsinn onu.

1|0
    0|0
  • Sulanıyor ki hep

1|0
    0|0
  • yoğur tutunca üzerine havlu peçete koyun sulandikca alin yeni koyun şimdiki sütler iyi değil

1|0
    0|0
  • Üzerine tülbent, bir bez gibi şeyler ört. Annem öyle yapıyor

1|0
    0|0
  • Süt iyi değil demekki veya iyi mayalanmiyo olabildiğince sıcak tur

1|0
    0|0
  • Üzerine tülbent ört

1|0
    0|0
  • Hiç denemedim yoğurt açıkçası 😕😕